18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Reportáže
Zapálili němečtí záškodníci kanadský parlament?
Mirek Brát
od Mirek Brát 27.5.2021
4.3tis
V pravé části budova parlamentní knihovny, která řádění požáru v roce 1916 unikla.
206
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Nejznámější stavební památkou kanadského hlavního města Ottawy je budova parlamentu. Jedná se o celý areál objektů na vápencovém srázu nad řekou. Novogotický komplex je od roku 1976 zapsán do seznamu světového architektonického dědictví.

V roce 1916 zde propukl rozsáhlý požár, jehož příčiny nejsou stále uspokojivě vysvětleny.

Alespoň částečně ušetřena totálního zničení byla při požáru v roce 1916 západní část parlamentního komplexu, tzv. West Block.  
 
Kanadskou veřejnost zajímá požár parlamentního komplexu i po více než 100 letech. Svědčí o tom trvalé badatelské a investigativní úsilí v této problematice.  
 
V pravé části budova parlamentní knihovny, která řádění požáru v roce 1916 unikla.   Pohled na parlamentní komplex ve směru od řeky Ottawy.

Tužková bomba

Požár zasáhl budovy kanadského parlamentu uprostřed první světové války, které se Kanada účastnila jako spojenec Velké Británie. Kanaďané bojovali v Evropě proti Němcům, avšak na mateřském území se necítili nijak ohroženi.

Nedostala se k nim ani informace od jednoho vlivného amerického podnikatele, že Německo plánuje záškodnický útok přímo na území Kanady. Zapálení symbolu kanadské vlády a svrchovanosti mělo být provedeno speciální  tužkovou bombou.

Alespoň částečně ušetřena totálního zničení byla při požáru v roce 1916 západní část parlamentního komplexu, tzv. West Block.

Jednalo se o olověný váleček velikosti doutníku. Ten obsahoval dvojici chemických sloučenin oddělených měděným kotoučem. Po smíchání sloučenin se „doutník“ proměnil v zápalnou bombu. Volbou tloušťky měděného dělícího disku bylo možné nastavit alespoň primitivní časování exploze.

Tužkové bomby používali němečtí agenti s oblibou po celou dobu Velké války. Stejným zařízením byl iniciován požár muničního skladu na ostrově Black Tom v newyorském přístavu v létě roku 1916.

Udělali to „Hunové“!

Požární poplach v kanadském parlamentu byl vyhlášen 3. února 1916 o půl deváté večer. Zdrojem požáru měl být nějaký předmět v odpadkovém koši. Zdánlivě banální požární poplach se proměnil v osudový, když se oheň začal šířit i po dřevěném obložení místnosti a dostal se tak mimo kontrolu.

Právě zasedající poslanci byli evakuováni. Půl hodiny po vzniku požáru se ozvaly první série výbuchů.

Kanadskou veřejnost zajímá požár parlamentního komplexu i po více než 100 letech. Svědčí o tom trvalé badatelské a investigativní úsilí v této problematice.

Během dvanácti hodin řádění ohně byl symbol kanadské státnosti takřka úplně zničen. Ušetřena byla jen budova parlamentní knihovny, jejíž speciální dveře ohni odolaly. Při požáru zahynulo sedm osob, včetně několika žen, které před evakuací daly přednost úsilí získat ze šatny svoje odložené drahé kožichy.

Pohled na parlamentní komplex ve směru od řeky Ottawy.

I když pozdější vyšetřování dávalo v úvahu i možnost vzniku požáru od špatně uhašeného klasického doutníku v odpadkovém koši, většina Kanaďanů spíše přijímala variantu německého „výbušného doutníku“. Servítky si nebrali ani členové parlamentu.

Ti měli jasno. Udělali to „Hunové“! Rozuměj Němci, kterým anglosaský svět přezdíval nelichotivou přezdívkou dávných nájezdníků.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]