V roce 2009 policie hledala po celé Itálii bizarního kriminálníka – zloděje, který své oběti, pokladní v supermarketech, obírá o peníze údajně za pomoci hypnózy!
Muž přichází k pokladní jako každý jiný zákazník. „Podívej se mi do očí,“ má být věta, kterou prohodí. To je to jediné, co si okradená pokladní pamatuje. Zveřejněný videozáznam z jednoho postiženého supermarketu čin neobvyklého pachatele zachycuje.
Muž na pokladní hovoří a z pokladny sebere veškeré bankovky. Na základě tohoto důkazního materiálu se odvažuje italská policie přijít s šokujícím tvrzením – nástrojem krádeže je prý profesionální hypnóza!
Elegantní zloděj má obcházet celou řadu nejrůznějších obchodů a bank, ve kterých hypnotizuje dámy u přepážky a vybírá peníze z pokladen.
KOMU SE PODOBÁ?
Podle popisu má jít o snědšího, tmavovlasého a snad vousatého muže, na daném videozáznamu zachyceného v bílé košili a tmavém obleku.
Údajně je podobný bývalému iráckému diktátorovi Saddámu Husajnovi (1937–2006), podobnost je to ovšem jen vzdálená. Na Itálii ovšem nejde o zas tak neobvyklý vzhled.
Podobnost by se prý dala najít třeba i se zesnulým operním zpěvákem Lucianem Pavarottim (1935–2007). Policie spekuluje i nad jeho možným indiánským či severoafrickým původem. Zločinec v Itálii přitom neřádil poprvé.
Například v severoitalské Anconě si podvodník přišel na částku 800 euro, tedy okolo 20 000 korun. Bankovky si vzal a odešel prý naprosto v klidu. Kolik si takto vydělal, policie nezveřejnila. Měli vyšetřovatelé co dočinění s naprosto novým způsobem kriminální činnosti?
JAK SI S TÍM PORADÍ ZÁKON?
Případ naznačuje problémy, s jakými se možná budeme potýkat stále častěji, a vyvolává palčivou otázku: Jak si poradíme se zločiny spáchanými tzv. paranormálními způsoby?
Ve chvíli, kdy v případu hraje roli hypnóza, jasnovidectví či paranormální vidění na dálku, ve kterých údajně byla vytrénována řada agentů ve službách USA či bývalého Sovětského svazu, stává se tradiční detektivní pátrání nedostačující.
Jak lze někomu prokázat, že „slídil“ v mysli oběti nebo se na dálku „procházel“ v něčím bytě nebo kanceláři? A je to vůbec možné? Jak prokázat, že někdo jednal pod vlivem hypnózy?
Stávající státní uspořádání a policejní organizace na tuto otázku zatím nemají odpověď. Bude časem nutné změnit trestní zákon?
Dalibor Novák