9. července 1954: Sir Edward Twining přiváží do Afriky údajně kouzelnou lebku sultána Mkwawy, která má celému kontinentu zajistit věčný mír.
Domů     Záhady života a smrti Shakespearova soka: Byl Christopher Marlowe špión a člen satanistického spolku?
Záhady života a smrti Shakespearova soka: Byl Christopher Marlowe špión a člen satanistického spolku?
od 2.11.2023
3.2tis
Christopher Marlowe (1564–1593). Foto: Petteri Markkanen-CC0
327
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Dramatik, spisovatel a básník… Anglický literát Christopher Marlowe se proslaví nejen jako geniální autor. Ve známost vejde i jako buřič a pijan, který rád tráví čas ve společnosti hospodských povalečů.

Působit přitom má i v úloze podlého královského špióna a vyznavače Satana. Podle mýtů a legend dokonce předstírá svou smrt, aby mohl uniknout před trestem za kacířství a dál tvořit pod jménem William Shakespeare. Nakolik však historky o temném osudu britského velikána vycházejí z reality?

Christopher Marlowe (1564–1593). Foto: Petteri Markkanen-CC0 Památník Christophera Marlowa, který byl pohřben nedaleko, na vnitřní straně východní zdi kolem kostela svatého Mikuláše v Deptford Green. Foto: Mike Quinn-CC BY-SA 2.0 Jak je možné, že nebyl Christopher Marlowe potrestán za padělání mincí žalářem? Foto: Chris 73-CC BY-SA 3.0 Pravděpodobný portrét Thomase Harriota. Scházeli se společně s Christopherem Marlowem v tajném spolku?  Foto: CC-Unidentified painter-Public Domain Nechal se William Shakespeare jen inspirovat tvorbou Christophera Marlowa, nebo je příběh mnohem komplikovanější? Foto: CC-Martin Droeshout-Public Domain

V hostinci, který patří ovdovělé anglické dámě Eleanor Bull (asi 1550–1596), je pořádně rušno. Do krčmy v jihoanglickém Deptfordu na okraji dnešního Londýna se sjíždí hosté z blízkého i dalekého okolí.

Mezi návštěvníky se zapojí i čtyři nenápadní chlapíci. Sedají si na zahrádku, objednají si pití a klábosí. V okamžiku se však jeden z nich prudce zvedne, vytáhne svou dýku a bodá muže stojícího naproti. Rána do oka je hluboká. Vzduch se naplní pachem krve a napadený padá k zemi ve smrtelné křeči…

Památník Christophera Marlowa, který byl pohřben nedaleko, na vnitřní straně východní zdi kolem kostela svatého Mikuláše v Deptford Green. Foto: Mike Quinn-CC BY-SA 2.0
Památník Christophera Marlowa, který byl pohřben nedaleko, na vnitřní straně východní zdi kolem kostela svatého Mikuláše v Deptford Green. Foto: Mike Quinn-CC BY-SA 2.0

Smrt za účet v hospodě?

Onu bodnou zbraň svírá v ruce muž jménem Ingram Frizer (†1627). Obětí pak není nikdo jiný, než slavný anglický dramatik Christopher Marlowe (1564–1593). Podle svědků stojí za zběsilým útokem spor o zaplacení účtu.

Mýty a legendy však tvrdí, že podivný skon Christophera Marlowa může souviset i s jeho špiónským posláním nebo členstvím v hrůzném, nejspíš satanistickém spolku!

Existuje dokonce teorie, ve které se říká, že Marlowe svou smrt jen zinscenoval, protože se chtěl vyhnout trestu, který mu hrozil za obvinění z kacířství.

Připravil snad mistr svůj odchod předem, aby mohl dál působit pod jménem William Shakespeare (1564–1616), jak uvádějí některé konspirační teorie?

Špatný student, ale úspěšný špión

Na britském trůnu sedí královna Alžběta I. (1533–1603), když se dne 6. února roku 1564 v jihoanglickém městě Canterbury narodí chlapec, který dostane jméno Christopher Marlowe.

Třebaže pochází z velmi nuzných poměrů, dráha slavného spisovatele jej nemine. Myslíte si, že je to proto, že platí za pilného žáka, který volné chvilky tráví nad stránkami knih s psacím perem v ruce? Pak jste vedle!

