reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Záhady historie
Záhady z Itálie: Na kdy Italové předpovídají konec světa?
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 14.1.2022
2.6tis
275
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Přitahují vás tajemná místa obestřená záhadami? Nemusíte za nimi cestovat přes půlku světa. Víc než dost jich najdete i v Evropě. Třeba taková Itálie. Archeologické nálezy na Apeninském poloostrově, Sicílii a Sardinii nepřestávají udivovat dodnes.

Když před vámi někdo pronese „dovolená Itálie“, nejspíš si jako první vybavíte moře, pláže a pizzu. Stát na Apeninském poloostrově toho ale skýtá mnohem víc.

Jestli ve vás bije srdce badatele, do Itálie byste se měli vydat na objevitelskou výpravu. Stala se zde totiž celá řada nevysvětlitelných událostí, které nedokázaly objasnit ani ty nejváženější vědecké kapacity.

Leonardo da Vinci a děsivé proroctví

Viděli jste film Šifra mistra Leonarda? Pak víte, že autor nejslavnějšího portrétu všech dob byl nejen mimořádně všestranně nadaný, ale do svých děl údajně ukrýval tajná poselství. O zakomponování tajného poměru Ježíše s Máří Magdalénou do obrazu Poslední večeře už jste slyšeli. Tušíte ale také, že se v dané malbě ukrývá i proroctví o posledním dnu lidstva?

Svět nezanikne během jediného dne, ale jeho zničení potrvá více než 7 měsíců. Začít má první jarní den roku 4006 a vyvrcholit 1. listopadu, kdy většinu populace spláchne obrovská potopa. Hrstka lidí, která se zachrání, pak založí novou civilizaci.

Alespoň to tvrdí matematický a astrologický rébus, který Leonardo da Vinci namaloval za hlavu Ježíše. Zakládá se da Vinciho prorocká vize na pravdě? My už to (naštěstí) nezjistíme.

Ötzi a série podezřelých úmrtí

V roce 1991 nalezli dva němečtí turisté Ötziho, mumii člověka z doby přibližně 3 300 let před naším letopočtem. Protože se tak stalo v Ötztalských Alpách poblíž rakousko-italských hranic, obě země se dlouho přely o vlastnictví vzácného nálezu.

Až později byl spor vyřešen v italský prospěch. Avšak těžko říct, jestli nakonec nevyhrálo spíš Rakousko. V souvislosti s Ötzim se totiž hovoří o strašlivé kletbě.

Jeden z nálezců zahynul o 13 let později ve stejných horách, v jakých objevil pravěkou mumii. Ještě dříve zemřel patolog, který se pravěké mrtvoly dotkl holýma rukama, když ji vkládal do vaku na tělo. Havaroval, když byl na cestě na přednášku o pokroku ve výzkumu Ötziho.

A tím výčet zdaleka nekončí. Na seznam podezřelých úmrtí můžeme zařadit také horolezce, šéfa horské služby, dokumentaristu, lékaře a archeologa. Celkem 7 lidí, kteří se podíleli na zkoumání mumie. Celkem 7 domnělých obětí kletby.

Sardinie a tajemné stavby

Podivné kamenné stavby ve tvaru komolých kuželů. Nuraghům se také někdy přezdívá „nejzáhadnější věže na světě“. Zvláštní je už to, že je nenajdete nikde jinde než na Sardinii. Na tomto italském ostrově jich je přitom zhruba 7 000.

Některé jsou větší a skvěle zachované, jiné menší a téměř rozbořené. Všechny mají jedno společné: důvod jejich vzniku je záhadou.

Vědci si dodnes lámou hlavu nad tím, kdo a proč nuraghi na Sardinii zbudoval. Mohlo se jednat o hrobky, sídla náčelníků či astronomické observatoře. Jedna z legend tvrdí, že šlo o jakési noclehárny, kde spáči byli chráněni proti komárům.

Každá z teorií má ale nějaké proti. Když se zeptáte někoho z místních, mnozí vám s kamennou tváří budou tvrdit, že nuraghi postavili hrající si obři. A nutno říct, že stavby gigantické bábovky skutečně připomínají. Ať už budete věřit čemukoliv, návštěva kamenných věží je nezapomenutelný zážitek.

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 1.4tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.2tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]