Blíží se léto a čas dovolených. Navzdory zdání, že lidem na cestách hrozí v současnosti už jen jediná hrozba – koronavirus, není tomu tak. Při pobytu u Rudého moře se vám může dostat varování před žraloky. Nejedná se však o běžné paryby, ale o trénované agenty tajných služeb!
V roce 2010 otřásla světem série žraločích útoků na pobřeží Sinajského poloostrova v Egyptě. Mělo se jednat o útoky hned dvou druhů žraloků: žraloka mako (Isurus oxyrinchus) a žraloka dlouhoploutvého (Carcharhinus longimanus).
Zahraniční turisté byli tehdy napadeni při oblíbené činnosti – šnorchlování. Kumulované žraločí útoky spustily vlnu paniky.

Oceánologové i egyptské autority se snažili odpovědět na otázku, proč k této sérii žraločích útoků došlo. Mezi různými teoriemi se nejvíce pozornosti dostalo šokujícímu tvrzení, které zopakoval i oficiální egyptský činitel: generál Abdel Fadeel Shosha, guvernér Jižní Sinaje.
„Čelisti útočí na státní pokladnu“
Žraločí útoky prý byly akcí izraelské tajné služby Mossad, která tím chtěla destabilizovat turistický ruch v oblasti Sinaje a následně nechat zchudnout egyptskou státní pokladnu. Pomyslné přilití oleje do ohně způsobilo odlovení jednoho žraloka, který měl na těle připevněné miniaturní elektronické zařízení.

Nic nepomohlo vysvětlení, že se jedná o zařízení GPS, kterým vědci sledují pohyb žraloků v moři. Konspirační teorie žije stále dál.
Zvířecí špioni
Pravdou je, že Izrael byl v minulosti několikrát obviněn z toho, že trénuje různé druhy zvířat pro vojenské a špionážní účely. Mělo se jednat například o pelikána, orla či supa. Na těchto ptácích byla nalezena připevněná elektronická zařízení.

Ve všech těchto případech bylo argumentováno, že se jednalo o civilní vědecké projekty sledující ptačí migraci. Objevila se rovněž informace, že námořní jednotka vojenského křídla hnutí Hamas zajala delfína – izraelského špiona u středomořského pobřeží. Izraelské úřady se k této zprávě nevyjádřily.
Epilog
V případě žraločích útoků u pobřeží Sinaje se později egyptská vláda začal přiklánět k reálnějším důvodům těchto ataků: změna teploty mořské vody, nedostatek zdrojů potravy pro tyto mořské predátory apod.
I běžná logika říká, že by bylo velmi obtížné žraloka, oproti již delší dobu vojensky využívaným delfínům či lachtanům, vycvičit k plnění zpravodajských či bojových úkolů.

S takovým názorem lze jistě souhlasit. Jen kdyby nebylo zprávy z roku 2006 z časopisu Indenpendent, která již tehdy ukázala na americké námořnictvo jako na řešitele vývoje speciálních mozkových implantátů.
Jejich použití? Žraloci cvičení pro vojenskou špionáž či žraloci používaní jako zbraně. Dodejme, že intenzivní vojenská a zpravodajská spolupráce mezi Státem Izrael a Spojenými státy americkými se datuje již od šedesátých let minulého století.