Studijní výkazy Christophera Marlowa z Univerzity v Cambridge nepatří zrovna mezi ty, kterými je možné se chlubit. Jak je pak ale možné, že vystudoval jednu z nejprestižnějších škol na světě? Podle všeho za Marlowovým úspěchem stojí kariéra špióna.

Protože prý slouží v tajné královské organizaci, nikdo si na něj netroufne. K této domněnce přitom vedou pozoruhodné stopy. V roce 1587 je Marlowovi pro porušení školního řádu odepíráno udělení magisterského titulu.

Do případu se však vloží dopis od Královské rady. Marlowe prý „věrně a odhodlaně slouží“ státu a ukončení univerzity si proto zaslouží. Jedná se snad o odměnu za špionážní práci?

Ani zdaleka přitom nejde o jediný případ, kdy Marlowe záhadným způsobem unikne spravedlnosti.

Jak je možné, že nebyl Christopher Marlowe potrestán za padělání mincí žalářem? Foto: Chris 73-CC BY-SA 3.0
Jak je možné, že nebyl Christopher Marlowe potrestán za padělání mincí žalářem? Foto: Chris 73-CC BY-SA 3.0

Vy paděláte peníze, mistře?

Roku 1592 je Christopher Marlowe zatčen ve Flushingu (dnešním Vlissingenu) na jihozápadě Nizozemska. Namočit se přitom má do nebezpečné kauzy s paděláním mincí. Trestu však unikne. Je vůbec možné věřit tomu, že za tím není něco víc?

Cožpak by se obyčejný člověk jen tak vyhnul žaláři? Současný britský spisovatel Charles Nicholl se domnívá, že nejde o žádnou náhodu a Christopher Marlowe opravdu působil jako tajný agent.

V knize The Reckoning: The Murder of Christopher Marlowe (Odplata: Vražda Christophera Marlowa) uvádí, že si Marlowe žije natolik nad poměry, že musí mít vedlejší příjem. Připomíná přitom, že mistrovy výdaje vzrůstají již od jeho studentských let:

„Roku 1585 Marlowova útrata v univerzitní jídelně vyletěla z několika málo drobných k okázalým sumám.“ Může jít o znamení toho, že si vydělává jako špión? Či za jeho útratami stojí jen hojné půjčky od přátel? Ať už leží pravda kdekoliv, jedno je jasné.

Christopher Marlowe se pohybuje ve společnosti lidí, kteří zrovna nemají hluboko do kapsy. Cesta, jíž si měli k majetku dopomoci, však nevzbuzuje nejlepší dojem.

Pravděpodobný portrét Thomase Harriota. Scházeli se společně s Christopherem Marlowem v tajném spolku?  Foto: CC-Unidentified painter-Public Domain
Pravděpodobný portrét Thomase Harriota. Scházeli se společně s Christopherem Marlowem v tajném spolku?  Foto: CC-Unidentified painter-Public Domain

V satanistickém objetí

Mezi známé Christophera Marlowa patří mnozí vlivní lidé. Stýká se s dobrodruhem Thomasem Harriotem (1560–1621) či pirátem Walterem Raleighem (asi 1552–1618).

Chlapíci, kteří si vydělávají na živobytí během loupežných výprav po moři, mají mít k mistrovi opravdu blízko. Traduje se dokonce, že je pojí více než jen nevinné přátelství.

Společně se prý scházejí v tajném spolku, kde praktikují černou magii a uctívají Satana! Cožpak se ale lidé, kteří působí ve službách královny, mohou klanět ďáblu?

Anglický hudební a literární kritik John Barry Steane (1928–2011) ve spise Introduction to Christopher Marlowe: The Complete Plays (Úvod k Christopheru Marlowovi: Soubor her) možnost šíření nekřesťanských nauk nepřímo přiznává:

„(Marlowe) četl ateistickou přednášku pro sira Waltera Raleigha a další.“ Jde o důkaz toho, že Marlowe nevěří v boha? To je na přelomu 16. a 17. století nepřípustná věc!

Ovšem na druhou stranu, člověk, který se nebojí dát do špionážních služeb a udržuje homosexuální svazky, nejspíš opravdu nebude mít biblické učení příliš v lásce. Je však také dost dobře možné, že jde pouze o bludná nařčení z úst jeho protivníků. Jako obdivovaný tvůrce a pouliční rváč jich Marlowe rozhodně nemá málo!

