Domů     Neobjasněné události
Tajemná sekta Sinčchondži. Své oběti loví i v Česku
Filip Appl
od Filip Appl 27.5.2021
6.7tis
Loutkou sekty se stávají lidé i u nás. Foto: Pixabay
334
SDÍLENÍ
6.7tis
ZOBRAZENÍ

Ačkoliv by se mohlo zdát, že období největšího rozmachu tajných sekt a kultů už je minulostí, není tomu tak. Že jde o stále živý problém dokládá například působení jihokorejské společnosti Sinčchondži.

Loutkou sekty se stávají lidé i u nás. Foto: Pixabay Blížící se konec světa. Jeden ze základních pilířů většiny sekt. Foto: Creative commons/Peter von Cornelius/Volné dílo Sídlo sekty v Gwacheonu. Foto: 최광모/Creative Commons/CC BY-SA 4.0 Zdeněk Vojtíšek. Foto: 
The Epoch Times ČR/Creative Commons/CC BY-SA 3.0 Členové sekty se podíleli i na přípravách zahájení olympijských her v roce 2012. Foto: Creative commons/Junganghansik/CC ASA 3.0 U nás se sekta projevila navenek jen jednou. V roce 2018 její členové demonstrovali na Václavském náměstí. Foto: Creative Commons/Piotrus/CC BY-SA 4.0

Při snaze pochopit tajuplnou jihokorejskou sektu Sinčchondži je potřeba začít u organizace Nebeská kultura, světový mír, obnova Světla (HWPL). Jejím oficiálním cílem je pořádat kulturní a sportovní akce podporující mírovou myšlenku.

Její ředitel Lee Man-hee (*1931) se díky tomu dostává do kanceláří prezidentů, předsedů vlád, ministrů a nejrůznějších náboženských představitelů. Podle mnoha odborníků je to celé ale jen způsob, jak potichu a nenápadně šířit jeho druhý a mnohem prapodivnější projekt – sektu zvanou Nové nebe na zemi, tedy v korejštině Sinčchondži.

Jde o hnutí, které Lee Man-hee zakládá už v roce 1984. Svým prvním ovečkám vtlouká do hlavy, že on sám je jediným výhradním zprostředkovatelem mezi Bohem a lidmi a že celou Zemi čeká v brzké době apokalypsa.

Blížící se konec světa. Jeden ze základních pilířů většiny sekt. Foto: Creative commons/Peter von Cornelius/Volné dílo

POTICHU SE ZABYDLUJE

Zpočátku jsou členové Sinčchondži velmi opatrní. Dodržují přísná pravidla a jejich organizace tak může potichu natahovat svá chapadla dál a dál. Opatrnost je na místě. Jižní Korea je místem, kde doslova vře boj mezi dominantními církvemi a množstvím malých či středních církví, sekt a kultů.

Temným projevem této situace je i praktika zvaná deprogramování, což je v podstatě násilné vymytí mozku, do kterého je následně vloženo to správné učení. I v takovém prostředí se však Sinčchondži daří přežít. Její členové se totiž postupně stávají mistry manipulace a přetvářky.

Sídlo sekty v Gwacheonu. Foto: 최광모/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

NENÁPADNÉ VTAHOVÁNÍ

Skutečný rozmach Sinčchondži nastává s příchodem třetího tisíciletí. Může za to nejen založení podpůrných hnutí, jako je HWPL, ale i větší důraz na misijní činnost a na vymývání mozků budoucích členů. Podle českého experta na sekty Zdeňka Vojtíška (*1963) to začíná nenápadně, často na mírových akcích nebo ve sborech protestantských církví.

Právě tam jsou členy sekty zváni nic netušící lidé na různá skupinová setkání a až časem je jim představen koncept blížící se apokalypsy a Leeova výkladu Bible. „Učení církve se tak zájemce dozvídá postupně, a aniž by od počátku věděl, že se jedná o Sinčchondži.

Misii podporují různé společenské akce jako například grilování nebo káva nad Biblí,“ dodává Vojtíšek.

Zdeněk Vojtíšek. Foto:Creative Commons/The Epoch Times ČR/CC BY-SA 3.0

JE I U NÁS

Zamlčování a lhaní o tom, co po večerech podnikám. Postupné vyčleňování se ze sociálního života – odmítání schůzek, opouštění přátel a nakonec často úplné přerušení styků se svým okolím včetně rodiny. To bývá průvodní jev toho, že někdo propadl této apokalyptické sektě.

