18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Neobjasněné události
Zmizení letu MH370: Největší novodobá záhada?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 30.7.2022
691
Zmizelý malajský letoun, zachycený na snímku z roku 2011. Václav Havel. FOTO: Laurent Errera / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Praskání statické elektřiny, nesrozumitelné huhlání. A pak jen ticho… Svět právě ztratil poslední spojení s letem MH370 společnosti Malaysia Airlines. Pracovníci věže letové kontroly napjatě čekají a noc se zdá najednou být ještě temnější. MH370 už se nikdy neozve, nenajde se ani žádný z 239 cestujících.

Zmizelý malajský letoun, zachycený na snímku z roku 2011. Václav Havel. FOTO: Laurent Errera / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Mapa ukazující plánovanou trasu letu MH370. Václav Havel. FOTO: Weavereal / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Konspiračních teorií o tom, co se s letadlem osudného 8. března 2014 skutečně stalo, existuje celá řada. Letadlo prý mohla pohltit malá černá díra, někdo na dálku převzal ovládání, podle jiných má jeho zmizení na svědomí CIA.

V červenci 2015 dostává britský deník The Independent anonymní email, podle kterého MH370 nechala sestřelit vláda USA, protože převáželo jadernou hlavici pro Severní Koreu! Další názory říkají, že stroj nespadl, nýbrž bezpečně přistál, ale jeho cestující čekal strašný osud – byli rozprodáni coby nedobrovolní dárců orgánů.

Alespoň to tvrdí bývalá pracovnice televizní stanice Fox Darlene Tipton. Její manžel Ken prý má vize, kde vidí pasažéry letu MH370 na operačních stolech! Údajně disponuje nezpochybnitelné důkazy a chystá o celé věci celovečerní dokument.

Jenže proč by někdo něco takového páchal na očích celému světu? Nicméně podezřelou okolností je, že telefony cestujících z MH370 vyzvání ještě čtyři dny po zmizení letadla! Podle analytika bezdrátových sítí Jeffa Kagana může jít o tzv.

fantomové vyzvánění, kdy našemu mobilu chvíli trvá, než si uvědomí, že druhý přístroj je vypnutý. Je to důvod, proč volaný účastník hovor nepřijímal?

Mapa ukazující plánovanou trasu letu MH370. Václav Havel. FOTO: Weavereal / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Řekněte nám pravdu

S drsným tvrzením přichází v červenci 2019 novinář a bývalý pilot William Langewiesche (*1955). Podle něj by žádné spekulace nebyly potřeba, kdyby zkrátka vláda Malajsie nelhala. „Ty nejdůležitější odpovědi na naše otázky neleží někde na dně oceánu, ale na pevnině, v Malajsii.Tamější policie určitě ví víc, než nám říká, jinak by byla úplně stejně neschopná, jako malajské letectvo a letecká kontrola,“ říká Langewiesche a pokračuje:

„Nejvíc frustrující je to, že pravda je blízko, na dosah ruky. Ale někdo nám brání se po ní natáhnout.“ Podle něj si malajská vláda v čele s ministrem dopravy Anthonym Lokem (*1977) ze všeho nejvíc přeje, aby se o celé události už nemluvilo.

Ale proč? Obávají se, že by došlo k odhalení jejich pochybení? Langewiesche považuje za nejpravděpodobnější variantu to, že se pilot letadla Zaharie Ahmad Shah (1961–2014) rozhodl spáchat sebevraždu. „Kdyby byla Malajsie zemí, kde je v oficiálních kruzích pravda vítána, těžko by policie dodnes popisovala Shaha jako zdravého a šťastného muže.

Cíleně ignoruje, že měl problémy,“ upozorňuje Langenwiesche na pilotovu údajnou depresi, neshody v manželství a také podivnou letovou trajektorii zachycenou před zmizením MH370. Může to být odpověď, kterou celý svět hledá? Nebo by „prostá“ sebevražda byla nakonec až příliš snadným řešením velké záhady?

Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 17.8.2022 1.1tis
Blue jet, což v překladu znamená něco jako „modrý výtrysk“ nebo „modrý proud“. Takový název dali vědci jednomu z nejvzácnějších blesků, které existují. Nový výzkum ukazuje, že právě tento blesk může být až nepředstavitelně silný. Nedávno provedená studie se zaměřila na lepší poznání obrovského blesku, který udeřil v roce 2018 nad americkým státem Oklahoma. Vědce […]
od Dalibor Vrána 16.8.2022 844
Skunk Ape, doslova přeloženo jako opičí skunk nebo Oposkunk, je jižanským bratrancem Bigfoota, Seskveče a dalších bájných lidoopích kryptidů. Na Floridě hlásí jeho pozorování tak často, že tu vzniká i oficiální velení pro zkoumání tohoto tvora! Má jej pod palcem Američan Dave Shealy, který zasvětil svůj život snaze o prokázání Oposkunkovy existence. Nejčastěji na něj […]
od Eva Soukupová 15.8.2022 1.9tis
Polsko se 10. dubna 2010 probouzí do nejtragičtějších rána poválečné historie. Krátce před devátou hodinou tamního času se u západoruského Smolenska zřítil polský vládní speciál a země tak v jediném okamžiku přichází o drtivou většinu politického i vojenského vedení. Podle řady konspiračních teorií však nešlo o nehodu. Na palubě letadla Tupolev-Tu 154 sedí tehdejší polský […]
od Lucie Kubešová 15.8.2022 2.0tis
Vše se seběhlo počátkem roku 2013. Tehdy do Los Angeles přijela 21letá Elisa Lam a ubytovala se v hotelu Cecil. Šlo o vysokoškolskou studentku, dceru přistěhovalců z Hongkongu. S rodiči žila ve Vancouveru, kde navštěvovala Univerzitu Britské Kolumbie. Měla určité psychické potíže, které léčila, zatímco její studijní výsledky byly pro ni neuspokojivé. Proto se rozhodla […]
od Dalibor Vrána 15.8.2022 2.1tis
K úplně prvním dílům legendární herní ságy Pokémon patří Red a Blue. Váže se k nim však mrazivá legenda, která patří k těm nejznámějším strašidelným historkám z videoherního světa… Hráč během svého putování dorazí do Levandulového města, což je místo, kde se nachází pokémoní hřbitov. Úkol zní: Dostat se na vrchol věže, kterou posedl rozzuřený […]