reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Záhady historie
Záhady hradu Rýzmberk
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 26.2.2022
894
Pohled na zříceninu hradu. FOTO: Jik jik – Vlastní dílo / CC BY-SA 3.0

Nad městem Kdyně v západočeském kraji se nachází zřícenina hradu Rýzmberk. Byl založen asi v druhé polovině 13. století za vlády krále Přemysla Otakara II. Jeho úkolem byla ochrana obchodní stezky z Bavorska procházející Všerubským průsmykem.

Každý správný hrad by měl být opředen nějakou pověstí. A právě k tomuto hradu se váže jedna z mnoha legend, a to o panně Apoleně.

Pohled na zříceninu hradu. FOTO: Jik jik – Vlastní dílo / CC BY-SA 3.0 Pohled z prvního nádvoří. FOTO: Dezidor / Creative Commons / CC BY 3.0 Zřícenina hradu Rýzmberk. FOTO: Navpoint – Vlastní dílo /CC BY-SA 3.0

KRUTÁ APOLENA

Apolena, jako dcera hradního pána, prý byla krutou, až hysterickou dívkou. Jednoho dne, když seděla pod jabloní, plné červených jablek, kochala se jejich krásou. Tu šel kolem mladý myslivecký mládenec. Vracel se z panského honu, celý utrmácený, hladový a žíznivý.

I požádal Apolenu o jedno jablko. Ta ho však odmítla, ať si jde svou cestou do podhradí. Mládenec odtušil, že si je tedy utrhne sám. V tom dostal od dívky políček. Bezděčně sáhl k pasu s tesákem, ale to už Apolena s křikem prchala do hradu.

Tam obvinila mládence, že ji chtěl zabít a žádala otce, ať dá myslivce zavřít do hladomorny, nebo rovnou popravit. A tak se myslivec ocitl ve vězení, kde měl čekat na smrt. Další děj se zde dělí na několik verzí. Ve všech Apolena náhle vážně onemocní a umírá.

Zřícenina hradu Rýzmberk. FOTO: Navpoint – Vlastní dílo /CC BY-SA 3.0

Podle jedné verze je myslivecký mládenec zachráněn starou jabloní. Ta prý měla naklonit svoji větev až do zamřížovaného okénka žaláře a poskytnout mládenci chutné jablko. Přestože mělo jít podle něho jen o oddálení smrti, k jeho údivu se vše opakovalo i další dny, což mu zachránilo život.

Apolena se domnívala, že mladík již zemřel a sama na smrtelném loži žádala o jeho řádné pochování.

Jiná verze je ovšem drastičtější, v ní umírá jak Apolena, tak mládenec ve vězení, který ji před smrtí proklel. A usychá i jabloň, kdysi plná nádherných plodů.

NÁSLEDEK PROKLETÍ

Ani smrt Apoleny nesmyje její vinu za utracení života mládence. Stižena jeho kletbou vstává prý po uplynutí vždy každého dalšího století z tmavého hrobu. Bloudí hradem jako světlý přízrak. Přitom nese v ruce zralé, červené jablko.

Zřejmě čeká na chvíli, až opět potká nějakého mysliveckého mládence, který by od ní přijal osudné jablko a tak ji vysvobodil z prokletí. Ale to se zatím nestalo.

Pohled z prvního nádvoří. FOTO: Dezidor / Creative Commons / CC BY 3.0

K hradu Rýzmberku se váží i další pověsti, například o tajné podzemní chodbě na nedaleký kopec, nebo o náhlé ztrátě vody ve studni. Ale i některé dávné zkazky mohou mít své reálné jádro.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Mirek Brát 6.7.2022 1
Kdesi na severu, snad už u polárního kruhu, měla ležet bájná země Hyperborea. Zmiňuje se o ní mnoho antických autorů včetně Plinia Staršího. Ačkoli ležela tak daleko na severu, prý se jednalo o zemi tepla, štěstí a hojnosti, Proč tam však, u Dia Hromovládce, bylo tolik sebevražd?! Pokud bychom název Hyperborea podrobili malé jazykové analýze, […]
od Pavel Polcar 5.7.2022 45
V londýnské stanici metra Wimbledon nastala zničehonic 2. dubna 1904 naprostá neprostupná tma, taková, že nebylo vidět absolutně nic. Co se stalo? Ověřených informací je jen poskrovnu ale existují údajně písemné záznamy o této události. Lidé nastalou tmu měli popisovat jako černou mlhu. Neuspokojivé vysvětlení Událost okamžitě vyvolala velkou paniku, a to jak mezi cestujícími, […]
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.4tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 880
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]