Uzavřené městečko Mežgorje se skrývá v horách na jižním Uralu daleko od vší civilizace. Jde o přísně střeženou oblast, za jejíž brány se běžný občas nedostane.
Město totiž se svými rodinami obývají jen vysoce kvalifikovaní vědci, kteří zde pracují na tajných jaderných programech. Jaké tajnosti se tu odehrávají?
Podle sčítání lidu v roce 2010 Mežgorje obývalo přes 17 000 občanů. Podle zpráv, jež se dostávají na veřejnost, jde o vysoce kvalifikované vědce, kteří zde pracují na tajných jaderných programech.
Stavba města začala za éry někdejšího ruského prezidenta Borise Jelcina (1931–2007) a podle oficiálních tvrzení Ruska je projekt již dávno mrtvý.
Tomu však odporuje nejen nezanedbatelný počet obyvatel a satelitní snímky, ale také fakt, že je Mežgorje stále úzkostlivě střeženo. Co se tedy odehrává za hranicemi uzavřeného města? Ruské mlžení napovídá, že by mohlo jít o něco závažného…
Záhadná hora Jamantau
Město je podřízeno přímo ruské vládě a jeho hranice jsou obklopeny varovnými nápisy. Bez speciálního povolení nikdo nesmí dovnitř ani ven. Město nějakou dobu dokonce nebylo ani zaneseno v mapách.
To jsou poněkud přísná opatření pro projekt, který už byl údajně dávno odpískán. „Uzavřený administrativně správní celek. Vstup a průjezd ZAKÁZÁN s výjimkou obyvatel města Mežgorje,“ stojí na cedulích kolem města.
Kromě toho se v blízkosti tajemného místa nachází řada vojenských objektů. Je patrné, že vláda, která na oblast dohlíží, se něco snaží držet v tajnosti. Ale co?
Odpověď je zřejmě nutné hledat na nedaleké hoře Jamantau, kterou západní mocnosti považují za tajné jaderné zařízení nebo bunkr.
Na vrcholu hory jsou další dvě nebo tři vojenské základny a v jejich blízkosti také jaderná laboratoř Čeljabinsk-70, jeden z hlavních bodů ruského jaderného programu. Ani tento komplex byste v dřívějších mapách nenašli.
Tyto souvislosti ve spojitosti se vzrůstající agresivitou Ruska samozřejmě vzbuzují obavy.

Nic neprozradí!
Je pochopitelné, že ostatní státy chtějí vědět, co se za hranicemi uzavřeného města děje. Pokud ovšem na opakované dotazy Rusko vůbec odpoví, jsou odpovědi vágní, neurčité a mnohdy i protichůdné.
Vláda střídavě prohlašuje, že je to těžební místo, úložiště pro ruské poklady, sklad potravin či bunkr pro důležité osobnosti země pro případ vypuknutí jaderné války. Bunkry v místě zřejmě skutečně byly vybudovány.
Nechaly je pro sebe postavit špičky tehdejšího Sovětského svazu, když Američané v rámci studené války namířili své nukleární zbraně na sídlo vedení Komunistické strany. Jenže to podle všeho není celá pravda.
Komplex má totiž sloužit také jako sklad jaderných zbraní. Alespoň to tvrdí špionážní služby Američanů. Může tedy Mežgorje představovat nebezpečí? Mnozí odborníci skutečně věří, že v Mežgorje a dalších tajných ruských zařízeních probíhá vývoj jaderných zbraní. Chystá se snad Rusko na jadernou válku?

Jaderné hrátky Sovětů
Již během studené války Rusko vykazovalo zjevnou zálibu v jaderných zbraních, jejich síle a moci, kterou představují. A dodnes si svůj, podle západních zemí kontroverzní postoj uchovává.
O tom svědčí také existence projektu Perimetr, který zahrnuje rozsáhlou síť tajných zařízení pracujících na jaderných zbraních.
Součástí tajných komplexů je také plně automatické zařízení, které údajně dokáže včasně rozpoznat vypálenou nepřátelskou střelu a stejným směrem okamžitě vypálit jadernou raketu.
A protože není řízeno člověkem, dokáže pálit rakety i v okamžiku, že Rusko přijde o kompletní vedení armády! Projekt Perimetr započal zhruba ve stejné době, kdy vznikalo Mežgorje. Existuje proto pádné podezření, že město na Urale je jeho součástí.
Zároveň ale není zcela zřejmé, zda byl projekt úspěšně dokončen. Je uzavřené město jadernou hrozbou?