V kalendáři je 4. září roku 1867. Na palubě italské válečné lodi Magenta, která pluje v jihoamerických vodách na kurzu k chilskému pobřeží, se právě prochází zoolog Hillyer Giglioli.
Jeho pozornost náhle přitáhne tmavá masa obřího zvířete, která narušila monotónní hladinu oceánu. Co je to za živočicha?
Enrico Hillyer Giglioli (1845-1909) byl italský zoolog, který se specializoval na mořské obratlovce. Jako uznávaný vědec se zúčastnil i dálkové plavby korvety Magenta italského válečného námořnictva.
Kryptidní velryba
Živočich, kterého Giglioli v Pacifiku spatřil a popsal, nakonec dostal i jeho jméno. Říká se mu „Giglioliho velryba“, ačkoli samotný zoolog k němu přiřadil latinské pojmenování Amphiptera pacifica.
Podivný kytovec se ocitl na seznamu velryb, které nebylo možné identifikovat. Kryptozoologové jsou přesvědčeni, že se jedná o živoucí fosilii. Ostatně, příkladem takové životem kypící zkameněliny je i ryba latimérie podivná (Latimeria chalumnae).
Vědci byli původně přesvědčeni, že vyhynula před sedmdesáti miliony lety. Tato domněnka ovšem vzala za své v roce 1938, kdy se jednu latimérii podařilo ulovit u pobřeží jižní Afriky. Je Giglioliho velryba podobným příkladem živoucí obří zkameněliny?
Další pozorování
Oficiální věda je stále skeptická. Argumentuje například tím, že tak velký tvor jako velryba by mohl jen velmi obtížně uniknout pozornosti na hladině světového oceánu. Ani námi uvedený precedens s latimérií podivnou by mořské biology patrně nepřesvědčil.
Namítli by, že se latimérie zdržuje ve velkých hloubkách a porovnání její velikosti s kryptidní velrybou neobstojí – dosahuje délky do dvou metrů.
Co vlastně tehdy viděl signor Giglioli? Zatím nevíme. Pozoruhodné ale je, že podobná velryba byla v devatenáctém století spatřena u pobřeží Skotska a ve století dvacátém i ve Středozemním moři, mezi ostrovem Korsika a francouzským pobřežím.