V březnu 2019 se v Paříži konala konference, která se zabývala neobvyklým tématem. Jakou úlohu zaujímá lidstvo v rámci kosmu? Jsme pozorovatelé, kteří zkoumají okolní vesmír, nebo jsme naopak ti pozorovaní?
Otázka není zdaleka tak nesmyslná, jak by se na první pohled mohlo zdát…
Jedním z účastníků pařížské konference byl i Francouz Jean-Pierre Rospars z francouzského Národního institutu pro agronomický výzkum. „Zdá se mi pravděpodobné, že by mimozemšťané mohli vytvořit takhle velkolepou vesmírnou karanténu z důvodu, aby nás nijak nevyrušovali.
Protože by měli obavu, že kdybychom se o nich dozvěděli, narušilo by to náš další vývoj,“ říká Rospars. Podle něj není vývoj života na Zemi náhodný, přestože se to tak může zdát. Měli bychom prý očekávat, že i jinde ve vesmíru může za vhodných podmínek existovat inteligentní živočišný druh, a to více či méně podobný nám.
Odborníci se však ptají, dokázalo by lidské ego pojmout jako realitu fakt, že nejenže nejsme ve vesmíru sami, ale dokonce v něm nejsme ani ti nejchytřejší a nejschopnější? „Nemáme žádný důvod se domnívat, že jsme zrovna my dosáhli té nejvyšší možné úrovně vědomí.
Ano, možná se k tomu jednou dopracujeme. Ale třeba už se to povedlo někde jinde,“ uzavírá Rospers.

Jak je přimět, ať se nám ukážou?
Prezidentem METI je americký astrobiolog Douglas Vakoch (*1961). Ani on zoo hypotézu nevylučuje a pokládá otázku, jakým způsobem bychom mohli tyto vesmírné „ošetřovatele“ přimět, aby se nám ukázali? Vakoch si pomáhá přirovnáním ke zvířatům a nabádá lidstvo, ať je ve své snaze o kontakt mimozemské inteligence ještě aktivnější.
„Představte si, že jste v zoo. Stojíte u výběhu a najednou se na vás otočí zebra. Přichází přímo k vám, dívá se vám do očí a začne svými kopyty do země vydusávat sérii prvočísel. To by okamžitě nastavilo úplně jinou rovinu vztahu mezi vámi a zebrou.
Cítili byste povinnost jí odpovědět, zareagovat zpět,“ říká. Podle něj bychom stejného efektu měli dosáhnout i my s mimozemšťany, když budeme k okolním hvězdám vysílat dostatečně silné signály s informacemi! Přijde nám někdy nazpět odpověď?