Skip to content

Zavraždili Mozarta zednáři?

Jeho jméno znají snad všichni. I ti, které vážná hudba vůbec nezajímá. Už méně se ale ví, že Mozart byl členem jedné z rakouských zednářských lóží a že jeho opera Kouzelná flétna údajně obsahuje mnohá zednářská tajemství a rituály.

A jak se později ukázalo, stala se možná právě ona Mozartovi i osudnou. Jaká tajemství ukrývala? A jakým způsobem zednáři Mozarta umlčeli?

Zázračné dítě – tak označovali malého Wolfganga Amadea Mozarta (1756–1791) už v jeho šesti letech. Tehdy totiž už uměl nejen číst, psát a počítat, ale také na svůj věk až neuvěřitelně skvěle hrát na cembalo, varhany a housle (dokonale ovládal i techniky hudební improvizace).

Geniálního hudebního talentu svého syna pak zpočátku využíval hlavně jeho otec Leopold, sám dvorní houslista a skladatel arcibiskupa v rakouském Salzburgu. S velkým úspěchem s ním objížděl celou Evropu, a dokonce byli i Marií Terezií pozváni na císařský dvůr ve Vídni.

ČLENEM ZEDNÁŘSKÉ LÓŽE
Portrét Mozarta od jeho švagra Josepha Lange (1782/1783, nedokončeno)

Jenže Wolfgangův otec byl nejen hudebník, ale také oddaný člen zednářské lóže a svého syna rovněž vedl touto cestou. A právě u zednářství pak začínají a končí největší záhady obklopující život nesmrtelného hudebníka a skladatele.

Wolfgang se stal členem jedné z rakouských zednářských lóží v polovině 80. let 18. století.

TAJEMNÍK PÍŠE DOPIS

O návrhu vstupu Wolfganga Amadea Mozarta do lóže U dobročinnosti (Zur Wohltätigkeit) jsou dochována písemná sdělení: „Náš dřívější sekretář Hoffmann opomněl informovat sesterské lóže o tomto návrhu. Známost o tom byla dána Oblastní lóži už před čtyřmi týdny.

Přáli bychom si podle něj uskutečnit jeho iniciaci, pokud sesterské lóže proti tomu nic nenamítají.“ Podepsal je lóžový tajemník Johann Daniel Schwanckhardt (1761–1787).

TOVARYŠ MOZART

Dne 14. prosince 1784 pak tato lóže informovala, že Mozart byl v prvním stupni iniciován jako učedník. A dne 24. prosince téhož roku zaznamenal protokol Mozartovu účast na zasedání lóže: „Bratr Wolfgang A. Mozart byl na žádost nejctihodnější lóže U dobročinnosti s obvyklými ceremoniemi povýšen na druhý stupeň.

“ Mladý Mozart se tedy stal tovaryšem.

ZÁZRAČNĚ RYCHLÝ POSTUP

V řádu svobodných zednářů existují pouze tři pozice – učedník, tovaryš a mistr zednář. Jistou záhadou ale je, že se mladý Mozart stal tovaryšem již za 10 dnů. To je hodně brzy, protože aby mohl přejít ke druhé etapě, bylo třeba, aby se prokázal být opravdu spolehlivým, s velkým zájmem o lóži.

Asi to ale Mozart splňoval… Důležité je, že pak Mozarta od nejvyššího stupně dělil opravdu jen kousek, přitom ho už nikdy nedosáhl. Mělo tedy v souvislosti s jeho smrtí nějaký význam to, že se nedostal na třetí pozici?

PROKLETÁ OPERA

Svým zednářským bratrům skladatel věnoval některá ze svých děl, například kantátu Zednářská radost nebo skladbu Zednářská smuteční hudba. Vrcholem jeho „zednářské tvorby“ pak ale údajně je opera Kouzelná flétna, která má obsahovat mnohá zednářská tajemství a symboly.

Jenže jak se později ukázalo, stala se možná právě tato opera Mozartovi i osudnou. Premiéru měla na konci září roku 1791, tedy pouhé tři měsíce před jeho smrtí, a už v té době měl Mozart podezření, že se ho někdo snaží otrávit.

HOREČKA A ÚPORNÉ ZVRACENÍ

Nikdo ovšem jeho podezřením nepřikládal valný význam. Mozart byl pověstný svou sebestředností a sklonem k hysterii, takže jeho přátelé a blízcí považovali tyto obavy za další z výmyslů jeho výstřední mysli.

