Domů     Neobjasněné události
Znali staří Egypťané žárovku?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 16.10.2020
4.0tis
Žárovka FOTO: magdalenazachardova.pise.cz
24
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

I když se taková otázka na první pohled zdá fantastická, existuje řada indicií, že by to nemusela být utopie. Samozřejmě si tehdy lidé řadu věcí promítali jako činnost bohů, ale výsledek mohl být realistický.

Žárovka FOTO: magdalenazachardova.pise.cz Vyobrazení FOTO: psychologiechaosu.cz Detail žárovky se žhaveným vláknem, objímkou a přívodním kabelem FOTO: psychologiechaosu.cz

V Egyptě byl bohem moudrosti a vědění Thovt. Ten prý egyptský lid naučil psát a číst. Ale měl mít i matematické a astrologické znalosti a tak třeba vyobrazení zvěrokruhu má být též jeho dílem. Pocházel z neznámé země na břehu moře a při její zkáze mu pomohli další bohové dostat se do Egypta. Že by třeba opuštěnou zemí byla bájná Atlantida, o které se zmiňuje Platón?

JSOU NA PRADÁVNÝCH RELIÉFECH ŽÁROVKY?

Ale skutečností je, že existuje řada nákresů a reliéfů, na kterých je zobrazení některých předmětů až příliš podobné žárovce.

Například v chrámu bohyně Hathor v Dendeře, pocházejícího z prvního tisíciletí před naším letopočtem byl objeven podzemní komplex. Stěny místností zde zdobí záhadné reliéfy. Na nich je možné bezpečně rozeznat jakési poměrně veliké skleněné baňky.

Uvnitř je znázorněno žhavící vlákno v podobě hada a od něho vychází další had, ve kterém lze rozpoznat izolovaný kabel. Připojen je na jakousi krabičku, snad spínač, nebo izolátor vysokého napětí, nebo možná také baterie. Zastáncem této teorie byl například světoznámý badatel Charles Berlitz.

Podobná vyobrazení navíc byla nalezena i na mnoha starých papyrech po celém Egyptě.

Také dánský inženýr Ton Brunés ve své knize „Energie der Urzeit“ považuje chrám v Dendeře za zprostředkovatele vědění. Sdílí též názor, že jde o žárovky a vzájemné otočení hlav hada představuje v podstatě kladný a záporný pól.

Vyobrazení FOTO: psychologiechaosu.cz

PODPŮRNÉ MYŠLENKY

Určitým nepřímým důkazem je skutečnost, jak vlastně bylo zajištěno osvětlení tehdejších podzemních a skrytých prostor při jejich výstavbě a výzdobě. Archeologové dlouhodobě zastávali názor, že se tak dělo pomocí jakýchsi zrcadel, tedy kovových leštěných ploch.

Jak však prokázaly pozdější praktické pokusy, tímto způsobem nebylo reálné dostat denní světlo do těchto prostor. Pokud by se použily svíce nebo louče, zanechalo by to nezbytné stopy po sazích na stěnách a stropech podzemních místností a chodeb. Takovým ideálním řešením by byly právě zobrazované elektrické žárovky.

Vždyť i s přírodními úkazy v podobě bouřkových blesků si staří Egypťané zřejmě dovedli poradit. Již 1150 let před naším letopočtem, za vlády faraona Ramesse III., prý před chrámy stávaly až 30 metrů vysoké sloupy.

Na vrcholu měly měděné či zlaté špice, tedy dobré vodiče elektřiny. Dolů visel kovový pás spojený se zemí. V podstatě dokonalý hromosvod.

Ale určité znalosti o elektrickém proudu nebo svítidlech založených na elektrické energii měly i další národy, například Řekové, Číňané apod. Problém je v tom, že se tyto skutečné předměty po uplynulých tisíciletích nezachovaly.

Zbyly jen kresby či reliéfy. Sice vystihující podstatu, ale vyloženou s použitím dostupných prostředků – viz vlákno a kabel jako had, květ lotosu jako objímka apod.

Detail žárovky se žhaveným vláknem, objímkou a přívodním kabelem FOTO: psychologiechaosu.cz

JAK SE TYTO ZNALOSTI DOSTALY K LIDEM?

Otázkou zůstává, kdo byli ti bohové, kteří obohacovali lidstvo… A opět se vynořují hypotézy o příslušnících vyšší vyhynulé civilizace, nebo přímo o návštěvnících z vesmíru. Ale pod tunami písku se jistě skrývá ještě řada překvapení, nebo dalších nezodpovězených otázek.

Již dnes je však šokující myšlenka, že řada objevů, za kterým vděčíme konkrétním vědcům a vynálezcům, mohla v praxi existovat o stovky let dříve.

Foto: psychologiechaosu.cz, Magdalena Zachařová (úvodní foto)
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2021 1.5tis
V červenci roku 1897 se vznesl k arktické obloze vodíkem naplněný balon Orel. V jeho gondole byla trojice švédských vzduchoplavců: Salomon August Andrée, Knut Fraenkel a Nils Strindberg. Zmizeli beze stopy. Těla byla objevena až po více než třiceti letech. Příčina jejich smrti je poslední záhadou této odvážné expedice. Duchovním otcem expedice zaměřené na let balonem k severnímu pólu […]
od Filip Appl 25.11.2021 2.4tis
Legendy o strašidlech a přízracích vznikají průběžně už od počátku lidských civilizací. A současnost není výjimkou. Jedním z moderních fenoménů je i Slender man: Vysoká postava bez tváře, která má pronásledovat a unášet děti. V lese David´Park v těsné blízkosti amerického města Wahukesha si právě několik dívek hraje na schovávánou. Jedna z nich, Payton Leutnerová, netuší, že má před […]
od Mirek Brát 24.11.2021 2.0tis
Mezi nehodami velkých dopravních letadel najdeme i ty, které nebyly, a pravděpodobně nebudou nikdy, zcela objasněny. Patří mezi ně i záhada letu EgyptAir 990 z října roku 1999. Proč muselo zahynout při pádu boeingu všech 217 cestujících a členů posádky? Let EgyptAir 990 byla pravidelná linka z amerického Los Angeles do egyptské Káhiry. Mezipřistání měl Boeing 767-300ER […]
od Mirek Brát 23.11.2021 1.6tis
V březnu roku 1742 otřásl brněnským Špilberkem mohutný výbuch, následně pevnost zachvátil požár. Pozdější vyšetřování ukázalo, že z neznámých příčin explodovalo dvacet kusů dělostřeleckých granátů. Bylo to dílo záhadných záškodníků? V 18. století neměly již brněnský Špilberk bránit proti nepříteli hradební zdi, ale především dělostřelectvo. V pevnosti dokonce pracovala specializovaná dělostřelecká laboratoř. Skladiště byla plná výbušných granátů. Akce […]
od Eva Soukupová 22.11.2021 2.7tis
Pravé neštovice způsobené virem variola jsou jednou z nejhorších nemocí v dějinách lidstva, která jen během 20. století zahubila 300–500 milionů lidí. Ampule s nápisem „pravé neštovice“ byly nyní náhodně objeveny v jedné z laboratoří v americké Pensylvánii. Zkumavky podle všeho obsahující virus smrtících pravých neštovic v pensylvánském zařízení pro výzkum a vývoj vakcín objevil […]