27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Záhady historie
Zkáza civilizace Toltéků: Snesl se na ně hněv za vraždu královy dcery?
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 9.4.2022
2.6tis
Toltéckou civilizace smetl prý ze zemského povrchu boží hněv. FOTO: Pixabay
281
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Toltékové jsou dodnes neznámý národ, který měl žít někde ve střední Americe dávno v předkolumbijské éře. Někteří vědci se domnívají, že byli spřízněni se známějšími Aztéky, někteří se domnívají, že jde jen o legendární národ z aztéckých legend.

O zkáze, která postihla jejich civilizaci, se dodnes traduje legenda, která vzbuzuje hrůzu. Bohové, uražení oběťmi nevinných lidí včetně dívek a dětí, se rozhodli celou jejich civilizaci zničit.

ROZZUŘENÝ ŽIVEL

Toltékové se prý nakonec usadili až v Arizoně, kde vystavěli v údolích města. Dnes se ruinám, které z nich zbyly, říká Město pecí, Město kamenů a Město mrtvých. Stejně jako jiné národy se však Toltékové stali obětí sebevědomí, přepychu, marnotratnosti a pověr a jejich sláva a moc upadala čím dál víc.

Na hranicích jejich země tak v době, kdy Kolumbus objevil Ameriku, číhaly kmeny, které se jejich území chtěly zmocnit, a s Toltéky to bylo víc než nahnuté.

Vědci a historici si dodnes nejsou úplně jistí, jestli Toltékové byli příbuzní z Aztéky a Mayi nebo jen vybájený národ. FOTO: Pixabay

Pak přišla poslední rána. Vesničané se jednoho dne vraceli z polí, když celý kraj zasáhlo zemětřesení. Pověrčiví lidé si mysleli, že jde o projev božího hněvu, a bay uklidnili rozzuřené živly, vybraného nešťastníka obětovali na oltáři bohům.

Otřesy ale neustávaly a nepomohla ani druhá oběť. A tak král Toltéků odevzdal kněžím svou vlastní dceru, aby byl jeho lid ušetřen. Sotva ale kněží na oltáři vrazil nevinné dívce nůž do srdce, přišel konec celé civlizace Toltéků.

STŘEDOAMERICKÁ SODOMA A GOMORA

Nad zemí se přehnal horký vítr, prach a kouř, bouří zasažená země se znovu zkroutila pod nárazy blesků a otřesy trhaly na kusy skály a ničily celá města. Bohové se podle pověr, které o zkáze Toltéků vyprávěly později jiné kmeny, krutě pomstili za neomluvitelnou vraždu nevinných lidí v rámci obětí.

Králova dcera byla onou poslední příslovečnou kapkou. Zkáza města pak částečně připomíná biblické zničení Sodomy a Gomory.

Král byl rozdrcen pod střechou svého vlastního paláce a kněží, který popravil jeho dceru, zahynul, když se s ním utrhl balvan. Ti, kdo přežili, v panice uprchli. Nepřátelé Toltéků čekající na hranicích bez odporu vstoupili do měst a vyplenili je a vypálili do základů.

Města už poté nebyla nikdy obnovena a znovu objevena byla teprve nedávno. O zkáze civlizace Toltéků vyprávěly indiánské kmeny v okolí po celá staletí a k pohoří, u nějž se jejich města rozkládala, ještě dnes mnozí vzhlíží s obavami z božího hněvu.

Ruiny paláce připisované totécké kultuře v Tule. FOTO: Susana Torres Sánchez, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

To vše zní sice strašlivě, ale v porovnání s jinými kmeny, které také obětovaly na oltářích bohům zajatce, poněkud paradoxně, protože Aztéky ani další žádná podobná zkáza nepostihla. Jejich civilizace zničily až nájezdy Evropanů na jejich území. Proč se tedy hněv za oběti snesl jen na Toltéky?

Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 363
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.4tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.7tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.6tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]