Ještě 18. listopadu 1791 pak Mozart v zednářské lóži U korunované naděje dirigoval svou Zednářskou kantátu a o dva dny později ulehl, protože trpěl horečkou a úporným zvracením. Zemřel 5. prosince, oficiálně na selhání ledvin.

Kolují spekulace, že Mozarta někdo otrávil.
KDO OTRÁVIL MOZARTA?

Okamžitě poté se vyrojila spousta spekulací a teorií – zemřel slavný skladatel opravdu přirozenou smrtí, anebo byl otráven? Někdy bývá za vraha označován Mozartův věčný rival Antonio Salieri (1750–1825), který mu záviděl hlavně obrovský talent i úspěch u korunovaných hlav.

Podezření ovšem padlo i na zednáře. Jenže proč by se právě oni chtěli zbavit svého významného bratra?

VELKÉ DLUHY A VYZRAZENÉ TAJEMSTVÍ

Faktem je, že důvody měli, a rozhodně ne malé. Prvním z nich byl Wolfgangův soukromý život. Mozart byl bohém, rád ve velkém utrácel a neustále se potýkal s obrovskými dluhy. Také miloval obdiv fanoušků i žen.

To vše přitom zednáři odsuzovali, a tak mohli dospět k závěru, že takový člověk poškozuje pověst řádu. Dalším, a mnohem závažnějším důvodem, pak ale mohla být právě opera Kouzelná flétna. Mnozí ze spolubratrů totiž nemohli Mozartovi odpustit, že se díky ní dostala řádová tajemství mezi nezasvěcené.

Skladatel prý v touze napsat dílo, které budou lidé milovat a oslavovat, zapomněl na to, že je vázán slibem mlčenlivosti.

VNITŘNÍ BĚSY A PARANOIA

Mnohé záhady jsou ale spojeny i s Mozartovým Requiem, tedy skladbou, která se výrazně liší od všeho, co do té doby složil. Vznikla rovněž nedlouho před skladatelovou smrtí a zůstala nedokončena. Navíc autor do ní vtělil nejen veškeré své umění, ale i vnitřní běsy a paranoiu, které v sobě nosil.

Velkou záhadou dodnes je i to, kdo a proč si ji u skladatele objednal. Mohl tedy Mozarta zavraždit právě onen tajemný muž, anebo to celé naplánoval sám Mozart a údajná vražda byla vlastně sebevražda?

Smrt tohoto velikána nebude možná objasněna nikdy.

Foto: Shutterstock.com, wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Světové rekordy: Které z nich jsou nejbizarnější?
epochaplus.cz

Světové rekordy: Které z nich...

Když se řekne „světový rekord“, většina z...
Kuchyňské náčiní: Přenosný gril používali už staří Řekové
epochaplus.cz

Kuchyňské náčiní: Přenosný gril...

Píše se rok 1500 př. n. l. Řecká hospodyně bere...
Opomíjená parazitární nemoc zasahuje až do Evropy
epochalnisvet.cz

Opomíjená parazitární nemoc...

Vzácné případy onemocnění způsobených tasemnicemi,...
Zámek Horšovský Týn: Krása, která povstala z popela
epochanacestach.cz

Zámek Horšovský Týn: Krása,...

V historii nalezneme mnoho...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Čeká druhé dítě se svým milencem?
nasehvezdy.cz

Čeká druhé dítě se svým...

Na hlavní hvězdě Slunečné...
Prague Cello Quartet připravil na závěr května koncert
iluxus.cz

Prague Cello Quartet připravil...

V době online kultury se i Prague Cello...
Na Korsice byly nalezeny starověké hroby
21stoleti.cz

Na Korsice byly nalezeny...

Na severním pobřeží francouzského ostrova Korsika...
Planeta Merkur má ohon. Vypadá jako kometa
21stoleti.cz

Planeta Merkur má ohon....

Víte, jaká je největší kometa ve...
Za zázračným sgrafitem do Slavonic
epochanacestach.cz

Za zázračným sgrafitem do...

Město Slavonice vás...
Inspirace leteckými hangáry
rezidenceonline.cz

Inspirace leteckými hangáry

Zní to možná neuvěřitelně, ale právě...
Chanel Cruise 2021 – Balada na módní vášeň
epochalnisvet.cz

Chanel Cruise 2021 –...

Jednoduchou, přesto originálně pojatou módní...