18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Záhady historie
Záhady z Itálie: Na kdy Italové předpovídají konec světa?
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 14.1.2022
2.5tis
260
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Přitahují vás tajemná místa obestřená záhadami? Nemusíte za nimi cestovat přes půlku světa. Víc než dost jich najdete i v Evropě. Třeba taková Itálie. Archeologické nálezy na Apeninském poloostrově, Sicílii a Sardinii nepřestávají udivovat dodnes.

Když před vámi někdo pronese „dovolená Itálie“, nejspíš si jako první vybavíte moře, pláže a pizzu. Stát na Apeninském poloostrově toho ale skýtá mnohem víc.

Jestli ve vás bije srdce badatele, do Itálie byste se měli vydat na objevitelskou výpravu. Stala se zde totiž celá řada nevysvětlitelných událostí, které nedokázaly objasnit ani ty nejváženější vědecké kapacity.

Leonardo da Vinci a děsivé proroctví

Viděli jste film Šifra mistra Leonarda? Pak víte, že autor nejslavnějšího portrétu všech dob byl nejen mimořádně všestranně nadaný, ale do svých děl údajně ukrýval tajná poselství. O zakomponování tajného poměru Ježíše s Máří Magdalénou do obrazu Poslední večeře už jste slyšeli. Tušíte ale také, že se v dané malbě ukrývá i proroctví o posledním dnu lidstva?

Svět nezanikne během jediného dne, ale jeho zničení potrvá více než 7 měsíců. Začít má první jarní den roku 4006 a vyvrcholit 1. listopadu, kdy většinu populace spláchne obrovská potopa. Hrstka lidí, která se zachrání, pak založí novou civilizaci.

Alespoň to tvrdí matematický a astrologický rébus, který Leonardo da Vinci namaloval za hlavu Ježíše. Zakládá se da Vinciho prorocká vize na pravdě? My už to (naštěstí) nezjistíme.

Ötzi a série podezřelých úmrtí

V roce 1991 nalezli dva němečtí turisté Ötziho, mumii člověka z doby přibližně 3 300 let před naším letopočtem. Protože se tak stalo v Ötztalských Alpách poblíž rakousko-italských hranic, obě země se dlouho přely o vlastnictví vzácného nálezu.

Až později byl spor vyřešen v italský prospěch. Avšak těžko říct, jestli nakonec nevyhrálo spíš Rakousko. V souvislosti s Ötzim se totiž hovoří o strašlivé kletbě.

Jeden z nálezců zahynul o 13 let později ve stejných horách, v jakých objevil pravěkou mumii. Ještě dříve zemřel patolog, který se pravěké mrtvoly dotkl holýma rukama, když ji vkládal do vaku na tělo. Havaroval, když byl na cestě na přednášku o pokroku ve výzkumu Ötziho.

A tím výčet zdaleka nekončí. Na seznam podezřelých úmrtí můžeme zařadit také horolezce, šéfa horské služby, dokumentaristu, lékaře a archeologa. Celkem 7 lidí, kteří se podíleli na zkoumání mumie. Celkem 7 domnělých obětí kletby.

Sardinie a tajemné stavby

Podivné kamenné stavby ve tvaru komolých kuželů. Nuraghům se také někdy přezdívá „nejzáhadnější věže na světě“. Zvláštní je už to, že je nenajdete nikde jinde než na Sardinii. Na tomto italském ostrově jich je přitom zhruba 7 000.

Některé jsou větší a skvěle zachované, jiné menší a téměř rozbořené. Všechny mají jedno společné: důvod jejich vzniku je záhadou.

Vědci si dodnes lámou hlavu nad tím, kdo a proč nuraghi na Sardinii zbudoval. Mohlo se jednat o hrobky, sídla náčelníků či astronomické observatoře. Jedna z legend tvrdí, že šlo o jakési noclehárny, kde spáči byli chráněni proti komárům.

Každá z teorií má ale nějaké proti. Když se zeptáte někoho z místních, mnozí vám s kamennou tváří budou tvrdit, že nuraghi postavili hrající si obři. A nutno říct, že stavby gigantické bábovky skutečně připomínají. Ať už budete věřit čemukoliv, návštěva kamenných věží je nezapomenutelný zážitek.

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 18.1.2022 1
Španělský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) od začátku moc dobře věděl, že se dokončení svého životního díla nedočká. V roce 1882 se v Barceloně pustil do stavby Sagrady Famílii, chrámu tak velkolepého, že by práce na něm měly skončit až v roce 2026! Jaká tajemství jeho zdi ukrývají? Pro srovnání – postavit Velké pyramidy v Gíze […]
od Filip Appl 17.1.2022 1.3tis
Odvážný král Artuš, mocný čaroděj Merlin a bájný hrad Camelot, kde se scházeli rytíři kulatého stolu. To vše patří do legendy, kterou zná bezpochyby téměř každý. Už jen málo lidí však tuší, že s ní souvisí ještě jiný, mnohem méně známý příběh. Příběh o tajemném království Lyonesse. V malé pracovně osvětlené svíčkami sedí zamyšlený anglický učenec Richard […]
od Lucie Kubešová 16.1.2022 895
Runy jsou znaky, které údajně pochází z písma Etrusků a Řeků. Runové nápisy jsou velice staré, používaly se přibližně od 2. století našeho letopočtu a omezeně je bylo možno najít až do roku 1100. Runy se objevují především u Germánů, ve Skandinávii a Británii. Vyřezávaly se do dřeva, tesaly do skal či kamenů. Runový kámen […]
od Pavel Polcar 15.1.2022 2.0tis
Hledat mezi našimi předky makaka nebo třeba šimpanze by bylo velice mylné. Vše se má totiž tak, že jak lidské pokolení, tak i druh např. goril má pouze „společného předka“. Oba druhy se následně v průběhu let vyvíjely a měnily odděleně. K mylnému přesvědčení mnohé jistě vede známé vyobrazení evoluce člověka, kde je v jedné řadě […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 2.5tis
Japonský hrad Maruoka je jeden z mála, který si dodnes zachoval svou tradiční podobu. Postaven byl v roce 1576 poblíž města Sakai na severním pobřeží Japonska. Hrad vystavěný Shibato Katsutoyem však skrývá jedno děsivé tajemství. Podle legendy je pod jeho základy pohřbena chudá vdova. NUTNOST OBĚTI PRO BOHY Traduje se, že když se Katsutoyo v […]