reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Neobjasněné události
Tajemství „Lomnického přízraku“
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 4.3.2021
4.9tis
Foto: Miloslav Rejha / Creative Commons / CC BY 4.0
579
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Jako přízraky obvykle označujeme zjevení dávno mrtvých lidí, kteří zemřeli za podivných okolností a kteří nenašli z různých příčin posmrtný klid. Většinou jsou to smutné příběhy z dávných staletí zachycené v místních bájích.

PŘÍPAD LOMNICKÉHO PŘÍZRAKU

Poněkud jinak se jeví příběh, který se odehrál až ve dvacátých letech minulého století. Jeho místem je město Lomnice nad Popelkou s okolím. Jde o letovisko a zimní středisko v oblasti pod horou Tábor a v úvalu říčky Popelky na pomezí Českého ráje a Krkonoš.

Tím přízrakem je postava malé, asi pětileté holčičky, který se dle některých očitých svědků zjevuje jen v zimních měsících. V tenkých šatečkách se objevuje na několika místech spjatých s jinými tragickými událostmi.

Jde zejména o bývalou šibenici, na které skončilo nejméně 10 odsouzených. Ale spočinuli i u stromu nedaleko křížku. Strom prý přitahoval sebevrahy, z nichž se čtyři na něm oběsili.

Dívka, označovaná jako „Lomnický přízrak“ zemřela asi pětiletá, když podlehla záškrtu. Lékařská pomoc tehdy přišla pozdě. Záškrt se objevoval v epidemiích, a to až do zavedení očkování v roce 1946. Protože dívka pocházela z nuzných poměrů, nebyla pohřbena v rakvi a navíc byla uložena do cizího hrobu.

Již tenkrát kněz při pohřbu varoval, že dívka za těchto okolností nemusí najít posmrtný klid.

Radnice v Lomnici. FOTO: Benutzer Hejkal / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 de

ZJEVENÍ PŘÍZRAKU

Jak pan farář předpokládal, se také i několikrát stalo. V zimních měsících na pusté cestě směrem k městu prý malá holčička byla několikrát osamělými chodci spatřena. Zvědavě si prohlédla pocestného, ale na zavolání okamžitě zmizela. Někteří se nechtěli se svým zážitkem ani pochlubit, aby se nestali terčem posměchu.

Ale jeden z nich se prý setkal s dívkou v bezprostřední vzdálenosti několika metrů. A protože je známé jméno dívky i její příbuzní, svěřil se jen jim. V pozůstalosti se u příbuzných zachoval i snímek mrtvé dívky na improvizovaném katafalku.

Když jej onen muž uviděl, okamžitě ji identifikoval jako přízrak, se kterým se tehdy setkal.

Kdo ví, zda už děvče nalezlo posmrtný klid, nebo zda ještě někoho čeká setkání s „Lomnickým přízrakem“.

MOŽNÉ SOUVISLOSTI

Se zjevováním přízraku dívky může souviset i další smutná událost. Při přesunu munice se někdy před okupací vojínu Skrbkovi splašil kůň. Zřejmě se něčeho vyděsil a nešťastně si rozpáral břicho o voj vozu.

Ale vyděšený musel být i vojín. Ve zmatku utekl do lesa a tam se zastřelil. Dodnes lze nalézt zbytek pomníčku na místě tragédie.

Co se tehdy odehrálo, to se již nikdy nedozvíme.

Foto: Miloslav Rejha / Creative Commons / CC BY 4.0
reklama
Související články
od Matěj Soukup 1.7.2022 338
Bylo 12. května 1986, když vyděšení příbuzní nahlásili na policejní oddělení v Guntersville v Alabamě zmizení tehdy šestadvacetileté Wandy Jean Maysové. I přes rozsáhlé pátrání v oblasti nebylo její tělo nalezeno dlouhé roky a teprve analýza ostatků v roce 2008 potvrdila, že Maysová zemřela. Oficiálně náhodou. Ale bylo tomu vskutku tak? ZMIZELA Z POKOJE Maysová trávila noc z 11. na […]
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 2.9tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.2tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]