9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Neobjasněné události
Dům zabiják: Než se dostaví, všichni zemřou
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 21.8.2020
6.1tis
Tajemný dům prý zabije každého, kdo v něm chce zůstat
579
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

V nedokončeném domě na západě Běloruska prý nikdo nevydrží déle než pár hodin. A strávit zde noc je zhola nemožné. Ponurá minulost místa údajně brání tomu, aby se zde kdokoliv usadil. Ti, kteří se o to navzdory varování pokusí, často zaplatí životem.

Tajemný dům prý zabije každého, kdo v něm chce zůstat Dům začal zabíjet dřív, než byl dostavěn, foto BelarusFeed Polští vojáci v Sovětsko-polské válce. Foto Wikimedia Commons Polští vojáci v Kyjevě, foto Wikimedia Commons
Dům začal zabíjet dřív, než byl dostavěn, foto BelarusFeed

Do Minsku, hlavního města nynějšího Běloruska, je to odsud asi 160 kilometrů, přesto by pozemek zdarma ve vesnici Gorodky na okraji Voložinského okresu, dokázal odmítnout jen málokdo. Jen stěží bychom ale mohli hovořit o nějakém štěstí.

Stavební parcela je totiž zatížena životu nebezpečnou minulostí, která jen čeká na to, až se bude moci projevit. Stavba, jež na místě začne vznikat, je tak předem odsouzena k nezdaru a lidé doufající v nový domov, si nevědomky podepisují rozsudek smrti.

Alespoň se tak vyjadřují legendy, které si místní obyvatelé vyprávějí za temných večerů spolu s dalšími strašidelnými příběhy pro navození mrazivé atmosféry. Kolik je na příbězích o domu smrti pravdy? Mohou skutečně duchové minulosti zabíjet?

Polští vojáci v Sovětsko-polské válce. Foto Wikimedia Commons

MRTVÍ A VYDĚŠENÍ

Pokud by se někdo chtěl začít zajímat o prokleté stavení v obci Gorodky, narazil by hned na samém začátku na tíživý nedostatek informací. Existuje-li detailní verze příběhu, zřejmě si ji tamní usedlíci předávají výhradně postaru ústní formou.

Alespoň částečně legendu přibližuje internetový zpravodajský portál BelarusFeed, který o stavení hovoří jako o domu, v němž se nikdo neodváží strávit noc. „Stavba nebyla nikdy dokončena, protože podle místní legendy byli majitelé stiženi četnými problémy ještě předtím, než tam vůbec začali žít,” píše se v článku BelarusFeed.

„Najednou všichni muži z rodiny, která v domě měla bydlet, začali tragicky umírat jeden po druhém. Takže dům zůstal prázdný.” Dodnes se prý v obavách o vlastní život nikdo neodvážil stavbu dokončit. Tradují se také zvěsti o několika odvážlivcích, kteří se pokusili v opuštěném domě přespat.

Ti prý, ještě než přišlo ráno, zemřeli nebo přišli o rozum. V čem tkví prokletí onoho stavení?

Polští vojáci v Kyjevě, foto Wikimedia Commons

NAD HROBY VOJÁKŮ

Za úmrtí a nešťastné události, které postihly vlastníky domku a pozdější nocležníky, jsou prý zodpovědné 100 let staré události. V letech 1919 až 1921 na území střední a východní Evropy probíhají boje Sovětsko-polské války.

A právě v místech, kde později vyrostl prokletý dům, býval hřbitov pro padlé polské vojáky. Po válce, v dobách Sovětského svazu, úřady nechají hřbitov zničit a pozemky rozdají na stavbu. Právě to má být příčinou nešťastného osudu domku.

Podle místních tu přetrvávají duchové pohřbených vojáků, jejichž místo posledního odpočinku bylo takto znesvěceno. Jejich zloba prý dodnes nikomu nedovolí, aby se na půdě, v níž leží těla padlých, kdokoliv usadil, byť jen na jedinou noc. Může být pobyt v domě skutečně životu nebezpečný?

Foto: BelarusFeed, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 8.8.2022 2.3tis
Někdy během 20. století si rodina nejmenovaného majitele cirkusu, který právě zemřel na infarkt, nechá povolat exorcistu. Je totiž přesvědčena, že jeho smrt nebyla přirozená, nýbrž výsledkem kletby.     V pozůstalosti mrtvého je totiž nalezen svazek několik let starých pohlednic s nápisem „Šťastný den úmrtí“ a datem, kdy muž skutečně skonal. Slavný britský exorcista […]
od Pavel Polcar 7.8.2022 2.1tis
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]
od Filip Appl 5.8.2022 2.6tis
Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů. Mezi největší jména […]
od Adriana Vojtíšková 4.8.2022 2.9tis
Pozorování mořských hadů jsou četná. Vyskytovat se mají nejen ve všech světových oceánech, ale také v různých historických epochách.     Pověsti a legendy, které o nich kolují, jsou pro jedny důvodem k pátrání, pro další pak objektem výsměchu. Kde ale leží pravda? Proplouvají snad skutečně vodami oceánů obrovští a nebezpeční hadi? Zprávy o mořských […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 2.5tis
V neděli 24. července se nad britským Birminghamem objevila dvojice neznámých objektů. Vypadaly jako světelné koule a divoce manévrovaly na noční oboze. Muž, který si jich všiml jen díky náhodě, pohotově vytáhl chytrý telefon a začal nahrávat. 34letý lékař Mohamed Salama právě vynášel odpadky, když na obloze spatřil dva chaoticky a nevyzpytatelně se pohybující objekty. […]