Že se to děje už i u nás, potvrzují svědectví těch, kteří z osidel Sinčchodži nakonec unikli. „Nevíme, s kým bydlí. Nevíme, kam chodí. Nevíme, kde tráví volný čas. Prostě jedno léto už naše dcera nepřijela domů.

Přerušila s námi veškeré styky, nezvedá mi telefon,“ říká novinářům na jednom setkání se Zdeňkem Vojtíškem muž, jehož dcera sektě propadla. A podobné zkušenosti mají nejen další rodiče, ale i několik dívek, kterým se podařilo včas odejít.

Členové sekty se podíleli i na přípravách zahájení olympijských her v roce 2012. Foto: Creative commons/Junganghansik/CC ASA 3.0

NAPROGRAMOVANÍ JAKO ROBOTI

Semináře se zajímavými informacemi, přátelské prostředí a společník (označený jako přidělený anděl) z řad členů sekty, který se o toho svého „rekruta“ všemožně stará a zajišťuje, aby zůstal na té správné cestě.

Vodí ho domů, sedí vedle něj a radí mu také, jak lhát o tom, kam ve skutečnosti chodí. To jsou prý jen některé podivné praktiky, které obsahují první týdny a měsíce začleňování do sekty. A tady také končí známé informace.

Co se děje po přijetí do Sinčchondži, nevíme. Někteří badatelé však naznačují, že dlouholetí členové jsou podle všeho téměř dokonalými roboty, kteří pro svůj cíl a pro svého vůdce udělají prakticky cokoliv.

Ostatně potvrzují to i novináři, kteří se dostali na některé akce zaštiťujících organizací. Buduje si snad Lee a jemu nejbližší jakousi armádu dokonale poslušných a věrných otroků?

U nás se sekta projevila navenek jen jednou. V roce 2018 její členové demonstrovali na Václavském náměstí. Foto: Creative Commons/Piotrus/CC BY-SA 4.0
Foto: Pixabay, Creative Commons
reklama
Související články
od Eva Soukupová 30.11.2021 1
Smrt Johna P. Wheelera III. je zaručeně jedním z nejkontroverznějších úmrtí posledních let. Nejen proto, že jsou jeho poslední okamžiky plné nejasností, ale také pro jeho úzké vazby s nejvyššími patry americké politiky. Ty prý mohly být hlavní příčinou jeho záhadné smrti. Tělo Johna P. Wheelera III. (1944–2010), známého také jako Jack Wheeler je nalezeno […]
od Adriana Vojtíšková 29.11.2021 164
V květnu 1979 zmizel beze stopy v americkém New Yorku šestiletý Etan Patz. Případ tehdy vzbudil velký zájem médií, který přetrval dlouhé roky.   Etanovi rodiče započali americkou kampaň zveřejňování fotografií ztracených dětí na krabicích od mléka. Vzhledem k neúspěchu vyšetřování byl Etan v roce 2010 prohlášen za mrtvého. Chlapcovi rodiče měli po mnoho let […]
od Mirek Brát 27.11.2021 2.4tis
V učebnicích se dočtete, že jako první na vrcholu Mount Everestu stanuli v roce 1953 Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský Šerpa Tenzing Norgay. Existuje však reálná možnost, že na vrcholu nejvyšší hory světa stanul člověk již o více než čtvrtstoletí dříve. Psal se rok 1924 a v nadmořské výšce přes osm tisíc metrů se k […]
od Mirek Brát 26.11.2021 3.0tis
V červenci roku 1897 se vznesl k arktické obloze vodíkem naplněný balon Orel. V jeho gondole byla trojice švédských vzduchoplavců: Salomon August Andrée, Knut Fraenkel a Nils Strindberg. Zmizeli beze stopy. Těla byla objevena až po více než třiceti letech. Příčina jejich smrti je poslední záhadou této odvážné expedice. Duchovním otcem expedice zaměřené na let balonem k severnímu pólu […]
od Filip Appl 25.11.2021 3.3tis
Legendy o strašidlech a přízracích vznikají průběžně už od počátku lidských civilizací. A současnost není výjimkou. Jedním z moderních fenoménů je i Slender man: Vysoká postava bez tváře, která má pronásledovat a unášet děti. V lese David´Park v těsné blízkosti amerického města Wahukesha si právě několik dívek hraje na schovávánou. Jedna z nich, Payton Leutnerová, netuší, že má před […]