27. července 2014: Záběry kamery z anglického divadla Brookside v Essexu ukážou, jak se v prázdném sále sama od sebe hýbe židle.
Domů     Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
od 30.11.2023
2.9tis
Přestože dnes o poltergeistech slyšíme poměrně často, populární a běžní byli tito duchové údajně i v daleké minulosti. Znamená to něco?
313
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty.

Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako je například klepání, bouchání a v některých případech dokonce zvláštní šepot či dokonce hlasy. To všechno lze zahrnout pod slovo poltergeist (v překladu hlučný duch – pozn. red.). Co za ním ale je?

Přestože dnes o poltergeistech slyšíme poměrně často, populární a běžní byli tito duchové údajně i v daleké minulosti. Znamená to něco? S hlučnými duchy měli problém již starověcí Římané, nejlépe popsaní jsou ale až v posledních stoletích. Opravdu jsou tu s námi takovou dobu? Opravdu poltergeisti existují nebo jde zkrátka jen o hodně rozšířenou legendu? Jak to, že během těch stovek let, co o jevu pojmenovaném poltergeist víme, nikdo nepřišel na to, jak se ho zbavit?

Za vším je údajně většinou duch nějakého obyvatele daného místa. Právě to si ostatně myslí jeden z průkopníků spiritismu, francouzský učitel Allan Kardec (1804–1869). „Jde o projevy nehmotných duchů nízké úrovně.

Fenomén je úzce spjat s elementy, tedy ohněm, vodou, vzduchem a zemí,“ píše v jednom ze svých děl a rozvádí celkem 34 jevů, které poltergeist způsobuje. Pokud ale chceme hledat kořeny zájmu o lomozící duchy, musíme ještě hlouběji do historie. Kdy byly zaznamenány první takové případy?

S hlučnými duchy měli problém již starověcí Římané, nejlépe popsaní jsou ale až v posledních stoletích. Opravdu jsou tu s námi takovou dobu?
S hlučnými duchy měli problém již starověcí Římané, nejlépe popsaní jsou ale až v posledních stoletích. Opravdu jsou tu s námi takovou dobu?

Znal je už starověk

První zprávy o lomozících přízracích jsou starší, než bychom mohli čekat. Najdeme je totiž už u některých starověkých civilizací, především pak v antickém Řecku a Římě.

Na neklidné duchy si stěžovali hlavně zámožnější obyvatelé Říma a zmínky o nich najdeme i v některých dílech. Třeba ve spise římského historika Tita Livia (59 př. n. l.–17 n.

l.), který popisuje, jak skupinu římských vojáků vyděsilo poletující kamení. Ve staré Číně měli pro poltergeisty dokonce vlastní název – hladoví duchové.

„Jsou to duchové, kteří zapomněli na své povinnosti, respekt a vzpomínky či naopak duchové těch, kteří byli zavražděni, ale jejich vrazi za to nebyli odsouzeni,“ píše americký publicista Joshua J. Mark, který připomíná také zkušenosti s duchy ze starého Egypta či dokonce z ještě dřívější Mezopotámie.

Tam údajně dokonce existovali zvláštní kněží, kteří zajišťovali vyhnání poltergeista z domu.

Opravdu poltergeisti existují nebo jde zkrátka jen o hodně rozšířenou legendu?
Opravdu poltergeisti existují nebo jde zkrátka jen o hodně rozšířenou legendu?

Starosti jednoho soudce

Zatímco ze středověku o poltergeistech příliš zpráv nemáme, s každým dalším stoletím jich přibývá. První poměrně dobře popsaný případ se odehrává v roce 1661 v Tidworthu v Anglii.

Toho roku začíná sužovat rodinu soudce Johna Mompessona duch projevující se hlasitými zvuky bubnů, posouváním nábytku a dokonce i útoky na jednotlivé členy domácnosti.

Děti jsou poškrábané, dospělým se objevují modřiny a všichni za tím vidí síly ďáblovy. To vše poté, co Mompesson odsoudí jistého bubeníka Williama Druryho za hraní pro peníze bez licence a zabaví mu jeho hudební nástroj.

Probudil tím opravdu nějakého pomstychtivého ducha? Později se začínají šířit zprávy, že za vším je skutečný Drury, který se tímto způsobem mstí soudci za zničení své živnosti nebo že za tím stojí Mompessonovy děti.

Jak to, že během těch stovek let, co o jevu pojmenovaném poltergeist víme, nikdo nepřišel na to, jak se ho zbavit?
Jak to, že během těch stovek let, co o jevu pojmenovaném poltergeist víme, nikdo nepřišel na to, jak se ho zbavit?

Bellova čarodějnice

To už se ale přiblíží 19. století a s ním i zrod spiritismu a velký nárůst případů, ve kterých figurují hluční duchové. Na začátku století dochází k jednomu z nejstrašidelnějších řádění poltergeista vůbec. K řádění, které dokonce končí smrtí.

Vše se odehrává od roku 1817 v rodině Johna a Lucy Bellových v americkém Adamsu. Rodina zaznamená řádění podivné entity, která se projevuje děsivými zvuky, pohybujícím se nábytkem a útoky, po kterých zůstávají jizvy a modřiny.

Na farmě se brzy začnou střídat nejrůznější lovci duchů a vymítači ďábla. Nikomu se však nedaří ducha zahnat. V současnosti je případ označován jako řádění Bellovy čarodějnice.

Duch se totiž představuje jako Kate Batts, žena, která na pozemku žila před Bellovými a kterou komunita označovala za čarodějnici. Byl to právě její duch, kdo na farmě řádil? Nebo lze všechny poltergeisty vysvětlit i jinak?

Foto: Pixabay
Související články
od 26.7.2024 695
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu. Celá hlava média se teď mění v oblak hustého, mléčného kouře. Co je tato záhadná látka zvaná ektoplazma zač?     Ektoplazma má být zhmo
od 25.7.2024 1.5tis
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému hradu Kost, nacházejícímu se v Českém ráji.     Působí, jako by něco skrýval. Hrad Kost je postaven v údolí na pískovcové skále, nevyčnívá tud
od 24.7.2024 2.2tis
Italská pevnost nedaleko města San Benedetto del Tronto, původně postavená kolem roku 1200, byla výsledkem velké snahy Rinalda d'Acquaviva o obranu severních hranic svých držav a také touhy po ovládnutí hlavní komunikační trasy podél pobřeží Jaderského moře mezi severem a jihem Itálie. Pevnost rovněž sloužila jako bariéra chránící přístup k moři z vnitrozemí.
od 23.7.2024 2.4tis
Na vesnickém hřbitově v San Bernardu v Kolumbii se už několik desítek let pohřbení nebožtíci sami od sebe mumifikují. Vědci si přitom marně lámou hlavu, co se to děje. Činí tak jeden nebožtík po druhém. Co se odehrává v zázračné zemi plné zachovalých zemřelých? Prostorem vesnického hřbitova v kolumbijském San Bernardu, ležícím asi 100 km jižně
od 21.7.2024 2.7tis
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pustí trakař s kolomazí a ze strašidelného místa v hrůze prchá. Podobné příběhy se tradují o lokalitě Klimšovo bahno v Jihočeském kraji. Zakládají se na pravdě?   [gallery ids="142953,142954,1
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské