2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Záhady hradu Rýzmberk
Záhady hradu Rýzmberk
od 26.2.2022
894
Pohled na zříceninu hradu. FOTO: Jik jik – Vlastní dílo / CC BY-SA 3.0

Nad městem Kdyně v západočeském kraji se nachází zřícenina hradu Rýzmberk. Byl založen asi v druhé polovině 13. století za vlády krále Přemysla Otakara II. Jeho úkolem byla ochrana obchodní stezky z Bavorska procházející Všerubským průsmykem.

Každý správný hrad by měl být opředen nějakou pověstí. A právě k tomuto hradu se váže jedna z mnoha legend, a to o panně Apoleně.

Pohled na zříceninu hradu. FOTO: Jik jik – Vlastní dílo / CC BY-SA 3.0 Pohled z prvního nádvoří. FOTO: Dezidor / Creative Commons / CC BY 3.0 Zřícenina hradu Rýzmberk. FOTO: Navpoint – Vlastní dílo /CC BY-SA 3.0

KRUTÁ APOLENA

Apolena, jako dcera hradního pána, prý byla krutou, až hysterickou dívkou. Jednoho dne, když seděla pod jabloní, plné červených jablek, kochala se jejich krásou. Tu šel kolem mladý myslivecký mládenec.

reklama

Vracel se z panského honu, celý utrmácený, hladový a žíznivý. I požádal Apolenu o jedno jablko. Ta ho však odmítla, ať si jde svou cestou do podhradí. Mládenec odtušil, že si je tedy utrhne sám. V tom dostal od dívky políček.

Bezděčně sáhl k pasu s tesákem, ale to už Apolena s křikem prchala do hradu. Tam obvinila mládence, že ji chtěl zabít a žádala otce, ať dá myslivce zavřít do hladomorny, nebo rovnou popravit. A tak se myslivec ocitl ve vězení, kde měl čekat na smrt.

Další děj se zde dělí na několik verzí. Ve všech Apolena náhle vážně onemocní a umírá.

Zřícenina hradu Rýzmberk. FOTO: Navpoint – Vlastní dílo /CC BY-SA 3.0
Zřícenina hradu Rýzmberk. FOTO: Navpoint – Vlastní dílo /CC BY-SA 3.0

Podle jedné verze je myslivecký mládenec zachráněn starou jabloní. Ta prý měla naklonit svoji větev až do zamřížovaného okénka žaláře a poskytnout mládenci chutné jablko.

reklama

Přestože mělo jít podle něho jen o oddálení smrti, k jeho údivu se vše opakovalo i další dny, což mu zachránilo život. Apolena se domnívala, že mladík již zemřel a sama na smrtelném loži žádala o jeho řádné pochování.

Jiná verze je ovšem drastičtější, v ní umírá jak Apolena, tak mládenec ve vězení, který ji před smrtí proklel. A usychá i jabloň, kdysi plná nádherných plodů.

NÁSLEDEK PROKLETÍ

Ani smrt Apoleny nesmyje její vinu za utracení života mládence. Stižena jeho kletbou vstává prý po uplynutí vždy každého dalšího století z tmavého hrobu. Bloudí hradem jako světlý přízrak. Přitom nese v ruce zralé, červené jablko.

reklama

Zřejmě čeká na chvíli, až opět potká nějakého mysliveckého mládence, který by od ní přijal osudné jablko a tak ji vysvobodil z prokletí. Ale to se zatím nestalo.

Pohled z prvního nádvoří. FOTO: Dezidor / Creative Commons / CC BY 3.0
Pohled z prvního nádvoří. FOTO: Dezidor / Creative Commons / CC BY 3.0

K hradu Rýzmberku se váží i další pověsti, například o tajné podzemní chodbě na nedaleký kopec, nebo o náhlé ztrátě vody ve studni. Ale i některé dávné zkazky mohou mít své reálné jádro.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.7tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.3tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 2.9tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz