11. srpna 1996: Umírá slavná bulharská nevidomá věštkyně Baba Vanga.
Domů     Paranormální jevy
Zuté boty na místě nehody: Značí jistou smrt?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 11.7.2022
1.8tis
Děje se to často… ale jak? Znamenají samovolně zuté boty, že je s člověkem konec? Foto: Pixabay
190
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Smrt je oblíbeným námětem mýtů a pověr. Nejpopulárnější otázkou přitom je, zda může něco předpovědět její blížící se příchod. Pokud jsou na místě tragédie zuté boty pasažérů, zcela jistě prý nepřežijí. Zouvá jim je snad sama smrt?

Děje se to často... ale jak? Znamenají samovolně zuté boty, že je s člověkem konec? Foto: Pixabay Nehoda. Pokud bude v okolí bota, je zubatá poblíž...Foto: Pixabay Líbání uprostřed silnice? Pokud nechcete mít zuté boty, raději ne... Foto: Pixabay

Houkající sanitky se derou zaplněnou silnicí. Auta uhýbají, jak jen to jde, a záchranný vůz může nabrat na rychlosti. Už jen pár kilometrů zbývá k místu nahlášené nehody. Dvě auta do sebe čelně narazila a nikdo si zatím není jistý, jaké následky má očekávat.

Když však lékaři dorazí, je to téměř jasné. U nabouraných aut, která připomínají spíše vraky, je spousta rozbitého skla a krve. Zejména jeden signál je však alarmující. Kolem vozidel se válí boty pasažérů!

Pokud skutečně platí to, co se říká, tak nešťastníkům nepomůže už ani okamžitá, profesionální pomoc. Jak mohou být pouhé zuté boty při nehodě indikátorem zdravotního stavu, potažmo jasným znakem smrti?

Nehoda. Pokud bude v okolí bota, je zubatá poblíž…Foto: Pixabay

ČASTÝ JEV?

Možná je to pouhá náhoda, ale třeba i zcela logická věc. U havárií, které jsou pro posádku dopravního prostředku fatální, se údajně téměř vždy vyskytuje fenomén zutých bot. A nemusí to být jen pantofle. Mrtvému se prý vyzují například i pečlivě zašněrované tenisky, či dokonce holínky.

Je to opravdu indikátor děsivého konce? Své zkušenosti s podobnými případy pro Enigmu popisuje profesionální záchranář Josef Matějec: „Opravdu se to často říká… Dokonce si pamatuji, že to bylo pravidlo u motorkářů, cyklistů, nebo chodců.“ Zatímco teorie přiklánějící se spíše k tajemnému významu tohoto jevu prosazují možnost, že zutí obuvi je signálem z vyšších sfér, jiná vysvětlení jsou prozaičtější.

K takovémuto efektu prý může dojít například vlivem silného nárazu. Jak uvádí Josef Matějec: „Myslím si, že se to stává tehdy, když je náraz velkého rázu, že to toho člověka odhodí a jak letí, tak ho to zuje.

To ale neplatí u motorkářů, kteří mají takové ty motorkářské boty šněrované až po kolena.“ Někdy však prý jsou i takovéto typy bot zuté.

Líbání uprostřed silnice? Pokud nechcete mít zuté boty, raději ne… Foto: Pixabay

JE NA VINĚ SÍLA NÁRAZU?

Rozšířený mýtus o zutých botách značících smrt má možná až příliš silné kořeny na to, aby lidé uvěřili jeho racionálnímu vysvětlení. Jenže právě to odborníci prosazují. Jak říká Josef Matějec ze záchranné služby:

„Při takových nárazech působí šílené síly, a zejména, když je člověk v bezvědomí, či mrtvý. Ale myslím si, že se to může stát i lidem, kteří neumřou.“ Podle některých hypotéz je možné i to, že se svaly v okamžiku smrti smrští, což způsobí poměrně snadné vyzutí.

Pan Matějec však uvádí: „O tom slyším poprvé, spíše se domnívám, že je to vlivem decelerační (brzdící) síly.“ Tajemnou pověru posiluje zejména fakt, že jsou často vyzuty i oběti, jejichž obuv byla skutečně pevně zavázána.

Možná, že vysvětlení je nakonec jednoduché – síla, jež nebohého dotyčného vymrští, je zkrátka až příliš veliká. Třeba ale v celé záležitosti opravdu můžeme hledat nějaký přesah. Kdo ví, proč se z tohoto fenoménu vyvinul tolik rozšířený mýtus. Může na něm být přece jen něco pravdy?

Foto: PIXABAY
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 11.8.2022 561
Pokud by Evliya Celebi nežil v sedmnáctém století, ale v moderní současnosti, byl by jistě virální hvězdou sociálních sítí. Přinejmenším o jím zaznamenanou bitvu čarodějnic by byl enormní zájem! Evliya Celebi (1611-1682) strávil na cestách po Osmanské říši i sousedících regionech plných čtyřicet let. Rodák z Konstantinopole se rozhodl, že chce v životě co nejvíce poznat. Byl to zbožný […]
od Mirek Brát 11.8.2022 856
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 1.8tis
Tento příběh se vyprávěl před několika lety v Singapuru. Popisuje snahu jedné zbloudilé duše dostat se domů. V zemích, jako je Singapur, je zcela normální, že v jednom bytě žije několik generací, obvykle to bývají děti, rodiče a prarodiče. V bytě, kterého se týká tento příběh, žila žena s manželem, jedním dítětem a manželovými rodiči. […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 2.0tis
Hrůza může mít různou tvář, ale někdy ji nemá vůbec! Dartmoor je oblast mokřin umístěná v srdci anglického hrabství Devon a právě odtud přichází ve 20. letech minulého století hodně podivné zprávy… Na silnici B3212 mezi osadou Postbridge a místem zvaným Two Bridges řidiči často ztrácí kontrolu nad svými vozy či motocykly. A údajně za […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 2.4tis
Londýnský hřbitov Highgate by byl koncem 60. let hororovým místem i bez jakýchkoliv paranormálních jevů. Zchátralé hroby jsou prorostlé hustou zelení, hrobky a rakve rozlámané, někdy dokonce tak, že můžete spatřit hnijící ostatky mrtvých. A mezi tím vším se má pohybovat stín patřící králi upírů… Každý hřbitov je obklopený duchařskými historkami a s Highgate to […]