Domů     Neobjasněné události
Tajemství „Lomnického přízraku“
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 4.3.2021
4.9tis
Tajemství „Lomnického přízraku“
Foto: Miloslav Rejha / Creative Commons / CC BY 4.0
579
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

Jako přízraky obvykle označujeme zjevení dávno mrtvých lidí, kteří zemřeli za podivných okolností a kteří nenašli z různých příčin posmrtný klid. Většinou jsou to smutné příběhy z dávných staletí zachycené v místních bájích.

PŘÍPAD LOMNICKÉHO PŘÍZRAKU

Poněkud jinak se jeví příběh, který se odehrál až ve dvacátých letech minulého století. Jeho místem je město Lomnice nad Popelkou s okolím. Jde o letovisko a zimní středisko v oblasti pod horou Tábor a v úvalu říčky Popelky na pomezí Českého ráje a Krkonoš.

Tím přízrakem je postava malé, asi pětileté holčičky, který se dle některých očitých svědků zjevuje jen v zimních měsících. V tenkých šatečkách se objevuje na několika místech spjatých s jinými tragickými událostmi.

Jde zejména o bývalou šibenici, na které skončilo nejméně 10 odsouzených. Ale spočinuli i u stromu nedaleko křížku. Strom prý přitahoval sebevrahy, z nichž se čtyři na něm oběsili.

Dívka, označovaná jako „Lomnický přízrak“ zemřela asi pětiletá, když podlehla záškrtu. Lékařská pomoc tehdy přišla pozdě. Záškrt se objevoval v epidemiích, a to až do zavedení očkování v roce 1946. Protože dívka pocházela z nuzných poměrů, nebyla pohřbena v rakvi a navíc byla uložena do cizího hrobu.

Již tenkrát kněz při pohřbu varoval, že dívka za těchto okolností nemusí najít posmrtný klid.

Radnice v Lomnici. FOTO: Benutzer Hejkal / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 de

ZJEVENÍ PŘÍZRAKU

Jak pan farář předpokládal, se také i několikrát stalo. V zimních měsících na pusté cestě směrem k městu prý malá holčička byla několikrát osamělými chodci spatřena. Zvědavě si prohlédla pocestného, ale na zavolání okamžitě zmizela. Někteří se nechtěli se svým zážitkem ani pochlubit, aby se nestali terčem posměchu.

Ale jeden z nich se prý setkal s dívkou v bezprostřední vzdálenosti několika metrů. A protože je známé jméno dívky i její příbuzní, svěřil se jen jim. V pozůstalosti se u příbuzných zachoval i snímek mrtvé dívky na improvizovaném katafalku.

Když jej onen muž uviděl, okamžitě ji identifikoval jako přízrak, se kterým se tehdy setkal.

Kdo ví, zda už děvče nalezlo posmrtný klid, nebo zda ještě někoho čeká setkání s „Lomnickým přízrakem“.

MOŽNÉ SOUVISLOSTI

Se zjevováním přízraku dívky může souviset i další smutná událost. Při přesunu munice se někdy před okupací vojínu Skrbkovi splašil kůň. Zřejmě se něčeho vyděsil a nešťastně si rozpáral břicho o voj vozu.

Ale vyděšený musel být i vojín. Ve zmatku utekl do lesa a tam se zastřelil. Dodnes lze nalézt zbytek pomníčku na místě tragédie.

Co se tehdy odehrálo, to se již nikdy nedozvíme.

reklama
Související články
od Jan Šedivý 22.10.2021 951
Přemýšleli jste někdy, na co byste se zeptali boha, kdybyste měli šanci se s ním setkat? Že v boha nevěříte? Umělec Mellen-Thomas Benedict v něj také nevěřil. A přesto s ním v okamžiku vlastní smrti vedl pozoruhodný rozhovor, který se rozhodl vyprávět. Umělecká duše umí mnohdy vnímat věci, kolem nichž jiní lidé procházejí bez povšimnutí. Snad i proto se jeden z nejvýjimečnějších […]
od Adriana Vojtíšková 20.10.2021 2.4tis
Podle pověstí se má v jeskynním systému ve střední části Moravského krasu často ozývat kvílení a naříkání. V útrobách skalisek se mají zjevovat tajemné postavy, podivné průvody nebo ohniví koně.     Nechybí ani historky o mladících, kteří za přenocování v jeskyni zaplatili životem. Skutečné události spojené s Býčí skálou jsou ale mnohem zajímavější a […]
od Adriana Vojtíšková 19.10.2021 6.1tis
Vilcacora nebo také Uňa de Gato, tedy kočičí dráp, je popínavá rostlina, která si v posledních letech získala mimořádnou oblibu. Stojí za tím její příznivý vliv na lidský zažívací trakt a také její účinek v boji proti depresím.     Rostlina má vynikající výsledky při léčbě žaludečních vředů, zánětů, oparů nebo astmatu. Nejdůležitější ovšem je, […]
od Matěj Soukup 18.10.2021 5.1tis
Od roku 2007 mají obyvatelé Vancouveru na západním pobřeží Kanady poměrně obavu z místních pláží. Už několikrát na ně totiž moře vyvrhlo vskutku hrůzné nálezy – lidské nohy. Od onoho roku se ve Vancouveru událo už pět takových případů. Moře přitom nevyvrhlo žádné jiné lidské ostatky – žádná těla ani jejich části, stejně tak žádné […]
od Mirek Brát 17.10.2021 5.4tis
Tomojuki Jamašita byl generál a vysoký vojenský hodnostář císařské japonské armády za druhé světové války. Po skončení bojů byl Jamašita obviněn z válečných zločinů a v roce 1946 ve filipínské Manile popraven. S Jamašitovým jménem je spojován legendární zlatý poklad, s jehož shromažďováním mu prý pomohla i tradiční japonská zločinecká organizace Jakuza.   Jako Jamašitův poklad je označován souhrn […]