4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Zmizení letu MH370: Největší novodobá záhada?
Zmizení letu MH370: Největší novodobá záhada?
od 30.7.2022
691
Zmizelý malajský letoun, zachycený na snímku z roku 2011. Václav Havel. FOTO: Laurent Errera / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Praskání statické elektřiny, nesrozumitelné huhlání. A pak jen ticho… Svět právě ztratil poslední spojení s letem MH370 společnosti Malaysia Airlines. Pracovníci věže letové kontroly napjatě čekají a noc se zdá najednou být ještě temnější. MH370 už se nikdy neozve, nenajde se ani žádný z 239 cestujících.

Zmizelý malajský letoun, zachycený na snímku z roku 2011. Václav Havel. FOTO: Laurent Errera / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Mapa ukazující plánovanou trasu letu MH370. Václav Havel. FOTO: Weavereal / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Konspiračních teorií o tom, co se s letadlem osudného 8. března 2014 skutečně stalo, existuje celá řada.

Letadlo prý mohla pohltit malá černá díra, někdo na dálku převzal ovládání, podle jiných má jeho zmizení na svědomí CIA. V červenci 2015 dostává britský deník The Independent anonymní email, podle kterého MH370 nechala sestřelit vláda USA, protože převáželo jadernou hlavici pro Severní Koreu!

reklama

Další názory říkají, že stroj nespadl, nýbrž bezpečně přistál, ale jeho cestující čekal strašný osud – byli rozprodáni coby nedobrovolní dárců orgánů. Alespoň to tvrdí bývalá pracovnice televizní stanice Fox Darlene Tipton.

Její manžel Ken prý má vize, kde vidí pasažéry letu MH370 na operačních stolech! Údajně disponuje nezpochybnitelné důkazy a chystá o celé věci celovečerní dokument. Jenže proč by někdo něco takového páchal na očích celému světu?

Nicméně podezřelou okolností je, že telefony cestujících z MH370 vyzvání ještě čtyři dny po zmizení letadla! Podle analytika bezdrátových sítí Jeffa Kagana může jít o tzv.

fantomové vyzvánění, kdy našemu mobilu chvíli trvá, než si uvědomí, že druhý přístroj je vypnutý. Je to důvod, proč volaný účastník hovor nepřijímal?

Mapa ukazující plánovanou trasu letu MH370. Václav Havel. FOTO: Weavereal / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Mapa ukazující plánovanou trasu letu MH370. Václav Havel. FOTO: Weavereal / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Řekněte nám pravdu

S drsným tvrzením přichází v červenci 2019 novinář a bývalý pilot William Langewiesche (*1955). Podle něj by žádné spekulace nebyly potřeba, kdyby zkrátka vláda Malajsie nelhala.

reklama

„Ty nejdůležitější odpovědi na naše otázky neleží někde na dně oceánu, ale na pevnině, v Malajsii.Tamější policie určitě ví víc, než nám říká, jinak by byla úplně stejně neschopná, jako malajské letectvo a letecká kontrola,“ říká Langewiesche a pokračuje:

„Nejvíc frustrující je to, že pravda je blízko, na dosah ruky. Ale někdo nám brání se po ní natáhnout.“ Podle něj si malajská vláda v čele s ministrem dopravy Anthonym Lokem (*1977) ze všeho nejvíc přeje, aby se o celé události už nemluvilo. Ale proč?

Obávají se, že by došlo k odhalení jejich pochybení? Langewiesche považuje za nejpravděpodobnější variantu to, že se pilot letadla Zaharie Ahmad Shah (1961–2014) rozhodl spáchat sebevraždu.

„Kdyby byla Malajsie zemí, kde je v oficiálních kruzích pravda vítána, těžko by policie dodnes popisovala Shaha jako zdravého a šťastného muže.

reklama

Cíleně ignoruje, že měl problémy,“ upozorňuje Langenwiesche na pilotovu údajnou depresi, neshody v manželství a také podivnou letovou trajektorii zachycenou před zmizením MH370. Může to být odpověď, kterou celý svět hledá?

Nebo by „prostá“ sebevražda byla nakonec až příliš snadným řešením velké záhady?

Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.2tis
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 2.0tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.9tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.8tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.