reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Reportáže
Zázračný vůz Stanleyho Meyera: Podvrh, nebo geniální vynález?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 21.8.2020
3.8tis
Stanley Meyer a jeho divotvorná bugina, foto Opera News
196
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

Revoluční vůz s vodními palivovými články ujede na 4 litry vody asi 160 kilometrů. K cestě z Los Angeles do New Yorku Meyerova bugina potřebuje jen 83 litrů vody a žádné další palivo. Má to ale háček, podle vědců je to nesmysl a Meyer není nic víc než špinavý podvodník.

Stanley Meyer a jeho divotvorná bugina, foto Opera News Detail motoru, foto Opera News Meyerův kritik Philip Ball, foto Philip Ball Stanley Mayer převádí vodou poháněnou buginu, foto buggedspace.com
Detail motoru, foto Opera News

V roce 1973 byl publikován článek o testovacím automobilu společnosti Shell, který dokázal s jedním litrem pohonné hmoty ujet úctyhodných 160 km. Z toho lze vyvodit, že mnohonásobně úspornější řešení existuje.

Neexistuje pouze ochota společností, kterým pohonné hmoty přinášejí zisk, cokoliv měnit. Důkazem je také údajný vodní palivový článek, který vytvořil americký vynálezce Stanley Allen Meyer (1940–1998).

Modifikovaný motor, který sám navrhl a sestavil, údajně zapojil do své buginy. Ta pak se čtyřmi litry vody v nádrži dokázala ujel asi 160 km. K cestě z Los Angeles do New Yorku tak Meyerovo vozidlo potřebuje jen 83 litrů vody a žádné další palivo.

Jak je to možné? Jeho palivový článek prý dokáže dělit vodu na kyslík a vodík, který posléze spaluje k výrobě potřebné energie. Alespoň to tak tvrdí Meyer. Vědci si ovšem o jeho vynálezu myslí něco jiného.

Meyerův kritik Philip Ball, foto Philip Ball

JE TO JEN MÝTUS!

O přelomovém motoru informovalo zpravodajství televizního kanálu Ohio TV station. Meyer v reportáží demonstroval svou vodou poháněnou buginu a zároveň detailněji popsal fungovaní vodního palivového článku, který prý vynalezl.

To zaujalo pozornost vědců. Ne však v tom dobrém světle. Philip Ball (*1962), britský autor vědeckého časopisu Nature, upozorňuje, že popsaný princip odporuje zákonu zachování energie a označuje Meyerova tvrzení za pseudovědu.

„Není možné, aby Meyerovo auto fungovalo. Zarytí zastánci pseudovědy se mohou bouřit a řečnit jak chtějí, ale nakonec budou muset stejně připustit, že voda jako palivo je jen mýtus, který nikdy nebude fungovat,“ tvrdí Ball.

A ostatní vědci se rovnou rozhodnou vodní palivový článek zcela ignorovat. Meyerovi dokonce odmítají vydat patent na jeho zařízení. Do dnešního dne tak neexistuje žádná vědecká publikace, která by se vynálezu věnovala. Skutečně Meyerův objev nestojí za pozornost odborníků?

Stanley Mayer převádí vodou poháněnou buginu, foto buggedspace.com

BYL KONTROVERZNÍ VYNÁLEZCE ZAVRAŽDĚN?

V neprospěch vodního motoru hovoří také soud, během kterého Meyera investoři viní z podvodu. V průběhu líčení se neprokáže funkčnost vyvíjeného prototypu a Meyer musí vracet nemalý finanční obnos. Znamená to, že o vynálezu celou dobu lhal?

Případ obklopují podezřelé okolnosti. Tou nejpodivnější je Meyerova smrt, k níž dochází dva roky po prohře u soudu. Muž jednoho březnového dne sedí v restauraci a večeří s dvojicí belgických investorů. Náhle zbledne a vyběhne ven.

„Otrávili mě!“ vykřikne a zhroutí se k zemi. Je mrtvý. Stalo se tak dva měsíce poté, co svůj vynález nabídl americké vládě. Zpráva koronera tvrdí, že ho zabilo aneurysma mozkových tepen. Meyerovi příznivci jsou ovšem přesvědčeni, že byl vynálezce sporného vodního motoru záměrně odstraněn.

Kdo z nich má pravdu? Krátce po jeho smrti si pak nechává vynález nápadně podobný tomu Meyerovu jistá firma. Nikdo jej ale nevyužije. Má motor na vodu zůstat utajen? Plány Meyerova vynálezu jsou veřejně dostupné. Nikdo se však nepokusil jeho buginu zrekonstruovat.

Foto: Opera News, Philip Ball, buggedspace.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]