Mariánský kult a s ním mnoho legend a pověstí nejen o její pomoci, ale i o zázračných studánkách, zasvěcených právě Bohorodičce, je u nás skutečně velice rozšířen.
Například Oční studánka (německy Augenbrünnel) je pramen, který najdeme na severním svahu vrchu Svince, asi 1,3 kilometru jihovýchodně od obce Starý Jičín v okrese Nový Jičín.
Existuje mnoho legend a pověstí, které říkají, že voda ve studánce je zázračná a údajně uzdravila mnoha lidem oči, když si je v její vodě omývali.
Zázračné uzdravení
Najdeme zde také uměle vytvořenou jeskyni se sochou Panny Marie Lurdské, postavenou Johannem Stieberem roku 1889, a dále pak další kapličku Panny Marie Svatohostýnské, vybudovanou starojičínskými farníky po skončení 2. světové války.
O výstavbu kapličky Panny Marie Svatohostýnské, jež se nachází přímo u Oční studánky, se údajně zasloužil zejména jeden z farníků, který byl prý v mládí těžce nemocen a slíbil, že pokud se uzdraví, nechá postavit kapličku zasvěcenou právě Panně Marii Svatohostýnské.
A tak se i stalo.
Svatý Hostýn
Zmiňovaný Svatý Hostýn, který najdeme také na Moravě, je nejvýše položeným mariánským poutním místem na Moravě a je u nás považován za jedno z nejenergetičtějších míst vůbec.
Původní stavba zdejšího barokního chrámu, pocházející z let 1721–1748, byla obnovena po požáru roku 1769 a zrekonstruována v 1. polovině 19. století. Pod vrcholem kopce vyvěrá pramen, kterému se taktéž připisují léčivé účinky.
Podle tradice voda z tohoto pramene zázračně uzdravuje. Pramen se jmenuje Vodní kaple a od chrámu je vzdálen přibližně 300 metrů.
Podle legendy pramen vytryskl na západním svahu kopce Hostýn při zázračné záchraně křesťanů Pannou Marií, která bleskem zapálila ležení nájezdných Tatarů. Ti v roce 1241 vpadli na Moravu, kde kradli, drancovali a vraždili.
Skutečně Bohorodička svou zázračnou energií uzdravuje i ochraňuje věřící, kteří se k ní obrací o pomoc?