reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Záhady historie
Záhady zámku Bojnice
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 5.3.2021
6.0tis
Pohled na zámek z parku FOTO: Wikimedia Commons / Pufacz / Volné dílo
439
SDÍLENÍ
6.0tis
ZOBRAZENÍ

Slovenský zámek v Bojnici měl podobný vývoj jako řada jiných z té doby. První dochované zmínky pocházejí z roku 1113. Nejprve to byla dřevěná tvrz, která se v průběhu 13. století přeměnila na kamenný hrad.

Vystřídalo se na něm několik šlechtických rodů. Nevýrazněji jej ovlivnil poslední rod Pálffyovců, kteří jej proměnily na zámek v renesančním slohu. Právě proto připomíná romantický zámek z pohádky.

Zámek Bojnice FOTO: Wikimedia Commons / Martin Vavrlák / CC BY-SA 4.0 Pohled na zámek z parku FOTO: Wikimedia Commons / Pufacz / Volné dílo Ján František z Palffy FOTO: Wikimedia Commons / neznámý autor / volné dílo

HRADNÍ POZŮSTATKY

Jsou jimi především studna a jeskyně vytvořené termálními prameny. Studna prochází právě touto jeskyní a je dnes přístupná turistům. Dříve odtud vedla tajná chodba, jak se na správný hrad sluší. Vedla prý až na do Mariánského kostela na náměstí v Prievidzi, ale kvůli bezpečnosti byla zasypána.

POHÁDKOVÝ ZÁMEK

Za skutečně pohádkový vzhled zámku prý může hrabě Ján František Pálffy. Tento staromládenecký milovník umění obdivoval Francii a hodlal na svém sídle shromáždit artefakty ze svých častých cest.

Jak také tvrdí pověst, hrabě se ve Francii zamiloval do jakési krásné komtesy. Její otec ale trval na tom, že před svatbou musí bojnický zámek připomínal její domov. Proto prý hrabě pojal přestavbu zámku tak důkladně, že trvala si dvacet let.

Tak dlouho ovšem komtesa nehodlala čekat a mezitím se provdala za jiného. František tuto zradu nedokázal pochopit a zůstal do konce života svobodný. Na důkaz svého utrpení nechal na jednu ze zámeckých věží přidat trnovou korunu.

Pohled na zámek z parku. FOTO: Wikimedia Commons / Pufacz / Volné dílo

ZAJÍMAVOSTI ZÁMKU

Kromě nádherného stropu ve Zlatém sále je tu jeden z obrazů znázorňující klečící ženy. Jedna z nich však má dva obličeje. Zde se i odborníci dohadují, zda toto vyobrazení bylo či nebylo záměrem malíře.

Také ložnice hraběte Pálffyho, která je vybavena nábytkem z doby Ludvíka XVI., obsahuje zajímavý obraz s prostorovou geometrií. Deset zobrazených postav se vždy dívá na vás, ať obraz pozorujete z kteréhokoliv místa. Obdobně je tento jev patrný například i u obrazu Mony Lisy.

Další legenda se váže k mohutnému dřevěnému křeslu. Prý by si měl každý rozmyslet, než ho bude chtít vyzkoušet. Na jedné straně mu prý takové posezení přinese velké bohatství, ale zemře osamocen, bez lásky a rodiny. Přesně tak se stalo i jeho majiteli, hraběti Pálffymu.

Ale těch zajímavostí je v zámku více, například dřevěné sochy tří psíků představující lidskou povahu. Podle toho, kterého si vyberete, se potom dozvíte, zda jste rošťák, spekulant nebo intelektuál.

O životě tohoto pozoruhodného hraběte již zde byla zmínka. Zemřel v roce 1908 a zanechal závěť, aby jeho sbírky byly přístupny a zámek sloužil veřejnosti.

Ján František z Palffy. FOTO: Wikimedia Commons / neznámý autor / volné dílo

Je pochován uprostřed hrobky umístěné pod kaplí zámku. Odpočívá ve velkolepě zdobeném sarkofágu z růžového mramoru.

Ale objevily se zvěsti o jeho neklidném duchu. V letech 1989 až 1993 se totiž zjistilo, že hrabě v tichosti opouští sarkofág a pomalu „vytéká“ mezerou ven. Možná se chtěl jeho duch jen přesvědčit, jak se naplňuje jeho závěť.

On už měl kdysi v hrobce „návštěvu“ z popudu svých dědiců, kteří se naopak snažili jeho bohatství získat jen pro sebe. Mělo se tak stát na základě ohledání, že v době smrti byl nepříčetný a proto měla být závěť zneplatněna.

Prvotní rozruch kolem sarkofágu ustal až po kamerovém průzkumu a chemickém rozboru. Rakev v hrobce zřejmě spadla z podstavce. Z prasklé rakve vytékala směs balzamovacích látek. Proto tato místa byla desinfikována a ošetřena.

A tak nakonec i spiritisté konstatovali, že sice duch Pálffyho na zámku ještě stále bloudí, ale jeho rozpad pokračuje správným směrem.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.6.2022 1.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.1tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.2tis
Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový komplex nazvaný tajemným přízviskem Borobudur. Kruhové terasy, reliéfní panely a všudypřítomní Buddhové mají za sebou nevšední, často pohnutý osud.     Celá záhadná stavba Borobudur připomíná obří zvon, který je obklopen dalšími 72 zvony. Každý ze zvonů je prý připraven pro 72 sedících Buddhů. Je pravděpodobně dílem královského […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.7tis
Při severozápadním pobřeží Malajsie v Malackém průlivu sedí ostrov, kterému se místní už dlouhá léta vyhýbají. Věří totiž, že je od konce 18. století prokletý. Za vším stojí obyčejný lidský příběh o lásce a závisti.     Legenda praví, že tu kdysi žila krásná ostrovní dívka jménem Mahsuri. Byla provdaná za válečníka známého jako Wan […]