Skip to content

Zavraždili Mozarta zednáři?

Jeho jméno znají snad všichni. I ti, které vážná hudba vůbec nezajímá. Už méně se ale ví, že Mozart byl členem jedné z rakouských zednářských lóží a že jeho opera Kouzelná flétna údajně obsahuje mnohá zednářská tajemství a rituály. A jak se později ukázalo, stala se možná právě ona Mozartovi i osudnou. Jaká tajemství ukrývala? A jakým způsobem zednáři Mozarta umlčeli?

Zázračné dítě – tak označovali malého Wolfganga Amadea Mozarta (1756–1791) už v jeho šesti letech. Tehdy totiž už uměl nejen číst, psát a počítat, ale také na svůj věk až neuvěřitelně skvěle hrát na cembalo, varhany a housle (dokonale ovládal i techniky hudební improvizace). Geniálního hudebního talentu svého syna pak zpočátku využíval hlavně jeho otec Leopold, sám dvorní houslista a skladatel arcibiskupa v rakouském Salzburgu. S velkým úspěchem s ním objížděl celou Evropu, a dokonce byli i Marií Terezií pozváni na císařský dvůr ve Vídni.

ČLENEM ZEDNÁŘSKÉ LÓŽE
Portrét Mozarta od jeho švagra Josepha Lange (1782/1783, nedokončeno)

Jenže Wolfgangův otec byl nejen hudebník, ale také oddaný člen zednářské lóže a svého syna rovněž vedl touto cestou. A právě u zednářství pak začínají a končí největší záhady obklopující život nesmrtelného hudebníka a skladatele. Wolfgang se stal členem jedné z rakouských zednářských lóží v polovině 80. let 18. století.

TAJEMNÍK PÍŠE DOPIS

O návrhu vstupu Wolfganga Amadea Mozarta do lóže U dobročinnosti (Zur Wohltätigkeit) jsou dochována písemná sdělení: „Náš dřívější sekretář Hoffmann opomněl informovat sesterské lóže o tomto návrhu. Známost o tom byla dána Oblastní lóži už před čtyřmi týdny. Přáli bychom si podle něj uskutečnit jeho iniciaci, pokud sesterské lóže proti tomu nic nenamítají. Podepsal je lóžový tajemník Johann Daniel Schwanckhardt (1761–1787).

TOVARYŠ MOZART

Dne 14. prosince 1784 pak tato lóže informovala, že Mozart byl v prvním stupni iniciován jako učedník. A dne 24. prosince téhož roku zaznamenal protokol Mozartovu účast na zasedání lóže: „Bratr Wolfgang A. Mozart byl na žádost nejctihodnější lóže U dobročinnosti s obvyklými ceremoniemi povýšen na druhý stupeň.“ Mladý Mozart se tedy stal tovaryšem.

ZÁZRAČNĚ RYCHLÝ POSTUP

V řádu svobodných zednářů existují pouze tři pozice – učedník, tovaryš a mistr zednář. Jistou záhadou ale je, že se mladý Mozart stal tovaryšem již za 10 dnů. To je hodně brzy, protože aby mohl přejít ke druhé etapě, bylo třeba, aby se prokázal být opravdu spolehlivým, s velkým zájmem o lóži. Asi to ale Mozart splňoval… Důležité je, že pak Mozarta od nejvyššího stupně dělil opravdu jen kousek, přitom ho už nikdy nedosáhl. Mělo tedy v souvislosti s jeho smrtí nějaký význam to, že se nedostal na třetí pozici?

PROKLETÁ OPERA

Svým zednářským bratrům skladatel věnoval některá ze svých děl, například kantátu Zednářská radost nebo skladbu Zednářská smuteční hudba. Vrcholem jeho „zednářské tvorby“ pak ale údajně je opera Kouzelná flétna, která má obsahovat mnohá zednářská tajemství a symboly. Jenže jak se později ukázalo, stala se možná právě tato opera Mozartovi i osudnou. Premiéru měla na konci září roku 1791, tedy pouhé tři měsíce před jeho smrtí, a už v té době měl Mozart podezření, že se ho někdo snaží otrávit.

HOREČKA A ÚPORNÉ ZVRACENÍ

Nikdo ovšem jeho podezřením nepřikládal valný význam. Mozart byl pověstný svou sebestředností a sklonem k hysterii, takže jeho přátelé a blízcí považovali tyto obavy za další z výmyslů jeho výstřední mysli. Ještě 18. listopadu 1791 pak Mozart v zednářské lóži U korunované naděje dirigoval svou Zednářskou kantátu a o dva dny později ulehl, protože trpěl horečkou a úporným zvracením. Zemřel 5. prosince, oficiálně na selhání ledvin.

