21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Reportáže
Zázračný vůz Stanleyho Meyera: Podvrh, nebo geniální vynález?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 21.8.2020
3.8tis
Stanley Meyer a jeho divotvorná bugina, foto Opera News
196
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

Revoluční vůz s vodními palivovými články ujede na 4 litry vody asi 160 kilometrů. K cestě z Los Angeles do New Yorku Meyerova bugina potřebuje jen 83 litrů vody a žádné další palivo. Má to ale háček, podle vědců je to nesmysl a Meyer není nic víc než špinavý podvodník.

Stanley Meyer a jeho divotvorná bugina, foto Opera News Detail motoru, foto Opera News Meyerův kritik Philip Ball, foto Philip Ball Stanley Mayer převádí vodou poháněnou buginu, foto buggedspace.com
Detail motoru, foto Opera News

V roce 1973 byl publikován článek o testovacím automobilu společnosti Shell, který dokázal s jedním litrem pohonné hmoty ujet úctyhodných 160 km. Z toho lze vyvodit, že mnohonásobně úspornější řešení existuje.

Neexistuje pouze ochota společností, kterým pohonné hmoty přinášejí zisk, cokoliv měnit. Důkazem je také údajný vodní palivový článek, který vytvořil americký vynálezce Stanley Allen Meyer (1940–1998).

Modifikovaný motor, který sám navrhl a sestavil, údajně zapojil do své buginy. Ta pak se čtyřmi litry vody v nádrži dokázala ujel asi 160 km. K cestě z Los Angeles do New Yorku tak Meyerovo vozidlo potřebuje jen 83 litrů vody a žádné další palivo.

Jak je to možné? Jeho palivový článek prý dokáže dělit vodu na kyslík a vodík, který posléze spaluje k výrobě potřebné energie. Alespoň to tak tvrdí Meyer. Vědci si ovšem o jeho vynálezu myslí něco jiného.

Meyerův kritik Philip Ball, foto Philip Ball

JE TO JEN MÝTUS!

O přelomovém motoru informovalo zpravodajství televizního kanálu Ohio TV station. Meyer v reportáží demonstroval svou vodou poháněnou buginu a zároveň detailněji popsal fungovaní vodního palivového článku, který prý vynalezl.

To zaujalo pozornost vědců. Ne však v tom dobrém světle. Philip Ball (*1962), britský autor vědeckého časopisu Nature, upozorňuje, že popsaný princip odporuje zákonu zachování energie a označuje Meyerova tvrzení za pseudovědu.

„Není možné, aby Meyerovo auto fungovalo. Zarytí zastánci pseudovědy se mohou bouřit a řečnit jak chtějí, ale nakonec budou muset stejně připustit, že voda jako palivo je jen mýtus, který nikdy nebude fungovat,“ tvrdí Ball.

A ostatní vědci se rovnou rozhodnou vodní palivový článek zcela ignorovat. Meyerovi dokonce odmítají vydat patent na jeho zařízení. Do dnešního dne tak neexistuje žádná vědecká publikace, která by se vynálezu věnovala. Skutečně Meyerův objev nestojí za pozornost odborníků?

Stanley Mayer převádí vodou poháněnou buginu, foto buggedspace.com

BYL KONTROVERZNÍ VYNÁLEZCE ZAVRAŽDĚN?

V neprospěch vodního motoru hovoří také soud, během kterého Meyera investoři viní z podvodu. V průběhu líčení se neprokáže funkčnost vyvíjeného prototypu a Meyer musí vracet nemalý finanční obnos. Znamená to, že o vynálezu celou dobu lhal?

Případ obklopují podezřelé okolnosti. Tou nejpodivnější je Meyerova smrt, k níž dochází dva roky po prohře u soudu. Muž jednoho březnového dne sedí v restauraci a večeří s dvojicí belgických investorů. Náhle zbledne a vyběhne ven.

„Otrávili mě!“ vykřikne a zhroutí se k zemi. Je mrtvý. Stalo se tak dva měsíce poté, co svůj vynález nabídl americké vládě. Zpráva koronera tvrdí, že ho zabilo aneurysma mozkových tepen. Meyerovi příznivci jsou ovšem přesvědčeni, že byl vynálezce sporného vodního motoru záměrně odstraněn.

Kdo z nich má pravdu? Krátce po jeho smrti si pak nechává vynález nápadně podobný tomu Meyerovu jistá firma. Nikdo jej ale nevyužije. Má motor na vodu zůstat utajen? Plány Meyerova vynálezu jsou veřejně dostupné. Nikdo se však nepokusil jeho buginu zrekonstruovat.

Foto: Opera News, Philip Ball, buggedspace.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]