reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Reportáže
Žraloci jako agenti tajných služeb?
Mirek Brát
od Mirek Brát 13.5.2021
5.9tis
Z očí do očí. Potápěč a žralok písečný (Carcharias taurus).
157
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

Blíží se léto a čas dovolených. Navzdory zdání, že lidem na cestách hrozí v současnosti už jen jediná hrozba – koronavirus, není tomu tak. Při pobytu u Rudého moře se vám může dostat varování před žraloky. Nejedná se však o běžné paryby, ale o trénované agenty tajných služeb!

Z očí do očí. Potápěč a žralok písečný (Carcharias taurus).
 
Pro egyptskou státní pokladnu je Rudé moře-  a s ním spojený turistický průmysl zaměřený na potápění a šnorchlování – velmi důležité. 
 
Když se ví, jak na to, je mírumilovná interakce mezi člověkem a žralokem možná. Rudomořské pobřeží Egypta. Žralok je dokonalý predátor.

V roce 2010 otřásla světem série žraločích útoků na pobřeží Sinajského poloostrova v Egyptě. Mělo se jednat o útoky hned dvou druhů žraloků: žraloka mako (Isurus oxyrinchus) a žraloka dlouhoploutvého (Carcharhinus longimanus).

Zahraniční turisté byli tehdy napadeni při oblíbené činnosti – šnorchlování. Kumulované žraločí útoky spustily vlnu paniky.

Pro egyptskou státní pokladnu je Rudé moře- a s ním spojený turistický průmysl zaměřený na potápění a šnorchlování – velmi důležité.

Oceánologové i egyptské autority se snažili odpovědět na otázku, proč k této sérii žraločích útoků došlo. Mezi různými teoriemi se nejvíce pozornosti dostalo šokujícímu tvrzení, které zopakoval i oficiální egyptský činitel: generál Abdel Fadeel Shosha, guvernér Jižní Sinaje.

„Čelisti útočí na státní pokladnu“

Žraločí útoky prý byly akcí izraelské tajné služby Mossad, která tím chtěla destabilizovat turistický ruch v oblasti Sinaje a následně nechat zchudnout egyptskou státní pokladnu. Pomyslné přilití oleje do ohně způsobilo odlovení jednoho žraloka, který měl na těle připevněné miniaturní elektronické zařízení.

Žralok je dokonalý predátor.

Nic nepomohlo vysvětlení, že se jedná o zařízení GPS, kterým vědci sledují pohyb žraloků v moři. Konspirační teorie žije stále dál.

Zvířecí špioni

Pravdou je, že Izrael byl v minulosti několikrát obviněn z toho, že trénuje různé druhy zvířat pro vojenské a špionážní účely. Mělo se jednat například o pelikána, orla či supa. Na těchto ptácích byla nalezena připevněná elektronická zařízení.

Když se ví, jak na to, je mírumilovná interakce mezi člověkem a žralokem možná.

Ve všech těchto případech bylo argumentováno, že se jednalo o civilní vědecké projekty sledující ptačí migraci. Objevila se rovněž informace, že námořní jednotka vojenského křídla hnutí Hamas zajala delfína – izraelského špiona u středomořského pobřeží. Izraelské úřady se k této zprávě nevyjádřily.

Epilog

V případě žraločích útoků u pobřeží Sinaje se později egyptská vláda začal přiklánět k reálnějším důvodům těchto ataků: změna teploty mořské vody, nedostatek zdrojů potravy pro tyto mořské predátory apod.

I běžná logika říká, že by bylo velmi obtížné žraloka, oproti již delší dobu vojensky využívaným delfínům či lachtanům, vycvičit k plnění zpravodajských či bojových úkolů.

Rudomořské pobřeží Egypta.

S takovým názorem lze jistě souhlasit. Jen kdyby nebylo zprávy z roku 2006 z časopisu Indenpendent, která již tehdy ukázala na americké námořnictvo jako na řešitele vývoje speciálních mozkových implantátů.

Jejich použití? Žraloci cvičení pro vojenskou špionáž či žraloci používaní jako zbraně. Dodejme, že intenzivní vojenská a zpravodajská spolupráce mezi Státem Izrael a Spojenými státy americkými se datuje již od šedesátých let minulého století.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]