Kolují spekulace, že Mozarta někdo otrávil.
KDO OTRÁVIL MOZARTA?

Okamžitě poté se vyrojila spousta spekulací a teorií – zemřel slavný skladatel opravdu přirozenou smrtí, anebo byl otráven? Někdy bývá za vraha označován Mozartův věčný rival Antonio Salieri (1750–1825), který mu záviděl hlavně obrovský talent i úspěch u korunovaných hlav. Podezření ovšem padlo i na zednáře. Jenže proč by se právě oni chtěli zbavit svého významného bratra?

VELKÉ DLUHY A VYZRAZENÉ TAJEMSTVÍ

Faktem je, že důvody měli, a rozhodně ne malé. Prvním z nich byl Wolfgangův soukromý život. Mozart byl bohém, rád ve velkém utrácel a neustále se potýkal s obrovskými dluhy. Také miloval obdiv fanoušků i žen. To vše přitom zednáři odsuzovali, a tak mohli dospět k závěru, že takový člověk poškozuje pověst řádu. Dalším, a mnohem závažnějším důvodem, pak ale mohla být právě opera Kouzelná flétna. Mnozí ze spolubratrů totiž nemohli Mozartovi odpustit, že se díky ní dostala řádová tajemství mezi nezasvěcené. Skladatel prý v touze napsat dílo, které budou lidé milovat a oslavovat, zapomněl na to, že je vázán slibem mlčenlivosti.

VNITŘNÍ BĚSY A PARANOIA

Mnohé záhady jsou ale spojeny i s Mozartovým Requiem, tedy skladbou, která se výrazně liší od všeho, co do té doby složil. Vznikla rovněž nedlouho před skladatelovou smrtí a zůstala nedokončena. Navíc autor do ní vtělil nejen veškeré své umění, ale i vnitřní běsy a paranoiu, které v sobě nosil. Velkou záhadou dodnes je i to, kdo a proč si ji u skladatele objednal. Mohl tedy Mozarta zavraždit právě onen tajemný muž, anebo to celé naplánoval sám Mozart a údajná vražda byla vlastně sebevražda? Smrt tohoto velikána nebude možná objasněna nikdy.

Foto: Shutterstock.com, wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jihočeští biologové sledují 600 tisíckrát zvětšené buňky ve 3D
21stoleti.cz

Jihočeští biologové sledují 600...

Pohledy do mikrosvěta získávají díky nejnovějšímu...
Partnerská válka o prostor v posteli? Ford nabízí řešení, inspirované systémem udržování jízdních pruhů
21stoleti.cz

Partnerská válka o prostor v posteli?...

Má-li Váš partner tendenci opouštět svou...
Žena v Austrálii usedla na toaletu a uštknul ji had! Kde se tam vzal?
epochaplus.cz

Žena v Austrálii usedla na...

Téměř šedesátiletá Australanka Helen Richards...
BEZMOCNÝ LUDVÍK XIX. – Během vlády poslouchal manželčiny nářky
epochalnisvet.cz

BEZMOCNÝ LUDVÍK XIX. –...

Zatímco někteří panovníci vydrží u moci...
Wicca: Tajemné náboženství pod rouškou magie
epochaplus.cz

Wicca: Tajemné náboženství...

Podle mnohých jde o pozoruhodný fenomén moderní...
Vznosné lamy: Zachrání lidstvo před chřipkou?
epochaplus.cz

Vznosné lamy: Zachrání...

Chřipka není jen sezónní nemoc. Představuje problém,...
Hereček už má plné zuby
nasehvezdy.cz

Hereček už má plné zuby

Od doby, kdy se lamač ženských srdcí...
Vědci získávají oxid křemičitý ze slupek od rýže
21stoleti.cz

Vědci získávají oxid...

Liberečtí vědci objevili metodu, kterou lze získat oxid...
Proč sexy idol žen tak strašně žárlí?
nasehvezdy.cz

Proč sexy idol žen tak strašně...

V seriálu Ulice hraje slušného otce, který...
Dům z dětství Donalda Trumpa na prodej
iluxus.cz

Dům z dětství Donalda...

Nemusíte být ni fanoušek amerického...
Péče v něžně hebkém pojetí
rezidenceonline.cz

Péče v něžně hebkém pojetí

Savé ručníky, župan, ze kterého se vám nebude chtít...
Vrátí se tygr ussurijský do Kazachstánu?
epochalnisvet.cz

Vrátí se tygr ussurijský do...

S ambiciózním plánem přišel Kazachstán. Jeho...