9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Náboženství a okultismus
Zapovězená moc magického kaktusu San Pedro
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 23.1.2021
3.7tis
Kaktus San Pedro. Foto: avalonmagicplants.com
380
SDÍLENÍ
3.7tis
ZOBRAZENÍ

Kaktus San Pedro patří mezi přírodní drogy. Není to ale žádný obyčejný zelený poklad pro narkomany. Tato mimořádná rostlina sehrála důležitou roli v historii starých andských národů, které San Pedro uctívaly.

Šamani kaktus dodnes využívají k některým magickým rituálům a váže se k němu nemálo pověr a legend. Jaká je moc San Pedra a co udělá s těmi, kdo se jej odváží poznat? S Enigmou se to dozvíte bez rizika.

Kaktus San Pedro. Foto: avalonmagicplants.com Indiáni vědí o účincích San Pedra už tisíce let. Foto: magic-mushrooms-shop.com Je San Pedro víc než jen běžnou drogou? Foto: drugfoundation.org.nz Je libo magický kaktusový nápoj? Foto: revelaretreats.com
Indiáni vědí o účincích San Pedra už tisíce let. Foto: magic-mushrooms-shop.com

Archeologické nálezy vztahující se ke kaktusu San Pedro spadají až do doby před 3000 lety. Ve formě nápoje jej využívají dokonce již Močikové, tajemná kultura, obývající oblast při východním pobřeží Jižní Ameriky v období 1.– 8.

století. Tento dávno zmizelý národ, v jehož kultuře hrají drogy poměrně zásadní roli, s jeho pomocí provádí náboženské rituály. San Pedro ale zaujímá důležité místo také v kultuře Chavín nebo u lidu z tajemné oblasti Nazca v Peru.

San Pedro se zde těší velké přízni i v dobách, kdy na jih Ameriky připlouvají Španělé. S kolonizací spojená christianizace zdejšího obyvatelstva ale zasáhne i tradici San Pedra. „Prostřednictvím této rostliny ďábel svádí duše indiánů.

(…) Uchváceni opojným nápojem sní o tisícerých nesmyslech, jimž věří, jako by byly skutečnými,“ varuje před tradičním kaktusem církev, již zvyky a víra indiánů pobuřují. A i když se proces pokatoličťování v těchto končinách setká s úspěchem, kaktus San Pedro persekuci přežije a dodnes se těší velké oblibě.

Pokusy o vymýcení jeho kultu se však odrazí na jeho současném jméně, které v překladu znamená svatý Petr. Pro indiány, a nejen pro ně, je tato rostlina díky svým omamným účinkům držitelem klíčů od nebeské brány.

Je San Pedro víc než jen běžnou drogou? Foto: drugfoundation.org.nz

OBYČEJNÁ DROGA, NEBO KLÍČ K POROZUMĚNÍ?

Podívejme se ale na San Pedro čistě vědecky. Co tento kaktus objektivně udělá se svým konzumentem? San Pedro způsobuje halucinace a člověk se z jeho účinků při předávkování může zbláznit. Říká se, že otevírá podvědomí.

Jeho omamné účinky vás mohou uvést do klidného stavu vyššího poznání, kdy si budete užívat dočasného zjitření smyslů. Je ale také možné, že vám sebere kontrolu nad sebou samým a svým chováním. Vyloučena není ani agónie plná zrůdných halucinací.

Je všechno tohle jen dílem alkaloidu mescalin, účinné látky obsažené v kaktusu, nebo v sobě má posvátná rostlina ještě něco navíc? Požití mescalinu, který je známý také jako droga pravdy, vyvolává změny vnímání barev, ztrátu orientace v čase i prostoru, ale při vysoké dávce hrozí až rozpolcení osobnosti.

Zastánci mescalinu však tvrdí, že tato látka umožňuje pravé vnímání věcí, neboť odstraňuje obranné filtry lidského mozku. Také indiáni věří, že San Pedro jim seslali bohové, aby jim byl jednoduchou cestou k extázi a poznání skryté podstaty světa i lidského bytí.

Je libo magický kaktusový nápoj? Foto: revelaretreats.com

ŠAMANŮV KOKTEJL

San Pedro se nejčastěji podává ve formě nápoje vzniklého vyvařením sušených plátků kaktusu. Rituál jeho požívání většinou probíhá pod kontrolou šamana, který sám nápoj připravuje. Přidává do něj ještě celou řadu ingrediencí z jiných rostlin, ale také například drť z rozemletých kostí či hřbitovní prach.

Celá procedura se navíc řídí podle fází Měsíce. Jde tedy skutečně o obřad. Otázkou zůstává, jestli je tento obřad jen pozůstatkem dávných dob, jakousi omluvou pro tolerovaní užívání drog, nebo zda jeho mystika skutečně sahá do nepochopených výšin.

Jitka Krulcová

Foto: avalonmagicplants.com, magic-mushrooms-shop.com, revelaretreats.com, drugfoundation.org.nz
Lokalita:
reklama
Související články
od Michaela Holubová 8.8.2022 806
Hájem plným stromů a květin se prochází dívka. Z nenadání se ozve hlas. Promlouvá přímo k ní. Ve chvíli, kdy pohlédne do koruny stromu, pochopí. Jde o hada.     Svádí ji k ochutnání zakázaného ovoce ze stromu uprostřed zahrady. Děvče se jeho nabídkám brání. Má obavy ze smrti, která je se sladkými plody spojována. […]
od Mirek Brát 6.8.2022 2.0tis
Alchymie se v historii těšila oblibě nejen v Evropě, ale i v islámském světě. Jedním z jejich nejvýznačnějších představitelů zde byl Abu Bakr al-Razi, známý taktéž pod latinským jménem Rhazes. Říkalo se o něm, že ovládal proměnu železa a mědi ve zlato… Abu Bakr al-Razi (865-925) byl Peršan, jehož život spadá do období takzvaného islámského zlatého věku. Do dějin […]
od Eva Soukupová 5.8.2022 3.2tis
Nechvalně známá města Sodoma a Gomora vytrvale balancují na hraně mýtu a reality. Pravost biblického příběhu by mohl jednoznačně potvrdit pouze nález těchto měst. Někteří archeologové nyní věří, že Sodomu skutečně našli. Má se ukrývat za pozůstatky meteoritem zničeného města na břehu Jordánu.     O městech, jež zachvátil hřích natolik, že byla Hospodinem i […]
od Matěj Soukup 3.8.2022 3.0tis
Pokud patříte mezi fanoušky logických a matematických problémů, zajisté vám není neznámý problém takzvaných hanojských věží. Traduje se však legenda, že jedny tyto věže by mohly způsobit konec světa. Nacházejí se prý někde v jižní Asii a jsou z ryzího zlata. HLAVOLAM Z 19. STOLETÍ Princip hanojských věží, které vymyslel francouzský matematik Édouard Lucas v […]
od Adriana Vojtíšková 2.8.2022 3.0tis
Pyramidy nestavěli jen Egypťané, ale můžeme je najít po celém světě. Močikové byli jednou z kultur, která podivné stavby také budovala.     Jejich komolé pyramidy byly tvořeny nepálenými hliněnými cihlami a dnes už z nich tedy zbývají v podstatě jen homole zeminy, jejichž původní podobu není jednoduché zrekonstruovat. Velmi netypicky Močikové pyramidy využívali mimo […]