Nechal se William Shakespeare jen inspirovat tvorbou Christophera Marlowa, nebo je příběh mnohem komplikovanější? Foto: CC-Martin Droeshout-Public Domain
Nechal se William Shakespeare jen inspirovat tvorbou Christophera Marlowa, nebo je příběh mnohem komplikovanější? Foto: CC-Martin Droeshout-Public Domain

Být, či nebýt Shakespearem

Dne 18. května 1593 je vydán příkaz k zatčení Christophera Marlowa. Čím si ho věhlasný mistr zasloužil? Oficiální důvod není sdělen. Podle všeho však za obviněním stojí udání dramatika Thomase Kyda (1558–1594).

Když jsou u něj totiž objeveny kacířské texty, tvrdí, že patří tvůrci z Canterbury. Jde snad o úhybný manévr zoufalce, který se snaží utéct před spravedlností? Nebo je spíš na vině chorobná mysl plná závisti nad slavnějším kolegou? Kdo ví.

Jednat se však může i o otevřenou výpověď o kacířství Christophera Marlowa, či tajnou válku špiónů. Thomas Kyd má být totiž ve službách neznámého šlechtice… Je snad také špiónem? Případ má rozlousknout soud. K tomu už ale nedojde.

30. května roku 1593 totiž Marlowe umírá v hospodské bitce. Nad životem a smrtí slavného autora tak stále visí otazníky. A aby jich nebylo málo, tak se objeví zvěsti, že je celá kauza vymyšlená.

Christopher Marlowe prý svůj skon připravil předem a zbytek života pak dožil pod jménem William Shakespeare. Myslíte si, že jde o bláznivý výmysl? Tak se zkuste začíst do veršů obou literátů. Jsou si prý náramně podobné…

Foto: Viz popisky
Lokalita:
Související články
od 8.7.2025 960
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za jakým účelem? Skrývá se v něm snad hrob sv. Metoděje? Tak zásadní archeologický objev v Čechách už dlouhou dobu nebyl. Na pražském Vyšehradě, zhruba 150 metrů
od 8.7.2025 1.5tis
Historie si krále Jana Bezzemka pamatuje jako jednoho z nejhorších panovníků Anglie. Jeho katastrofická vláda končí symbolicky tím, že na útěku ztrácí všechny své peníze, doklady a hlavně korunovační klenoty Anglie. Po těch dodnes neúspěšně pátrají hledači pokladů. Kde mohou být? Okázalost korunovačních klenotů odpovídá jejich důležitosti, jde přeci o nej
od 6.7.2025 2.5tis
Amazonky byly podle řecké mytologie národem bojovných žen, které se cvičily v boji a ponechávaly si veškerou moc nad veřejným životem. Skutečně existovaly? Podle Homéra se svými schopnostmi v boji zcela vyrovnaly každému muži. Údajně sídlily mezi Černým a Kaspickým mořem a byly zvány „Amazonky“, což ve starořečtině znamená „bez prsou“. [caption id="att
od 5.7.2025 3.2tis
V roce 1937 se celý svět s napětím díval na Amelii Earhartovou, průkopnickou letkyni, která se pokoušela o heroický oblet světa. Její let se však proměnil v jednu z největších záhad 20. století. Nad nekonečnými vodami Tichého oceánu, jen kousek od cíle, její letadlo zmizelo beze stopy. Co se stalo s touto ikonou letectví a jejím navigátorem Fredem Noonanem? Pád do moře, zajetí, nebo
od 5.7.2025 3.5tis
V lednu 1972 dochází k jedné z nejzávažnějších leteckých havárií na našem území. Letadlo mířící do tehdejší Jugoslávie se po ohlušujícím výbuchu zřítí k zemi. Jeho trosky pokryjí rozsáhlé území kolem České Kamenice. Oficiálně je nehoda přičítána na vrub chorvatským teroristům. Podle jiné verze za to ale může československá armáda! Let J
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál
Když je vedro, hurá k vodě!
epochanacestach.cz
Když je vedro, hurá k vodě!
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
historyplus.cz
3 kati nacistů: Hitlerův popravčí přišel po válce Spojencům vhod
První se ještě houpe na laně a dalšího už přivádějí. Hrstku přítomných svědků snad občas zamrazí při pohledu na těla mrtvých nacistických pohlavárů. Jenom kat se s poklidem kouká na vykonanou práci. Není nervózní. „Jsem pyšný na to, že jsem těch deset nacistů popravil. Někdo to musel udělat,“ prohlásí později…   Stínání hlav rozhodně nepatří
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz