25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Záhady historie
Zkáza civilizace Toltéků: Snesl se na ně hněv za vraždu královy dcery?
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 9.4.2022
2.6tis
Toltéckou civilizace smetl prý ze zemského povrchu boží hněv. FOTO: Pixabay
281
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Toltékové jsou dodnes neznámý národ, který měl žít někde ve střední Americe dávno v předkolumbijské éře. Někteří vědci se domnívají, že byli spřízněni se známějšími Aztéky, někteří se domnívají, že jde jen o legendární národ z aztéckých legend.

O zkáze, která postihla jejich civilizaci, se dodnes traduje legenda, která vzbuzuje hrůzu. Bohové, uražení oběťmi nevinných lidí včetně dívek a dětí, se rozhodli celou jejich civilizaci zničit.

ROZZUŘENÝ ŽIVEL

Toltékové se prý nakonec usadili až v Arizoně, kde vystavěli v údolích města. Dnes se ruinám, které z nich zbyly, říká Město pecí, Město kamenů a Město mrtvých. Stejně jako jiné národy se však Toltékové stali obětí sebevědomí, přepychu, marnotratnosti a pověr a jejich sláva a moc upadala čím dál víc.

Na hranicích jejich země tak v době, kdy Kolumbus objevil Ameriku, číhaly kmeny, které se jejich území chtěly zmocnit, a s Toltéky to bylo víc než nahnuté.

Vědci a historici si dodnes nejsou úplně jistí, jestli Toltékové byli příbuzní z Aztéky a Mayi nebo jen vybájený národ. FOTO: Pixabay

Pak přišla poslední rána. Vesničané se jednoho dne vraceli z polí, když celý kraj zasáhlo zemětřesení. Pověrčiví lidé si mysleli, že jde o projev božího hněvu, a bay uklidnili rozzuřené živly, vybraného nešťastníka obětovali na oltáři bohům.

Otřesy ale neustávaly a nepomohla ani druhá oběť. A tak král Toltéků odevzdal kněžím svou vlastní dceru, aby byl jeho lid ušetřen. Sotva ale kněží na oltáři vrazil nevinné dívce nůž do srdce, přišel konec celé civlizace Toltéků.

STŘEDOAMERICKÁ SODOMA A GOMORA

Nad zemí se přehnal horký vítr, prach a kouř, bouří zasažená země se znovu zkroutila pod nárazy blesků a otřesy trhaly na kusy skály a ničily celá města. Bohové se podle pověr, které o zkáze Toltéků vyprávěly později jiné kmeny, krutě pomstili za neomluvitelnou vraždu nevinných lidí v rámci obětí.

Králova dcera byla onou poslední příslovečnou kapkou. Zkáza města pak částečně připomíná biblické zničení Sodomy a Gomory.

Král byl rozdrcen pod střechou svého vlastního paláce a kněží, který popravil jeho dceru, zahynul, když se s ním utrhl balvan. Ti, kdo přežili, v panice uprchli. Nepřátelé Toltéků čekající na hranicích bez odporu vstoupili do měst a vyplenili je a vypálili do základů.

Města už poté nebyla nikdy obnovena a znovu objevena byla teprve nedávno. O zkáze civlizace Toltéků vyprávěly indiánské kmeny v okolí po celá staletí a k pohoří, u nějž se jejich města rozkládala, ještě dnes mnozí vzhlíží s obavami z božího hněvu.

Ruiny paláce připisované totécké kultuře v Tule. FOTO: Susana Torres Sánchez, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

To vše zní sice strašlivě, ale v porovnání s jinými kmeny, které také obětovaly na oltářích bohům zajatce, poněkud paradoxně, protože Aztéky ani další žádná podobná zkáza nepostihla. Jejich civilizace zničily až nájezdy Evropanů na jejich území. Proč se tedy hněv za oběti snesl jen na Toltéky?

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 1.8tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.1tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.2tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Adriana Vojtíšková 23.9.2022 2.5tis
Obraz visí v anglickém paláci Hampton Court. Je na něm neznámá žena, která vypadá jako těhotná. Říká se, že jde možná o anglickou a irskou královnu Alžbětu I. Ta však oficiálně žádného potomka neměla…     Tajemný obraz, který visí na stěně londýnského sídla Hampton Court Palace, je možná klíčem k jedné z největších historických […]
od Mirek Brát 22.9.2022 2.6tis
Homérské hrdinské eposy Illias a a Odysseia byly nejprve chápány jako výplody čiré fantazie a umělecké invence. Pak ale se svazkem Illiady podpaží začal svoje vykopávky Heinrich Schliemann a pohled na tento epos se začal měnit. Jak je to však s Odysseiou? Žil někdy ithacký král jménem Odysseus, o jehož dobrodružství epos vypráví? Odysseia je […]