Poklad nedozírné ceny se ztratil ve čtrnáctém století, aby se náhodně vynořil ve století dvacátém. Objeven byl v polském městě Slezská Středa v roce 1985. Nález tehdy odborníkům i laikům vyrazil dech. Obsahoval totiž i zlatou korunu českých královen!
Jak se tento artefakt dostal do devítitisícového města v polském Dolnoslezském vojvodství?
První část pokladu byla nalezena v roce 1985, zbylá část pak o tři roky později na sousedním pozemku.
Historikové se shodli na tom, že důvody pro ukrytí cenností právě zde je nutné hledat v historii Slezské Středy, kde v minulosti žila významná židovská komunita.
Koruna královen
Zmíněná koruna českých královen je nádherné umělecké dílo z počátku čtrnáctého století. Je zdobena desítkami drahých kamenů a perel. Na koruně jsou drobné figurky orlů. Jejich oči jsou zhotoveny z rubínů, křídla pak dekorována safíry.
V detailu i celku je koruna mimořádný dílem. Použita byla při korunovaci několika českých královen, například Elišky Přemyslovny či Blanky z Valois.
Součástí pokladu jsou dále náramky, prsteny, zlaté dukáty i necelé čtyři tisícovky stříbrných Pražských grošů. Jak se takové bohatství do Slezské Středy dostalo a proč se na tak dlouhou dobu ztratilo?
Záruka na půjčku
Píše se rok 1348 a panovník Karel IV. nutně potřebuje vysokou hotovost. Pomyslný trn mu z královské paty vytrhne a solventnost panovnické pokladny obnoví půjčka od židovského bankéře Mosche. Ano, jeho sídlem je právě Slezská Středa. Tam putují jako záruka na půjčku výše vyjmenované cennosti.
V roce 1349 však v oblasti dnešního Dolnoslezského vojvodství vypukají rozsáhlé protižidovské pogromy. Jejich příčinou bylo obvinění, že židovská komunita je odpovědná za šíření epidemie moru v tehdejší Evropě.
Bankéř Mosche poklad ukrývá, následně je však vyhnán z města. Ukryté cennosti se ztrácí na více než šest století.
Epilog
Spolu s objevením pokladu se ovšem vyrojily i otázky, zda jsou to všechny cennosti, které byly ve čtrnáctém století ve Slezské Středě ukryty… Je totiž možné, že část pokladu nebyla stále objevena.
V úvahu je nutné vzít i variantu, že některé cennosti byly objeveny již v minulosti a staly se vítaným příspěvkem do rodinného rozpočtu šťastných nálezců.