Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva metry.
Nejslavnějším z nich je bezesporu yetti, existuje jich údajně ale ještě mnohem více…
Mnohem častěji byl v uplynulých letech spatřen severoamerický bigfoot. „Vyjma tváře a dlaní to bylo celé osrstěné a vypadalo to jako napůl člověk a napůl opice,“ popíše ho jedna ze svědkyň.
Může se za bigfootem, jerenem či grassmanem skrývat nějaká medvědovitá či jiná šelma, jak tvrdí někteří zoologové? A proč v poslední době došlo k prudkému nárůstu domnělých setkání s nimi?

Mírumilovný grassman
Na videozáznamu je možné spatřit vrcholek kopce a na něm nevelkou dřevěnou boudu. Zpoza ní se zničehonic vynoří obří stvoření podobající se gorile. Má jít o grassmana.
Záhadná bytost připomínající pravěkého člověka je poprvé spatřena už roku 1869. „Tvor je zpravidla popisován jako osrstěné, dva a půl metru vysoké monstrum, s robustními končetinami,“ píše novinář Eric Dockett. Údajně obývá těžko prostupné hvozdy Ohia.
Přestože grassman vypadá velmi zlověstně, živí se prý pšenicí a trávou. Jeho řev má navíc připomínat křik rozčílené ženy. Že je nějaký nablízku, je možné zjistit zpravidla dříve, než se objeví jeho obří silueta. Velmi výrazně totiž zapáchá.
V novodobé éře je grassman poprvé spatřen roku 1978 rodinou Caytonových. Následně na něj za svým domem narazí policejní důstojník Ray Quay. Od té doby počet setkání s ním rok od roku narůstá.
Před pár lety se ho údajně podařilo zachytit i na kameru, právě jak vylézá zpoza dřevěného stavení. O jakého tvora se jedná?

Hbitý jeren
Třináctiletý čínský chlapec se ještě klepe hrůzou. Na jaře roku 2018 totiž při procházce rezervací Šen-nung-ťia, která je zapsaná na prestižním seznamu světového dědictví UNESCO, narazí na něco, co ho nesmírně vyděsí.
„Bylo to přes dva metry vysoké a porostlé rudými chlupy,“ vypoví chlapec. Právě takto bývá už 2000 let popisován čínský jeren. „Ve zdejších horách se nacházejí skalní jeskyně, ve kterých žijí chlupatí muži, vysocí až tři metry.
Často scházejí do vesnic a loví psy a kuřata,“ píše se ve 300 let starém dokumentu z oblasti Šen-nung-ťia.
Zatímco od roku 1920 do roku 1980 je čínský yetti v Šen-nung-ťia spatřen zhruba 300krát, v posledních dekádách se počet domnělých setkání s ním vyšplhal už na 400. „Bylo to neuvěřitelně rychlé.
Ačkoli to zjevně jen šlo, bylo to rychlejší než běžící člověk,“ vypoví voják Juan Juhao. V roce 2009 proto badatel Wang Šan-čai založí Společnost pro výzkum jerena, jež dnes má okolo 200 členů.
Ti od té doby hornatou oblast v centrální Číně zevrubně pročesávají. Loni na sklonku roku se jim přitom podařilo ve zdejších hvozdech najít zrzavé chlupy, které neodpovídají srsti žádného známého zvířete. Patří jerenovi?

Plachý bigfoot
Po silnici vinoucí se skrz Pine Barrens v New Jersey jede osobní vůz s manželskou dvojicí. Žena za volantem se podívá do zpětného zrcátka. „Spatřila jsem v něm jakousi dvounohou bytost,“ vzpomíná.
Dne 7. dubna 2017 podle svých slov ve zpětném zrcátku uviděla bigfoota – obřího primáta s velkýma rukama a tělem pokrytým hustou srstí.
O bigfootovi, známém také jako seskveč, se v USA začíná hojně psát v roce 1958, kdy Ray Wallace narazí v kalifornském Bluff Creeku na obří stopy. Na začátku roku 2018 na něj narazí i muž procházející lesem v Michiganu a vše natáčí mobilem.
„Z listí se najednou vynoří chlupatý humanoid,“ popisuje video záhadolog David Aragorn. Bigfoot byl spatřen i ve Virginii, kde v srpnu zkřížil cestu řidiči.
Ten na silnici 4 u Whitehallu málem srazil „černou ochlupenou kreaturu s širokými rameny a takřka bez krku“. Na stejném místě byl seskveč spatřen i před 12 lety. Podle kryptozoologů je málokdy spatřen, protože je plachý a má skvělý sluch i zrak.