Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě bývalé středověké tvrze.
Od roku 1872 až do nacistické okupace byl zámek v majetku hraběcí rodiny Herbersteinů z Libochovic. Ti sice byli německého původu, ale za kritiku Hitlerova nízkého původu jim byl zámek odebrán.
Plánovaný atentát na Hitlera
V průběhu okupace měl pak zámek nucené správce. Prvním z nich byl baron Hanz Henning von Hartrot, který se s rodinou své manželky zapojil do plánovaného atentátu na Hitlera.
Většina z nás zná tento pokus o odstranění tohoto nacistického vůdce pod názvem akce Valkýra.
Baronova sebevražda
Když byla Hartrotova účast na spiknutí prozrazena, spáchal na zámku 7. července 1944 sebevraždu zastřelením, a to jen malou chvíli před příjezdem gestapa, tedy tajné státní policie nacistického Německa.
Sídlo Hitlerjugend i Lebensborn
Na zámku pak sídlil známý Hitlerjugend, tedy Hitlerova mládež, a to v počtu čtyřicet chlapců a dvacet pět úřednic. Tato organizace se zákonem stala oficiální výchovnou organizací nacistické říše.
Jak se zde asi žilo německým chlapcům v rámci drilu a předvojenského výcviku?
Podle vyprávění místního pamětníka měla na tomto zámku na samém konci druhé světové války sídlo rovněž také i organizace Lebensborn, spolek s programem zalidnění Třetí říše čistokrevnými Árijci, tedy nadřazenou rasou.
Těsně před porážkou nacistického Německa však prý byla místní děvčata odtud přemístěna neznámo kam… Jaký byl asi jejich následný osud?
Otisky negativní energie?
Je tedy zřejmé, že se tento zámek zejména během válečného období stal zřejmě svědkem nejednoho dalšího pohnutého lidského osudu, a tak je možné, že v jeho zdech zůstaly i otisky těchto místních neblahých událostí.
Bloudí zde snad až do dnešních dnů i duše některých nešťastníků, kteří až doposud nenašli svůj klid?