Chronokineze je psychická schopnost ovládnout vnímání času prostřednictvím myšlenek. Na psychické úrovni tak prý lze čas zrychlit, či zpomalit. Údajně ji využívají například šachisté.
Jakým způsobem si ji můžeme osvojit? K výcviku prý stačí hodinky, na kterých je dobře slyšet tikot vteřinové ručičky.
V tiché místnosti je nutné se zaposlouchat do jednotlivých tiků, soustředit se na mezery mezi nimi a následně si představovat, jak jsou čím dál tím delší. Opravdu tak ale zpomalíme čas? Nebo spíše jen zrychlíme vlastní myšlenky?
Existují lidé, kteří světélkují jako světlušky?
Po celém světě existuje řada živočichů, kteří vyzařují světlo. Mezi nejznámější z nich patří světlušky, lidově zvané též svatojánští broučci. Biologové přišli na to, že jejich světélkování je důsledkem složitého chemického procesu známého jako bioluminiscence.
Může se něco podobného dít také u člověka? U některých lidí je tento jev skutečně zaznamenán. Například italská žena Anna Monaro vyzařuje v květnu roku 1934 mihotavé modré světlo. Přivolaní vědci pro to nemají žádné vysvětlení.
„A ani my v 21. století ještě stále nevíme, co takový fenomén vyvolává,“ dodává německý záhadolog Hartwig Hausdorf (*1955).
Co se snažili vyrobit alchymisté?
Kořeny alchymie (z řeckých výrazů „chymos“ (šťáva) a „cheo“ (lít)–pozn. red.) sahají až do staré Číny. Stoupenci této tajuplné vědy se pomocí různých pokusů snaží najít způsob, jakým proměnit obyčejný kov ve zlato.
Dále se zabývají například výrobou elixíru mládí. Jejich výzkumy přitom dají základ celé moderní chemii. V českých zemích získávají největší věhlas v době panování císaře Rudolfa II. Habsburského (1552–1612). Ten je totiž nadšeným stoupencem esoterických věd.
Mezi nejznámější alchymisty patří britští učenci Edward Kelley (1555–1597) a John Dee (asi 1527–1608), kteří působí v Praze. Povedlo se jim některou z kýžených substancí vynalézt?
Co je tak záhadného na megalitech?
Megality (z řečtiny, mega–velký, lithos–kámen) jsou obrovské vztyčené kameny, které se nacházejí po celém světě a jejichž účel je dosud neznámý. Jisté je jen to, že je postavili pravěcí lidé tisíce let před naším letopočtem.
Nejznámější z nich se nacházejí v Británii, ale spatřit je můžeme také v Irsku, Španělsku, nebo i v České republice. O megalitech se nejčastěji uvažuje jako o pohřebních, astronomických nebo kultovních místech. Jaký byl ale jejich skutečný účel, je dodnes zahaleno tajemstvím.
Existují sexuální démoni?
Succubus a incubus. Tak se nazývají noční démoni, kteří prý netouží po ničem jiném než po sexuálních radovánkách. Zatímco incubus se soustředí na obcování se ženami, succubus údajně svádí muže. Ke svým obětem prý přistupují nejčastěji ve spánku.
Následně je znásilňují nebo v nich vyvolávají perverzní a nestoudné představy. Některé případy měly skončit dokonce smrtí napadeného člověka. Nejvíce zpráv o působení těchto sexuálních démonů máme ze středověku. Otázkou však je, jestli se nejedná jen o fantazie jejich údajných obětí.