28. února 1986: Švédský ministerský předseda Olof Palme je ve Stockholmu zastřelen neznámým střelcem.
Domů     Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
od 30.11.2023
2.9tis
Přestože dnes o poltergeistech slyšíme poměrně často, populární a běžní byli tito duchové údajně i v daleké minulosti. Znamená to něco?
313
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty.

Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako je například klepání, bouchání a v některých případech dokonce zvláštní šepot či dokonce hlasy. To všechno lze zahrnout pod slovo poltergeist (v překladu hlučný duch – pozn. red.). Co za ním ale je?

Přestože dnes o poltergeistech slyšíme poměrně často, populární a běžní byli tito duchové údajně i v daleké minulosti. Znamená to něco? S hlučnými duchy měli problém již starověcí Římané, nejlépe popsaní jsou ale až v posledních stoletích. Opravdu jsou tu s námi takovou dobu? Opravdu poltergeisti existují nebo jde zkrátka jen o hodně rozšířenou legendu? Jak to, že během těch stovek let, co o jevu pojmenovaném poltergeist víme, nikdo nepřišel na to, jak se ho zbavit?

Za vším je údajně většinou duch nějakého obyvatele daného místa. Právě to si ostatně myslí jeden z průkopníků spiritismu, francouzský učitel Allan Kardec (1804–1869). „Jde o projevy nehmotných duchů nízké úrovně.

Fenomén je úzce spjat s elementy, tedy ohněm, vodou, vzduchem a zemí,“ píše v jednom ze svých děl a rozvádí celkem 34 jevů, které poltergeist způsobuje. Pokud ale chceme hledat kořeny zájmu o lomozící duchy, musíme ještě hlouběji do historie. Kdy byly zaznamenány první takové případy?

S hlučnými duchy měli problém již starověcí Římané, nejlépe popsaní jsou ale až v posledních stoletích. Opravdu jsou tu s námi takovou dobu?
S hlučnými duchy měli problém již starověcí Římané, nejlépe popsaní jsou ale až v posledních stoletích. Opravdu jsou tu s námi takovou dobu?

Znal je už starověk

První zprávy o lomozících přízracích jsou starší, než bychom mohli čekat. Najdeme je totiž už u některých starověkých civilizací, především pak v antickém Řecku a Římě.

Na neklidné duchy si stěžovali hlavně zámožnější obyvatelé Říma a zmínky o nich najdeme i v některých dílech. Třeba ve spise římského historika Tita Livia (59 př. n. l.–17 n.

l.), který popisuje, jak skupinu římských vojáků vyděsilo poletující kamení. Ve staré Číně měli pro poltergeisty dokonce vlastní název – hladoví duchové.

„Jsou to duchové, kteří zapomněli na své povinnosti, respekt a vzpomínky či naopak duchové těch, kteří byli zavražděni, ale jejich vrazi za to nebyli odsouzeni,“ píše americký publicista Joshua J. Mark, který připomíná také zkušenosti s duchy ze starého Egypta či dokonce z ještě dřívější Mezopotámie.

Tam údajně dokonce existovali zvláštní kněží, kteří zajišťovali vyhnání poltergeista z domu.

Opravdu poltergeisti existují nebo jde zkrátka jen o hodně rozšířenou legendu?
Opravdu poltergeisti existují nebo jde zkrátka jen o hodně rozšířenou legendu?

Starosti jednoho soudce

Zatímco ze středověku o poltergeistech příliš zpráv nemáme, s každým dalším stoletím jich přibývá. První poměrně dobře popsaný případ se odehrává v roce 1661 v Tidworthu v Anglii.

Toho roku začíná sužovat rodinu soudce Johna Mompessona duch projevující se hlasitými zvuky bubnů, posouváním nábytku a dokonce i útoky na jednotlivé členy domácnosti.

Děti jsou poškrábané, dospělým se objevují modřiny a všichni za tím vidí síly ďáblovy. To vše poté, co Mompesson odsoudí jistého bubeníka Williama Druryho za hraní pro peníze bez licence a zabaví mu jeho hudební nástroj.

Probudil tím opravdu nějakého pomstychtivého ducha? Později se začínají šířit zprávy, že za vším je skutečný Drury, který se tímto způsobem mstí soudci za zničení své živnosti nebo že za tím stojí Mompessonovy děti.

Jak to, že během těch stovek let, co o jevu pojmenovaném poltergeist víme, nikdo nepřišel na to, jak se ho zbavit?
Jak to, že během těch stovek let, co o jevu pojmenovaném poltergeist víme, nikdo nepřišel na to, jak se ho zbavit?

Bellova čarodějnice

To už se ale přiblíží 19. století a s ním i zrod spiritismu a velký nárůst případů, ve kterých figurují hluční duchové. Na začátku století dochází k jednomu z nejstrašidelnějších řádění poltergeista vůbec. K řádění, které dokonce končí smrtí.

Vše se odehrává od roku 1817 v rodině Johna a Lucy Bellových v americkém Adamsu. Rodina zaznamená řádění podivné entity, která se projevuje děsivými zvuky, pohybujícím se nábytkem a útoky, po kterých zůstávají jizvy a modřiny.

