Skip to content

Tajemná sekta Sinčchondži. Své oběti loví i v Česku

Ačkoliv by se mohlo zdát, že období největšího rozmachu tajných sekt a kultů už je minulostí, není tomu tak. Že jde o stále živý problém dokládá například působení jihokorejské společnosti Sinčchondži.

Při snaze pochopit tajuplnou jihokorejskou sektu Sinčchondži je potřeba začít u organizace Nebeská kultura, světový mír, obnova Světla (HWPL). Jejím oficiálním cílem je pořádat kulturní a sportovní akce podporující mírovou myšlenku.

Její ředitel Lee Man-hee (*1931) se díky tomu dostává do kanceláří prezidentů, předsedů vlád, ministrů a nejrůznějších náboženských představitelů. Podle mnoha odborníků je to celé ale jen způsob, jak potichu a nenápadně šířit jeho druhý a mnohem prapodivnější projekt – sektu zvanou Nové nebe na zemi, tedy v korejštině Sinčchondži.

Jde o hnutí, které Lee Man-hee zakládá už v roce 1984. Svým prvním ovečkám vtlouká do hlavy, že on sám je jediným výhradním zprostředkovatelem mezi Bohem a lidmi a že celou Zemi čeká v brzké době apokalypsa.

Blížící se konec světa. Jeden ze základních pilířů většiny sekt. Foto: Creative commons/Peter von Cornelius/Volné dílo
POTICHU SE ZABYDLUJE

Zpočátku jsou členové Sinčchondži velmi opatrní. Dodržují přísná pravidla a jejich organizace tak může potichu natahovat svá chapadla dál a dál. Opatrnost je na místě. Jižní Korea je místem, kde doslova vře boj mezi dominantními církvemi a množstvím malých či středních církví, sekt a kultů.

Temným projevem této situace je i praktika zvaná deprogramování, což je v podstatě násilné vymytí mozku, do kterého je následně vloženo to správné učení. I v takovém prostředí se však Sinčchondži daří přežít.

Její členové se totiž postupně stávají mistry manipulace a přetvářky.

Sídlo sekty v Gwacheonu. Foto: 최광모/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
NENÁPADNÉ VTAHOVÁNÍ

Skutečný rozmach Sinčchondži nastává s příchodem třetího tisíciletí. Může za to nejen založení podpůrných hnutí, jako je HWPL, ale i větší důraz na misijní činnost a na vymývání mozků budoucích členů.

Podle českého experta na sekty Zdeňka Vojtíška (*1963) to začíná nenápadně, často na mírových akcích nebo ve sborech protestantských církví. Právě tam jsou členy sekty zváni nic netušící lidé na různá skupinová setkání a až časem je jim představen koncept blížící se apokalypsy a Leeova výkladu Bible.

„Učení církve se tak zájemce dozvídá postupně, a aniž by od počátku věděl, že se jedná o Sinčchondži. Misii podporují různé společenské akce jako například grilování nebo káva nad Biblí,“ dodává Vojtíšek.

Zdeněk Vojtíšek. Foto:Creative Commons/The Epoch Times ČR/CC BY-SA 3.0
JE I U NÁS

Zamlčování a lhaní o tom, co po večerech podnikám. Postupné vyčleňování se ze sociálního života – odmítání schůzek, opouštění přátel a nakonec často úplné přerušení styků se svým okolím včetně rodiny.

To bývá průvodní jev toho, že někdo propadl této apokalyptické sektě. Že se to děje už i u nás, potvrzují svědectví těch, kteří z osidel Sinčchodži nakonec unikli. „Nevíme, s kým bydlí. Nevíme, kam chodí.

Nevíme, kde tráví volný čas. Prostě jedno léto už naše dcera nepřijela domů. Přerušila s námi veškeré styky, nezvedá mi telefon,“ říká novinářům na jednom setkání se Zdeňkem Vojtíškem muž, jehož dcera sektě propadla.

A podobné zkušenosti mají nejen další rodiče, ale i několik dívek, kterým se podařilo včas odejít.

Členové sekty se podíleli i na přípravách zahájení olympijských her v roce 2012. Foto: Creative commons/Junganghansik/CC ASA 3.0
NAPROGRAMOVANÍ JAKO ROBOTI

Semináře se zajímavými informacemi, přátelské prostředí a společník (označený jako přidělený anděl) z řad členů sekty, který se o toho svého „rekruta“ všemožně stará a zajišťuje, aby zůstal na té správné cestě.

Vodí ho domů, sedí vedle něj a radí mu také, jak lhát o tom, kam ve skutečnosti chodí. To jsou prý jen některé podivné praktiky, které obsahují první týdny a měsíce začleňování do sekty. A tady také končí známé informace.

Co se děje po přijetí do Sinčchondži, nevíme. Někteří badatelé však naznačují, že dlouholetí členové jsou podle všeho téměř dokonalými roboty, kteří pro svůj cíl a pro svého vůdce udělají prakticky cokoliv.

Ostatně potvrzují to i novináři, kteří se dostali na některé akce zaštiťujících organizací. Buduje si snad Lee a jemu nejbližší jakousi armádu dokonale poslušných a věrných otroků?

U nás se sekta projevila navenek jen jednou. V roce 2018 její členové demonstrovali na Václavském náměstí. Foto: Creative Commons/Piotrus/CC BY-SA 4.0

Foto: Pixabay, Creative Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mallorca akné a faraonova kletba: Jak přežít dovolenou ve zdraví
panidomu.cz

Mallorca akné a faraonova...

Zařídit si před cestou včas všechna potřebná...
Domácí Míša řezy
tisicereceptu.cz

Domácí Míša řezy

Kakaový piškot s tvarohovým krémem a...
Chce společný přírůstek s Forejtem?!
nasehvezdy.cz

Chce společný přírůstek...

Svou lásku k sympatickému...
Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou online
epochaplus.cz

Dny otevřených ambulancí pro...

Lupénka není pouze kosmetickou záležitostí,...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Superschopnosti, které pomáhají zvířatům přežít
epochalnisvet.cz

Superschopnosti, které pomáhají...

Každé zvíře se snaží přizpůsobit prostředí, ve...
Podaří se jí už odrazit ze dna?
nasehvezdy.cz

Podaří se jí už odrazit ze...

Průšvihářka Dominika...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
PRU58 lehce otevřelo
iluxus.cz

PRU58 lehce otevřelo

Po předlouhých měsících se sen stal...
V liberecké zoo jsou prvně k vidění kriticky ohrožení gekoni modří
epochaplus.cz

V liberecké zoo jsou prvně k...

Zoo Liberec začala s chovem vzácných gekonů...
Čas mé city nezměnil
skutecnepribehy.cz

Čas mé city nezměnil

Doufala jsem, že už tu...
Komáří vížka: Zbavuje splínu a působí jako afrodiziakum?
epochanacestach.cz

Komáří vížka: Zbavuje splínu...

Na Komáří hůrku nebo...