4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     5x nejzáhadnější evropské mumie: Jaká tajemství skrývají?
5x nejzáhadnější evropské mumie: Jaká tajemství skrývají?
od 27.9.2021
5.8tis
Mumie z Qilakitsoq, objevené v Grónsku v roce 1972: Mumie šestiměsíčního chlapečka, foto Choffa / Creative Commons / volné dílo
543
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

Mumie jsou obvykle spojovány se starověkým Egyptem, přitom v Evropě existuje hned několik těl, která své africké protějšky hravě strčí do kapsy. Mimořádně zachovalá těla, která zdánlivě nepodléhají rozkladu, nezřídka provází tajemná pověst.

Mumie z Qilakitsoq, objevené v Grónsku v roce 1972: Mumie šestiměsíčního chlapečka, foto Choffa / Creative Commons / volné dílo Teprve dvouletáá Rosalia Lombardo, foto Maria lo sposo / Creative Commons / volné dílo Neporušené tělo svaté Bernardety, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Tollundský muž byl jako obětina vhozen do bažin, foto Sven Rosborn / Creative Commons / volné dílo

1 – SPÍCÍ DÍVENKA Z KATAKOMB

Rosalia Lombardo (1918–1920) zemřela v Sicílii ve věku dvou let. Její zarmoucený otec nechá tělíčko nabalzamovat a zachovat tak její podobu navždy.

reklama

Později je uložena v Kapucínských katakombách v Palermu, kam byla Rosalia po smrti přijata jako jedno z posledních těl. Ve skleněné rakvi prý občas otevírá a zavírá oči.

Teprve dvouletá Rosalia Lombardo, foto Maria lo sposo / Creative Commons / volné dílo
Teprve dvouletá Rosalia Lombardo, foto Maria lo sposo / Creative Commons / volné dílo

2  – OBĚŤ SEVERSKÝM BOHŮM

Tollundský muž je jméno pro mumii neznámého muže, který zemřel mezi lety 375–210 př. n. l. Tělo bylo objeveno až v roce 1950 v dánském rašeliništi poblíž města Silkeborg.

reklama

Z pozdějšího výzkumu vyplývá, že byl muž svými druhy obětován bohům a jeho tělo vhozeno do bažiny. Ta zakonzervovala a podobu muže s neuvěřitelnými detaily, jako jsou vrásky nebo drobné strniště vousů.

Tollundský muž byl jako obětina vhozen do bažin, foto Sven Rosborn / Creative Commons / volné dílo
Tollundský muž byl jako obětina vhozen do bažin, foto Sven Rosborn / Creative Commons / volné dílo

3 – Z MARIÁNSKÝCH ZJEVENÍ

Sv. Bernardeta (1844–1879) se proslavila jako jedno z dětí, kterým se v Lurdech zjevovala panna Marie. Dívka vstoupí do kláštera a v roce 1879 ve věku pouhých 35 let umírá.

reklama

Její tělo, které údajně nebylo balzamováno, je dodnes neporušené uloženo v klášterním kostele Saint-Gildard v Nevers, což je chápáno jako jeden ze zázraků, díky kterým mohl započít proces kanonizace.

Neporušené tělo svaté Bernardety, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Neporušené tělo svaté Bernardety, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

4 – NÁMOŘNÍK POLÁRNÍ VÝPRAVY

John Torrington (1825–1846) je britský poddůstojník legendární expedice dvou lodí Erebus a Terror za severním polárním kruhem. Mladík umírá v roce 1846, aby byl o 138 let později nalezen ve svém zmrzlém hrobě. Jeho podoba byla ledem zachována dokonale.

Pitva prokázala, že Torrington v době své smrti nevážil ani 40 kilogramů, což je na dospělého muže neuvěřitelně málo.

Výprava HMS Erebus by se zapsala do dějin, i kdyby nebylo mumie... Foto: Creative commons - volné dílo
Výprava HMS Erebus by se zapsala do dějin, i kdyby nebylo mumie… Foto: Creative commons – volné dílo

5  – ESKYMÁCKÁ RODINA

Mumie z Qilakitsoq, objevené v Grónsku v roce 1972, pocházejí z období kolem roku 1475. Šestiměsíční batole, čtyřletý chlapec a šest žen různého věku leží naskládáni sobě. V blízkosti je pak nalezen ještě jeden hrob se třemi ženskými těly.

Analýza DNA z roku 2007 prokázala, že mrtví jsou v blízkém příbuzenském vztahu. Jejich smrt ale zůstává nevysvětlena.

Foto: Creative Commons / volné dílo
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.2tis
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 2.0tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.9tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.8tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.