Skip to content

Zmizení agenta Crabba: Co se stalo známému potápěči

Příběh britského potápěče a dobrodruha Lionela Crabba připomíná filmy s Jamesem Bondem. I on patřil mezi nejschopnější agenty britské královny. Jednoho dne však za podivných okolností zmizel…

Britský agent a potápěč Lionel Crabb byl prý předlohou příběhů o slavném agentu Jamesi Bondovi. Foto: wikipedia commons

Elegantní svůdník, vynikající potápěč a jeden z nejlepších agentů, které kdy britská tajná služba MI6 měla. Taková přízviska si vysloužil slavný potápěč Lionel Crabb (1909–1956), který v dubnu 1956 vyráží na svou poslední misi.

V malém člunu se přibližuje k sovětskému křižníku Ordžonikidze, který kotví u britského přístavu Portsmouth v rámci mise dobré vůle. Cíl? Vyfotografovat trup křižníku a zjistit o něm co nejvíc informací.

Když je člun ve správné vzdálenosti, Crabb si nacvičenými pohyby obléká potápěčský oblek a mizí v černé hlubině. Jeho kolega, který má za úkol ho zde opět vyzvednout, ale čeká marně. Slavný agent se už nikdy nevrátí.

V britských tajných službách začíná jeden z největších skandálů. Co se populárnímu agentovi stalo?

VÁLKA TAJNÝCH SLUŽEB

Tichá válka mezi tajnými službami západu a rozvědkou Sovětského svazu je v plném proudu. Obě strany posílají své agenty, aby zjišťovali maximum možného o všem, co se děje v druhém táboře. Mnozí z těchto agentů mizí beze stopy.

Když se ale něco takového stane tomu nejlepšímu, celá Británie je na nohou. Ministerský předseda Anthony Eden (1897–1977) zuří jednak proto, že ho o tajné misi nikdo neinformoval a také kvůli ztrátě cenného člověka. 29.

dubna vydávají tajné služby MI5 a MI6 (domácí a zahraniční rozvědka–pozn. red.) společné prohlášení, ve kterém stojí, že se Crabb zřejmě utopil. Jenže mnozí historici i záhadologové dnes říkají, že je něco takového velmi nepravděpodobné.

Bylo snad prohlášení jen zastíracím manévrem, který měl odvést pozornost od skutečného vyšetřování?

Když v dubnu 1956 zakotvil u britského přístavu Portsmouth sovětský křižník, naskytla se příležitost jej tajně prozkoumat. Foto: laststandonzombiesland.com
ZAJALI HO RUSOVÉ?

Hypotéz o tom, co se Crabbovi přesně stalo, je mnoho. Dlouhou dobu vedla u veřejnosti teorie, že Rusové Crabba zajali a odvezli potají do Sovětského svazu, kde byl mučen, aby vyzradil tajemství britské rozvědky.

Nakonec prý byl držen ve věznici Lefortovo s vězeňským číslem 147, údajně mu byl vymyt mozek a začal školit ruské potápěče. Žádné důkazy se ale nikdy neobjevily. Podle jiné hypotézy byl Crabb sice zajat a vyslechnut, ale nakonec byl ještě na křižníku popraven.

Jeho tělo bez končetin se prý našlo o necelý rok později. Jenže to zpochybnila britská tajná služba a nezdá se to ani badatelům. Bývalá žena potápěče prý tělo nedokázala identifikovat. „Zvláštní je, že vláda zavedla embargo na veškeré informace.

Ty mají být zveřejněné až v roce 2057. Otázkou je proč. Je tu snad něco, co je potřeba utajovat?“ pokládá si otázku anglický novinář Bob Hind.

Podle svědectví, které přišlo o půl století později byl prý agent Crabb zabit pod vodou ruským potápěčem. Je to pravda? Foto: shutterstock.com
SOUBOJ POD VODOU

V roce 2007 historiky překvapí neuvěřitelná zpráva. Bývalý ruský potápěč Eduard Koltsov (*1933) oznamuje, že to byl on, kdo zabil slavného agenta. V roce 1956 totiž dostává za úkol vyšetřovat podezřelé aktivity kolem sovětského křižníku.

Bez otálení zamíří pod vodu. „Viděl jsem siluetu v lehkém potápěčském obleku, jak si pohrává s něčím na pravoboku, vedle skladu munice lodi,“ vzpomíná Koltsov, který nabyl přesvědčení, že Crabb na loď umísťuje minu.

V boji, který mezi oběma muži nastal, nakonec slavného agenta zabil. Je tato jeho verze definitivním rozuzlením celé záhady? Skeptické hlasy poukazují na to, že šlo možná jen o důmyslnou marketingovou kampaň na podporu nové knihy o zmizelém potápěči.

Pokud je tomu tak, která teorie o Crabbově smrti je ta pravá?

Autor článku: Filip Appl

Foto: telegraph.co.uk, reddit.com, laststandonzombiesland.com, amazon.com, wikipedia commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články