Skip to content

Znali staří Egypťané žárovku?

I když se taková otázka na první pohled zdá fantastická, existuje řada indicií, že by to nemusela být utopie. Samozřejmě si tehdy lidé řadu věcí promítali jako činnost bohů, ale výsledek mohl být realistický.

V Egyptě byl bohem moudrosti a vědění Thovt. Ten prý egyptský lid naučil psát a číst. Ale měl mít i matematické a astrologické znalosti a tak třeba vyobrazení zvěrokruhu má být též jeho dílem. Pocházel z neznámé země na břehu moře a při její zkáze mu pomohli další bohové dostat se do Egypta.

Že by třeba opuštěnou zemí byla bájná Atlantida, o které se zmiňuje Platón?

JSOU NA PRADÁVNÝCH RELIÉFECH ŽÁROVKY?

Ale skutečností je, že existuje řada nákresů a reliéfů, na kterých je zobrazení některých předmětů až příliš podobné žárovce.

Například v chrámu bohyně Hathor v Dendeře, pocházejícího z prvního tisíciletí před naším letopočtem byl objeven podzemní komplex. Stěny místností zde zdobí záhadné reliéfy. Na nich je možné bezpečně rozeznat jakési poměrně veliké skleněné baňky.

Uvnitř je znázorněno žhavící vlákno v podobě hada a od něho vychází další had, ve kterém lze rozpoznat izolovaný kabel. Připojen je na jakousi krabičku, snad spínač, nebo izolátor vysokého napětí, nebo možná také baterie.

Zastáncem této teorie byl například světoznámý badatel Charles Berlitz.

Podobná vyobrazení navíc byla nalezena i na mnoha starých papyrech po celém Egyptě.

Také dánský inženýr Ton Brunés ve své knize „Energie der Urzeit“ považuje chrám v Dendeře za zprostředkovatele vědění. Sdílí též názor, že jde o žárovky a vzájemné otočení hlav hada představuje v podstatě kladný a záporný pól.

Vyobrazení FOTO: psychologiechaosu.cz
PODPŮRNÉ MYŠLENKY

Určitým nepřímým důkazem je skutečnost, jak vlastně bylo zajištěno osvětlení tehdejších podzemních a skrytých prostor při jejich výstavbě a výzdobě. Archeologové dlouhodobě zastávali názor, že se tak dělo pomocí jakýchsi zrcadel, tedy kovových leštěných ploch.

Jak však prokázaly pozdější praktické pokusy, tímto způsobem nebylo reálné dostat denní světlo do těchto prostor. Pokud by se použily svíce nebo louče, zanechalo by to nezbytné stopy po sazích na stěnách a stropech podzemních místností a chodeb.

Takovým ideálním řešením by byly právě zobrazované elektrické žárovky.

Vždyť i s přírodními úkazy v podobě bouřkových blesků si staří Egypťané zřejmě dovedli poradit. Již 1150 let před naším letopočtem, za vlády faraona Ramesse III., prý před chrámy stávaly až 30 metrů vysoké sloupy.

Na vrcholu měly měděné či zlaté špice, tedy dobré vodiče elektřiny. Dolů visel kovový pás spojený se zemí. V podstatě dokonalý hromosvod.

Ale určité znalosti o elektrickém proudu nebo svítidlech založených na elektrické energii měly i další národy, například Řekové, Číňané apod. Problém je v tom, že se tyto skutečné předměty po uplynulých tisíciletích nezachovaly.

Zbyly jen kresby či reliéfy. Sice vystihující podstatu, ale vyloženou s použitím dostupných prostředků – viz vlákno a kabel jako had, květ lotosu jako objímka apod.

Detail žárovky se žhaveným vláknem, objímkou a přívodním kabelem FOTO: psychologiechaosu.cz
JAK SE TYTO ZNALOSTI DOSTALY K LIDEM?

Otázkou zůstává, kdo byli ti bohové, kteří obohacovali lidstvo… A opět se vynořují hypotézy o příslušnících vyšší vyhynulé civilizace, nebo přímo o návštěvnících z vesmíru. Ale pod tunami písku se jistě skrývá ještě řada překvapení, nebo dalších nezodpovězených otázek.

Již dnes je však šokující myšlenka, že řada objevů, za kterým vděčíme konkrétním vědcům a vynálezcům, mohla v praxi existovat o stovky let dříve.

Foto: psychologiechaosu.cz, Magdalena Zachařová (úvodní foto)
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články