V 60. letech minulého století objevili indičtí vědci v oblasti Kašmíru do kamene vyrytý obraz lovecké scény. Stáří rytiny určili na 6 až 7 tisíc let. Celý výjev tehdy považovali jen za pozoruhodný doklad umění místních starověkých kultur. Nejnovější výzkum této rytiny však přinesl velmi zajímavé a nečekané odhalení…
Tým indických historiků a astrofyziků z Výzkumného institutu v Bombaji se zaměřil na vyobrazenou scénu, která svým významem zdánlivě postrádá smysl.
Jak už bylo řečeno, rytina představuje loveckou scénu, ve které jsou znázorněni dva lovci, dvě zvířata a dvě Slunce. Dvě Slunce? Ale to přeci nedává smysl. Proč by někdo kreslil dvě Slunce?
Dosavadní interpretace celého výjevu zněla tak, že ony dva zářící objekty mají zobrazovat Měsíc a Slunce. Tedy dvě ve starověku nejčastěji uctívaná božstva. Rytina měla tak představovat jen jakousi „modlitbu“ pro štěstí při lovu.
S touto interpretací se však indičtí vědci nespokojili a ve svých výzkumech šli ještě dál. „Naším prvním argumentem bylo, že nemohou přeci existovat dvě Slunce.
Usoudili jsme, že se muselo jednat o jiný objekt, který se objevil a přitáhl pozornost tehdejších umělců,“ prohlásil vedoucí týmu vědců astrofyzik Mayank Vahia.
Tým proto zaměřil svou pozornost na vesmírné události, které by mohly být natolik zajímavé, aby je tehdejší umělci zaznamenali do kamene. A došli k překvapivému zjištění.
Kolem roku 4500 př. n. l. bylo skutečně možné pozorovat jasné světlo supernovy označené jako HB9. Tisíce světelných let daleko explodovala hvězda a světlo z tohoto výbuchu mohli lidé v uvedeném roce vidět.
Záře byla pozorovatelná jak ve dne, tak i v noci a svým jasem se vyrovnala záři měsíce. „Druhé Slunce“ by tak ve skutečnosti mohla být supernova. To ale není všechno.
Při porovnání tehdejšího postavení hvězd s rytinou, se vyobrazené postavy nápadně podobají souhvězdím. Obraz jednoho z lovců se shoduje s Orionem, středové zvíře zase se souhvězdím Býka.
Lovec napravo docela dobře odpovídá souhvězdí Velryby a zvíře úplně vpravo může být souhvězdí Pegase nebo Andromedy.
Celý výjev by tak mohl být jedním z nejstarších zobrazení noční oblohy, a také dobrým dokladem toho, jak si místní starověké kultury představovaly hvězdy.