Na farmě se brzy začnou střídat nejrůznější lovci duchů a vymítači ďábla. Nikomu se však nedaří ducha zahnat. V současnosti je případ označován jako řádění Bellovy čarodějnice.

Duch se totiž představuje jako Kate Batts, žena, která na pozemku žila před Bellovými a kterou komunita označovala za čarodějnici. Byl to právě její duch, kdo na farmě řádil? Nebo lze všechny poltergeisty vysvětlit i jinak?

Foto: Pixabay
reklama
Související články
od 28.2.2024 1
Skvělé víno, gurmánská kuchyně a historické památky. To se většině lidí vybaví, když si představí Francii. A co třeba místa, která nahánějí husí kůži, kde se zjevují děsivé přízraky, neschopné nalézt klid po smrti? Hřbitovy opředené tajemstvím či stará opatství plná chmurné historie? Zveme vás na prohlídku nejstrašidelnějších míst Francie! Č
od 27.2.2024 1.4tis
Italský ostrov Poveglia se nachází pouhých šest kilometrů vzdušnou čarou od Náměstí svatého Marca v centru jednoho z nejpřitažlivějších měst světa, Benátek. Je opředený mlhou a hrůzostrašnými pověstmi a někteří lidé ho dokonce považují za ten nejděsivější ostrov na světě! ENIGMAPLUS se do Benátek vypravila zjistit víc! Při našem putování po Benátkách nás
od 26.2.2024 1.9tis
Poblíž města Gort v irském hrabství Galway se nachází známá stavba takzvaného věžového domu. Jedná se o historický objekt z patnáctého století, z  anglo-normanského období. Ze stejné epochy však patrně pochází i přízrak, které tu již po staletí koexistuje s obyvateli věže. Je to jediný duch, který zde byl spatřen? Tento věžový dům, nazývaný v iršti
od 25.2.2024 2.8tis
Abraham Lincoln (1809–1865) působí jako 16. prezident Spojených států amerických, když je na něj roku 1865 spáchán atentát. Podle legend a mýtů tím však angažmá slavného politika v Bílém domě nekončí.     Dál prý sídlo hlavy státu obývá jako duch a straší své následovníky i jejich blízké! O podivných zjeveních muže s vysokým kloboukem, kt
od 25.2.2024 3.1tis
Jeden z nejdramatičtějších případů řádění poltergeista všech dob se odehrál v britském městečku South Shields. Temné síly zde údajně od roku 2005 terorizovaly mladý pár s tříletým dítětem. Od záhadných zvuků a poletujících hraček zlý duch přešel i k útokům na rodinu a tříletý chlapec nebyl výjimkou! Co přesně se v South Shields odehrálo? Až do zimy ro
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
iluxus.cz
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
Na turecké riviéře, nedaleko historického města Side, se letos v březnu po loňském soft openingu oficiálně otevírá villas-only resort BIJAL. Butikový koncept nabídne devatenáct vil ve středomořském
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
panidomu.cz
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
21stoleti.cz
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
Napsat závěrečnou práci na vysoké škole není jednoduché pro nikoho. Jde o desítky stránek odborných informací, které musíte podat ve velmi odborné, zajímavé a čtivé formě. To není vždy snadné. Můžete
Hovězí rýže jako potravina budoucnosti?
21stoleti.cz
Hovězí rýže jako potravina budoucnosti?
Vzhledem ke stále rostoucímu počtu lidí na Zemi, které nebude naše planeta do budoucna schopna uživit, se vědci snaží najít či vyvinout potravinu, která nebude náročná na zdroje, ale zároveň bude dost
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
epochalnisvet.cz
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
Na západ od nás megawatty, do budoucna dokonce gigawatty, a Česká republika se stále pohybuje pouze v řádech kilowatt. Převrátit tento deficit chce ambiciózní projekt, v jehož čele stojí VŠCHT. &n
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
epochaplus.cz
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
Jak rychle se dá nenápadně vyloupit banka, aby to vydalo kořist v hodnotě 70 milionů dolarů? Ti, kdo slyšeli o případu Centrální banky v brazilském městě Fortaleza, by možná odpověděli, že se to dá zvládnout za víkend. Práce na téhle loupeži bylo ale daleko víc. Fortaleza je třímilionové město na severovýchodním brazilském pobřeží, jedno ze sta největších
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
epochaplus.cz
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C,
Kdy nastane správný čas na svatbu?
nasehvezdy.cz
Kdy nastane správný čas na svatbu?
Představitelka prodavačky Evy ze Zlaté labutě mění nečekaně plány! Její postavu čekají krušné časy, a navíc třetí série bude také tou závěrečnou. Proto není jisté, co bude Beáta Kaňoková (34) dělat.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Můj deníček byl hlavně o lásce
skutecnepribehy.cz
Můj deníček byl hlavně o lásce
Čekala jsem na svého milého řadu let, až do listopadové revoluce. Doufala jsem, že přiletí prvním letadlem, kterým to půjde. Bylo nám patnáct, chodili jsme do prváku, ale znali jsme se už předtím ze základky a taky jsme bydleli jen kousek od sebe. Psala jsem si deníček, a když ho dnes čtu, pojednává prakticky jen o něm, o Alešovi.