12. srpna 1831: Narodila se Helena Blavatská, zřejmě největší okultistka všech dob.
Domů     Paranormální jevy
Hypnóza pod lupou: Jsme programovatelní?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 30.7.2022
691
Hypnotická seance v roce 1851. Jak vypadá dnes? Foto: CC – volné dílo

Při slově hypnóza se mnoha lidem vybaví představa uhrančivého podivína, který se snaží upoutat naši pozornost pomocí kyvadla a démonicky vypoulených očí. Nic z toho však neplatí.

Hypnotická seance v roce 1851. Jak vypadá dnes? Foto: CC - volné dílo Hypnóza je změněný stav vědomí, který je možné terapeuticky využít. Používá se převážně pro práci se sebevědomím, strachem, úzkostí, také k vyrovnání se s traumatem, ztrátou, sexuálními poruchami nebo zneužitím, řešení závislostí, hubnutí (také např. anorexie nebo bulimie), při zvládání hněvu, deprese, stresu, poruch spánku a řešení dalších psychosomatických obtíží. Foto: UnSplash Upadnout do transu je někdy velmi jednoduché... Foto: Pixabay

„První zmínky o hypnóze pocházejí ze 4. tisícletí před naším letopočtem. Sumerové žijící v oblasti Eufratu a Tigridu zaznamenali klínopisnými nápisy svoje poznatky o hypnóze, které se příliš neliší od toho, jak chápeme hypnózu nyní. Je z nich patrné, že hypnózu znali a dovedli ji používat,“ říká PhDr. Zíka.

Hypnózu už pravděpodobně provozují i staří Řekové. Z řečtiny totiž pochází termín hypnos neboli spánek. Ve skutečnosti ale hypnóza spánkem není.

Tento mýtus vzniká pravděpodobně díky somnambulním jedincům (náměsíčníkům), kteří skutečně během hypnózy do stavu podobnému spánku upadají. Ale co je vlastně onen trans?

„Znáte jistě situaci, kdy pozorujete hrající si dítě nebo vás zaujalo sledování zajímavého sportovního utkání, filmu, případně vaši pozornost upoutalo něco, co se překvapivě objevilo ve vašem okolí. To vše jsou jevy, které můžeme označit jako pohlcení pozornosti. Stejné je to v transu,“ prozrazuje PhDr. Zíka.

Jinak řečeno v transu je jedinec ponořen do jednoho zážitku, kdežto v bdělém stavu přemisťuje svoji pozornost podle aktuálních podnětů.

Hypnóza je změněný stav vědomí, který je možné terapeuticky využít. Používá se převážně pro práci se sebevědomím, strachem, úzkostí, také k vyrovnání se s traumatem, ztrátou, sexuálními poruchami nebo zneužitím, řešení závislostí, hubnutí (také např. anorexie nebo bulimie), při zvládání hněvu, deprese, stresu, poruch spánku a řešení dalších psychosomatických obtíží. Foto: UnSplash

STAČÍ LUSKNOUT PRSTY

Míra schopnosti nechat se zhypnotizovat (tzv. hypnabilita) u jednotlivých jedinců zůstává záhadou. Být hypnotickým somnabulem, tedy mít schopnost upadat do hypnózy velice snadno, může ale být velice ošidné.

Právě u těchto lidí lze přitom aplikovat onen známý krok, kdy v hypnóze může hypnotizér učinit pokyn, který později může vést k opětnému velice rychlému upadnutí do transu.

„Může jít o pouhé lusknutí prsty. Ti lidé, když to uslyší, tak jdou okamžitě do transu. Měl jsem takového známého, který tento signál dostal. Povídám mu: ‚Tak co, Karle?‘ A chystám se lusknout. On se bránil, ale do transu upadl ihned,“ vypráví humornou historku doktor Zíka.

Příklady následného „naprogramovaného“ chování po hypnóze (tzv. posthypnotické sugesce) jsou obecně pozoruhodné.

Pokusní jedinci například dostávají v hypnóze příkaz, aby po probuzení z hypnózy dýchali při čtení každé sudé stránky dvakrát rychleji a při čtení každé liché stránky naopak dvakrát pomaleji než obvykle.

Pozdější kontrolní měření potvrzují, že testované subjekty i po ukončení hypnózy dýchají přerývaně, jak jim bylo vsugerováno, aniž by to mohli nějak vědomě ovlivnit. Může tak hypnotizér během transu „naprogramovat“ hypnotizovaného člověka k čemukoliv?

Upadnout do transu je někdy velmi jednoduché… Foto: Pixabay
Foto: Creative commons, Pixabay, UnSplash
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 11.8.2022 901
Pokud by Evliya Celebi nežil v sedmnáctém století, ale v moderní současnosti, byl by jistě virální hvězdou sociálních sítí. Přinejmenším o jím zaznamenanou bitvu čarodějnic by byl enormní zájem! Evliya Celebi (1611-1682) strávil na cestách po Osmanské říši i sousedících regionech plných čtyřicet let. Rodák z Konstantinopole se rozhodl, že chce v životě co nejvíce poznat. Byl to zbožný […]
od Mirek Brát 11.8.2022 1.2tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.0tis
Tento příběh se vyprávěl před několika lety v Singapuru. Popisuje snahu jedné zbloudilé duše dostat se domů. V zemích, jako je Singapur, je zcela normální, že v jednom bytě žije několik generací, obvykle to bývají děti, rodiče a prarodiče. V bytě, kterého se týká tento příběh, žila žena s manželem, jedním dítětem a manželovými rodiči. […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 2.2tis
Hrůza může mít různou tvář, ale někdy ji nemá vůbec! Dartmoor je oblast mokřin umístěná v srdci anglického hrabství Devon a právě odtud přichází ve 20. letech minulého století hodně podivné zprávy… Na silnici B3212 mezi osadou Postbridge a místem zvaným Two Bridges řidiči často ztrácí kontrolu nad svými vozy či motocykly. A údajně za […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 2.6tis
Londýnský hřbitov Highgate by byl koncem 60. let hororovým místem i bez jakýchkoliv paranormálních jevů. Zchátralé hroby jsou prorostlé hustou zelení, hrobky a rakve rozlámané, někdy dokonce tak, že můžete spatřit hnijící ostatky mrtvých. A mezi tím vším se má pohybovat stín patřící králi upírů… Každý hřbitov je obklopený duchařskými historkami a s Highgate to […]