Skip to content

Zázračná moc kopřivy: Plevel s neuvěřitelnými účinky?

Moderní civilizace v minulém století zaměřuje snahu léčit choroby fyzického těla směrem k chemickým lékům. Dnes se ale stále častěji dostává ke slovu tajemné umění našich praprababiček – bylinkářství.

Léčivé bylinky mají totiž na lidské zdraví mnoho pozitivních účinků.

Kopřiva obsahuje mnoho látek prospěšných pro lidské tělo.

V polovině 18. století je lékařská péče pro lidi na vesnicích téměř nedostupná. Všechno kurýrují babky bylinkářky. Stejné je to i v případě sedláka Jana Háchy z vesničky Hrazánky u Písku, který spadl z vozu a nyní se zakrvácenou hlavou leží v chalupě a čeká na léčitelku.

Když bylinkářka přichází na místo, muž vypadá jako mrtvý a zdá se, že nedýchá! Babka mu přikládá k ústům zrcátko – žádné zamlžení však nevidí. Je muž skutečně mrtvý? Stařena vybíhá ven z chalupy a v prvním příkopu trhá kopřivy, které přikládá sedlákovi na tělo.

Když lístky po chvíli odloží stranou, je kůže pod nimi napuchlá a zčervenalá. Bylinkářka úlevně vydechne a uklidňuje manželku: „Není mrtvý, jen tak vypadá…“ Za pár týdnů je Jan Hácha opravdu jako rybička.

Život mu zachránily kopřivy! Bez nich by nejspíš byl ve stavu katalepsie (stav, v němž jsou fyziologické funkce organismu prakticky neznatelné – pozn. red.) asi uznán za zesnulého a pohřben. Je snad kopřiva zázračná bylina, která vzkřísí i mrtvého?

Léčivé účinky kopřivy znali už naši předkové.
LÉČIVKA ZNÁMÁ PO STALETÍ

Kopřiva dvoudomá (lat. Urtica dioica) způsobuje na kůži zarudlé skvrny, díky nimž je možné odlišit, zda je člověk opravdu mrtvý, nebo tak pouze vypadá. Tím zřejmě zachránila život i Janu Háchovi. Je to však jen jedna z mnoha neocenitelných vlastností této léčivé byliny, která je často považovaná za plevel.

Její rozmanité léčivé účinky jsou známé nejen bylinkářkám, ale už starým Řekům, kteří ji údajně používají jako prostředek proti hadímu uštknutí, či později starým Římanům. Ti se šlehají svazky kopřiv a zbavují se tak revmatických bolestí, nebo si přikládají rozdrcené kopřivy přímo na tělo, aby se zahřáli.

Lidé navíc věřili, že dokáže chránit proti zlým silám, takže ji přidávali dobytku do krmiva, aby nad ním zlí duchové neměli moc. „Dnes je kopřiva používána hlavně v přírodním léčitelství, kosmetice, ale rovněž v kuchyni – přidává se do salátů, polévek, nádivek i dalších pokrmů.

Obsahuje totiž mnoho užitečných látek, třeba třísloviny, aminokyseliny, vitaminy A, B, C, minerály a další užitečné složky,“ tvrdí známá pražská bylinkářka Gabriela Globočniková (*1951). Jak léčivou sílu kopřivy využít?

Z kopřivy se dá udělat i velmi zdravý čaj.
VŠESTRANNĚ POUŽITELNÝ PLEVEL

Kopřiva má poměrně široké využití. Snižuje hladinu krevního cukru, působí protizánětlivě a močopudně, zastavuje krvácení a urychluje hojení ran, regeneruje pokožku a působí i proti pocení. Čerstvé rostliny se přikládají na tělo při bolestech kříže, zánětu nervů a ischiasu.

Pití čerstvé šťávy se zase doporučuje při žloutence, průjmech, kopřivce a hemoroidech. „Nálev či čaj z kopřiv pomáhá při chudokrevnosti, anémii a dalších chorobách krve, protože čistí krev a podporuje krvetvorbu.

Pročišťuje a posiluje orgány, takže se doporučuje také při pravidelných jarních a podzimních očistných kůrách. Kopřivový čaj je navíc účinný také při potížích látkové výměny i problémech s trávením, zánětech močových cest, ekzémech i vyrážkách a pomáhá i při revmatismu, dně a dalších chorobách,“ vysvětluje Gabriela Globočniková.

Při bolestech páteře, ischiasu nebo zužování cév jsou účinné kopřivové koupele a využití nachází i tinktura z kopřiv. Ta zabírá při revmatismu, astmatu, žaludečních křečích a vředech, chorobách jater, sleziny, žlučníku, plic i kolikách ze žlučových kamenů… No, není to vskutku zázračná rostlinka?

Lenka Kabeláčová

Foto: nelenprozelen.cz, Wikipedia, bylinkyprovsechny.cz, womanonly.cz
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Do Olomouce i v době COVIDové
epochanacestach.cz

Do Olomouce i v době COVIDové

Co naplánovat na...
Kvůli Ivaně změnil Karel celý svůj dosavadní život
nasehvezdy.cz

Kvůli Ivaně změnil Karel celý...

Vztah Karla Gotta (†80) a jeho manželky...
Co je nového ve světě topení
rezidenceonline.cz

Co je nového ve světě topení

Každý rok se představují novinky ze světa radiátorů,...
Zbavte se pupínků
nasehvezdy.cz

Zbavte se pupínků

Bohužel to není jen problém dospívajících, ale i...
Jak probíhal krvavý zrod Spojených států?
epochalnisvet.cz

Jak probíhal krvavý zrod...

Území dnešní Spojených států amerických bylo...
Suzuki zahajuje předprodej nového SUV Across
iluxus.cz

Suzuki zahajuje předprodej...

Největší a nejvýkonnější model Suzuki všech dob, který je...
Když si auta povídají a varují před kolizí…
21stoleti.cz

Když si auta povídají a varují...

Už teď učí Češi auta „povídat“ na vybraných...
Česko finalizuje unikátní projekt dopravy budoucnosti
epochaplus.cz

Česko finalizuje unikátní...

Představte si Evropu bez dopravních nehod,...
HIV i nadále zůstává hrozbou
21stoleti.cz

HIV i nadále zůstává hrozbou

Ačkoliv to tak v letošním roce možná...
Pěší výletý jižně, ale i severně od Brna!
epochanacestach.cz

Pěší výletý jižně, ale i...

Pokud se vydáte na...
Legenda z ostrova Man: Řádí tam tvor jménem buggane?
epochalnisvet.cz

Legenda z ostrova Man: Řádí...

V Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem...
McCandlessův kouzelný autobus: Rezavá továrna na mrtvoly musí pryč!
epochaplus.cz

McCandlessův kouzelný autobus:...

Vybere si smrt v pustině. Jeho odkaz ale žije...