I pro svět 21. století je zemětřesení obávanou hrozbou. Možnost jeho přesné předpovědi nám však neumožňují ani moderní přístroje. V minulosti lidé spoléhali na dvojici záhadných úkazů, které mají chvění zemské kúry předcházet.
Je to jen legenda, nebo opravdu takové indicie přicházejícího zemětřesení existují?
Zemětřesení je definováno jako pohyb zemské kúry, za kterou stojí pohyb zemských desek. Největší zemětřesení se proto vyskytují především v oblastech tektonických zlomů. Jedná se například o západní pobřeží Ameriky, Kavkaz, Irán či Turecko. Rizikovou zónou je rovněž oblast Středomoří.
Zemětřesné mraky
Již Aristoteles ve čtvrtém století před naším letopočtem tvrdil, že příchod zemětřesení avizuje zvláštní druh počasí, kdy se na obloze objeví takzvané zemětřesné mraky. S jakým vysvětlením tehdy řecký filozof přišel?
Prý se jedná o výsledek působení větrů, které byly dříve uvězněné v podzemních jeskyních. Zemětřesení jim umožnilo dostat se na zemský povrch a následně vytvořit specifický druh mraků.
Na tuto hypotézu později navázaly teorie, že kromě zvláštní oblačnosti předchází otřesům země i silný vítr. K podobným závěrům došel v šestém století indický učenec Varahamihira. Většina geologů ovšem faktor zemětřesného počasí odmítá.
Světelné jevy
Druhým tajemným úkazem, který lidé v minulosti spojovali se zemětřesením, je specifický světelný jev v atmosféře. Ten se má objevovat v blízkosti linií tektonického zlomu.
Písemná svědectví o barevném spektru, které se objevilo na obloze před zemětřesením, pocházejí již z devátého století. Záhadné světelné divadlo na nebi popisovali však také očití svědkové v roce 1975 na Havajských ostrovech, které tehdy postihly silné otřesy. Světlo na nebi zmiňují rovněž pozorování z Číny v roce 2008.
O rok dříve se tento jev objevil v průběhu zemětřesení v jihoamerickém Peru. Názory vědecké komunity se i v tomto případě rozcházejí.
Zatímco někteří výskyt podivné záře či světel před zemětřesením odmítají, jiní hovoří o možnosti, že zvláštní úkaz může existovat. O jeho podstatě ale stále nic nevíme.