3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Znepokojivé téma pařížské konference: Žijeme ve vesmírné zoo?
Znepokojivé téma pařížské konference: Žijeme ve vesmírné zoo?
od 2.2.2022
3.3tis
Odhalíme někdy pravou podstatu naší existence? Nebo bychom ji snad raději ani neměli chtít znát? FOTO: Unsplash
320
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

V březnu 2019 se v Paříži konala konference, která se zabývala neobvyklým tématem. Jakou úlohu zaujímá lidstvo v rámci kosmu? Jsme pozorovatelé, kteří zkoumají okolní vesmír, nebo jsme naopak ti pozorovaní?

Otázka není zdaleka tak nesmyslná, jak by se na první pohled mohlo zdát…

Odhalíme někdy pravou podstatu naší existence? Nebo bychom ji snad raději ani neměli chtít znát? FOTO: Unsplash Existuje život i v jiných částech vesmíru? FOTO: Pixabay

Jedním z účastníků pařížské konference byl i Francouz Jean-Pierre Rospars z francouzského Národního institutu pro agronomický výzkum.

reklama

„Zdá se mi pravděpodobné, že by mimozemšťané mohli vytvořit takhle velkolepou vesmírnou karanténu z důvodu, aby nás nijak nevyrušovali. Protože by měli obavu, že kdybychom se o nich dozvěděli, narušilo by to náš další vývoj,“ říká Rospars.

Podle něj není vývoj života na Zemi náhodný, přestože se to tak může zdát. Měli bychom prý očekávat, že i jinde ve vesmíru může za vhodných podmínek existovat inteligentní živočišný druh, a to více či méně podobný nám.

Odborníci se však ptají, dokázalo by lidské ego pojmout jako realitu fakt, že nejenže nejsme ve vesmíru sami, ale dokonce v něm nejsme ani ti nejchytřejší a nejschopnější?

„Nemáme žádný důvod se domnívat, že jsme zrovna my dosáhli té nejvyšší možné úrovně vědomí. Ano, možná se k tomu jednou dopracujeme. Ale třeba už se to povedlo někde jinde,“ uzavírá Rospers.

Existuje život i v jiných částech vesmíru? FOTO: Pixabay
Existuje život i v jiných částech vesmíru? FOTO: Pixabay

Jak je přimět, ať se nám ukážou?

Prezidentem METI je americký astrobiolog Douglas Vakoch (*1961). Ani on zoo hypotézu nevylučuje a pokládá otázku, jakým způsobem bychom mohli tyto vesmírné „ošetřovatele“ přimět, aby se nám ukázali?

reklama

Vakoch si pomáhá přirovnáním ke zvířatům a nabádá lidstvo, ať je ve své snaze o kontakt mimozemské inteligence ještě aktivnější. „Představte si, že jste v zoo. Stojíte u výběhu a najednou se na vás otočí zebra.

Přichází přímo k vám, dívá se vám do očí a začne svými kopyty do země vydusávat sérii prvočísel. To by okamžitě nastavilo úplně jinou rovinu vztahu mezi vámi a zebrou. Cítili byste povinnost jí odpovědět, zareagovat zpět,“ říká.

Podle něj bychom stejného efektu měli dosáhnout i my s mimozemšťany, když budeme k okolním hvězdám vysílat dostatečně silné signály s informacemi! Přijde nám někdy nazpět odpověď?

Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 2.5tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith
od 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. [ga
od 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje pap