Skip to content

Zapovězená moc magického kaktusu San Pedro

Kaktus San Pedro patří mezi přírodní drogy. Není to ale žádný obyčejný zelený poklad pro narkomany. Tato mimořádná rostlina sehrála důležitou roli v historii starých andských národů, které San Pedro uctívaly.

Šamani kaktus dodnes využívají k některým magickým rituálům a váže se k němu nemálo pověr a legend. Jaká je moc San Pedra a co udělá s těmi, kdo se jej odváží poznat? S Enigmou se to dozvíte bez rizika.

Indiáni vědí o účincích San Pedra už tisíce let. Foto: magic-mushrooms-shop.com

Archeologické nálezy vztahující se ke kaktusu San Pedro spadají až do doby před 3000 lety. Ve formě nápoje jej využívají dokonce již Močikové, tajemná kultura, obývající oblast při východním pobřeží Jižní Ameriky v období 1.

– 8. století. Tento dávno zmizelý národ, v jehož kultuře hrají drogy poměrně zásadní roli, s jeho pomocí provádí náboženské rituály. San Pedro ale zaujímá důležité místo také v kultuře Chavín nebo u lidu z tajemné oblasti Nazca v Peru.

San Pedro se zde těší velké přízni i v dobách, kdy na jih Ameriky připlouvají Španělé. S kolonizací spojená christianizace zdejšího obyvatelstva ale zasáhne i tradici San Pedra. „Prostřednictvím této rostliny ďábel svádí duše indiánů.

(…) Uchváceni opojným nápojem sní o tisícerých nesmyslech, jimž věří, jako by byly skutečnými,“ varuje před tradičním kaktusem církev, již zvyky a víra indiánů pobuřují. A i když se proces pokatoličťování v těchto končinách setká s úspěchem, kaktus San Pedro persekuci přežije a dodnes se těší velké oblibě.

Pokusy o vymýcení jeho kultu se však odrazí na jeho současném jméně, které v překladu znamená svatý Petr. Pro indiány, a nejen pro ně, je tato rostlina díky svým omamným účinkům držitelem klíčů od nebeské brány.

Je San Pedro víc než jen běžnou drogou? Foto: drugfoundation.org.nz
OBYČEJNÁ DROGA, NEBO KLÍČ K POROZUMĚNÍ?

Podívejme se ale na San Pedro čistě vědecky. Co tento kaktus objektivně udělá se svým konzumentem? San Pedro způsobuje halucinace a člověk se z jeho účinků při předávkování může zbláznit. Říká se, že otevírá podvědomí.

Jeho omamné účinky vás mohou uvést do klidného stavu vyššího poznání, kdy si budete užívat dočasného zjitření smyslů. Je ale také možné, že vám sebere kontrolu nad sebou samým a svým chováním. Vyloučena není ani agónie plná zrůdných halucinací.

Je všechno tohle jen dílem alkaloidu mescalin, účinné látky obsažené v kaktusu, nebo v sobě má posvátná rostlina ještě něco navíc? Požití mescalinu, který je známý také jako droga pravdy, vyvolává změny vnímání barev, ztrátu orientace v čase i prostoru, ale při vysoké dávce hrozí až rozpolcení osobnosti.

Zastánci mescalinu však tvrdí, že tato látka umožňuje pravé vnímání věcí, neboť odstraňuje obranné filtry lidského mozku. Také indiáni věří, že San Pedro jim seslali bohové, aby jim byl jednoduchou cestou k extázi a poznání skryté podstaty světa i lidského bytí.

Je libo magický kaktusový nápoj? Foto: revelaretreats.com
ŠAMANŮV KOKTEJL

San Pedro se nejčastěji podává ve formě nápoje vzniklého vyvařením sušených plátků kaktusu. Rituál jeho požívání většinou probíhá pod kontrolou šamana, který sám nápoj připravuje. Přidává do něj ještě celou řadu ingrediencí z jiných rostlin, ale také například drť z rozemletých kostí či hřbitovní prach.

Celá procedura se navíc řídí podle fází Měsíce. Jde tedy skutečně o obřad. Otázkou zůstává, jestli je tento obřad jen pozůstatkem dávných dob, jakousi omluvou pro tolerovaní užívání drog, nebo zda jeho mystika skutečně sahá do nepochopených výšin.

Jitka Krulcová

Foto: avalonmagicplants.com, magic-mushrooms-shop.com, revelaretreats.com, drugfoundation.org.nz
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Výstřední hrátky Miuccii Prady
epochalnisvet.cz

Výstřední hrátky Miuccii Prady

Talent slavné dědičky je fenomenální a...
Čtyři triky proti lámání nehtů
nasehvezdy.cz

Čtyři triky proti lámání nehtů

Je-li vaše tělo oslabené, vždy se to projeví...
Veršovali samurajové tváří v tvář smrti?
epochalnisvet.cz

Veršovali samurajové tváří v...

Získat hlavu padlého nepřítele je pro...
Obchází zámek Bílovec duch Běty?
epochanacestach.cz

Obchází zámek Bílovec duch...

Renesanční bílovecký...
Hurá do přírody na Hradecku
epochanacestach.cz

Hurá do přírody na Hradecku

Hradecko jako region...
Kroužením proti bolestem
nasehvezdy.cz

Kroužením proti bolestem

Bolest nás upozorňuje, že s tělem není něco v...
Nejdražší kosmetika: Mýdlo za 60 000 korun, krém za 20 000 korun!
epochaplus.cz

Nejdražší kosmetika: Mýdlo za...

Luxusní dřevěná krabička skrývá poklad,...
Exkluzivita v přímém přenosu
rezidenceonline.cz

Exkluzivita v přímém přenosu

Boca Do Lobo, Delightfull, Brabbu, Koket, Maison...
Kapka oleje a kožní problémy jsou pryč
iluxus.cz

Kapka oleje a kožní problémy...

Znáte černuchu setou? O této celkem nenápadné,...
Srdeční selhání je na pořadu dne
21stoleti.cz

Srdeční selhání je na...

Čeští kardiologové varují: zanedbané infarkty, neochota...
Perseverance hlásí úspěšné přistání
epochaplus.cz

Perseverance hlásí úspěšné...

Ve čtvrtek 18. února 2021 ve 21:43...
Darujte plazmu, vyzývají odborníci
21stoleti.cz

Darujte plazmu, vyzývají...

Pacienti po autonehodách, s popáleninami, při...