26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
Tajemná sekta Sinčchondži. Své oběti loví i v Česku
Filip Appl
od Filip Appl 27.5.2021
6.7tis
Loutkou sekty se stávají lidé i u nás. Foto: Pixabay
334
SDÍLENÍ
6.7tis
ZOBRAZENÍ

Ačkoliv by se mohlo zdát, že období největšího rozmachu tajných sekt a kultů už je minulostí, není tomu tak. Že jde o stále živý problém dokládá například působení jihokorejské společnosti Sinčchondži.

Loutkou sekty se stávají lidé i u nás. Foto: Pixabay Blížící se konec světa. Jeden ze základních pilířů většiny sekt. Foto: Creative commons/Peter von Cornelius/Volné dílo Sídlo sekty v Gwacheonu. Foto: 최광모/Creative Commons/CC BY-SA 4.0 Zdeněk Vojtíšek. Foto: 
The Epoch Times ČR/Creative Commons/CC BY-SA 3.0 Členové sekty se podíleli i na přípravách zahájení olympijských her v roce 2012. Foto: Creative commons/Junganghansik/CC ASA 3.0 U nás se sekta projevila navenek jen jednou. V roce 2018 její členové demonstrovali na Václavském náměstí. Foto: Creative Commons/Piotrus/CC BY-SA 4.0

Při snaze pochopit tajuplnou jihokorejskou sektu Sinčchondži je potřeba začít u organizace Nebeská kultura, světový mír, obnova Světla (HWPL). Jejím oficiálním cílem je pořádat kulturní a sportovní akce podporující mírovou myšlenku.

Její ředitel Lee Man-hee (*1931) se díky tomu dostává do kanceláří prezidentů, předsedů vlád, ministrů a nejrůznějších náboženských představitelů. Podle mnoha odborníků je to celé ale jen způsob, jak potichu a nenápadně šířit jeho druhý a mnohem prapodivnější projekt – sektu zvanou Nové nebe na zemi, tedy v korejštině Sinčchondži.

Jde o hnutí, které Lee Man-hee zakládá už v roce 1984. Svým prvním ovečkám vtlouká do hlavy, že on sám je jediným výhradním zprostředkovatelem mezi Bohem a lidmi a že celou Zemi čeká v brzké době apokalypsa.

Blížící se konec světa. Jeden ze základních pilířů většiny sekt. Foto: Creative commons/Peter von Cornelius/Volné dílo

POTICHU SE ZABYDLUJE

Zpočátku jsou členové Sinčchondži velmi opatrní. Dodržují přísná pravidla a jejich organizace tak může potichu natahovat svá chapadla dál a dál. Opatrnost je na místě. Jižní Korea je místem, kde doslova vře boj mezi dominantními církvemi a množstvím malých či středních církví, sekt a kultů.

Temným projevem této situace je i praktika zvaná deprogramování, což je v podstatě násilné vymytí mozku, do kterého je následně vloženo to správné učení. I v takovém prostředí se však Sinčchondži daří přežít. Její členové se totiž postupně stávají mistry manipulace a přetvářky.

Sídlo sekty v Gwacheonu. Foto: 최광모/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

NENÁPADNÉ VTAHOVÁNÍ

Skutečný rozmach Sinčchondži nastává s příchodem třetího tisíciletí. Může za to nejen založení podpůrných hnutí, jako je HWPL, ale i větší důraz na misijní činnost a na vymývání mozků budoucích členů. Podle českého experta na sekty Zdeňka Vojtíška (*1963) to začíná nenápadně, často na mírových akcích nebo ve sborech protestantských církví.

Právě tam jsou členy sekty zváni nic netušící lidé na různá skupinová setkání a až časem je jim představen koncept blížící se apokalypsy a Leeova výkladu Bible. „Učení církve se tak zájemce dozvídá postupně, a aniž by od počátku věděl, že se jedná o Sinčchondži.

Misii podporují různé společenské akce jako například grilování nebo káva nad Biblí,“ dodává Vojtíšek.

Zdeněk Vojtíšek. Foto:Creative Commons/The Epoch Times ČR/CC BY-SA 3.0

JE I U NÁS

Zamlčování a lhaní o tom, co po večerech podnikám. Postupné vyčleňování se ze sociálního života – odmítání schůzek, opouštění přátel a nakonec často úplné přerušení styků se svým okolím včetně rodiny. To bývá průvodní jev toho, že někdo propadl této apokalyptické sektě.

Že se to děje už i u nás, potvrzují svědectví těch, kteří z osidel Sinčchodži nakonec unikli. „Nevíme, s kým bydlí. Nevíme, kam chodí. Nevíme, kde tráví volný čas. Prostě jedno léto už naše dcera nepřijela domů.

Přerušila s námi veškeré styky, nezvedá mi telefon,“ říká novinářům na jednom setkání se Zdeňkem Vojtíškem muž, jehož dcera sektě propadla. A podobné zkušenosti mají nejen další rodiče, ale i několik dívek, kterým se podařilo včas odejít.

Členové sekty se podíleli i na přípravách zahájení olympijských her v roce 2012. Foto: Creative commons/Junganghansik/CC ASA 3.0

NAPROGRAMOVANÍ JAKO ROBOTI

Semináře se zajímavými informacemi, přátelské prostředí a společník (označený jako přidělený anděl) z řad členů sekty, který se o toho svého „rekruta“ všemožně stará a zajišťuje, aby zůstal na té správné cestě.

Vodí ho domů, sedí vedle něj a radí mu také, jak lhát o tom, kam ve skutečnosti chodí. To jsou prý jen některé podivné praktiky, které obsahují první týdny a měsíce začleňování do sekty. A tady také končí známé informace.

Co se děje po přijetí do Sinčchondži, nevíme. Někteří badatelé však naznačují, že dlouholetí členové jsou podle všeho téměř dokonalými roboty, kteří pro svůj cíl a pro svého vůdce udělají prakticky cokoliv.

Ostatně potvrzují to i novináři, kteří se dostali na některé akce zaštiťujících organizací. Buduje si snad Lee a jemu nejbližší jakousi armádu dokonale poslušných a věrných otroků?

U nás se sekta projevila navenek jen jednou. V roce 2018 její členové demonstrovali na Václavském náměstí. Foto: Creative Commons/Piotrus/CC BY-SA 4.0
Foto: Pixabay, Creative Commons
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 99
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 889
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.2tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 1.9tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.6tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]