V centrální Bolívii se nachází archeologická lokalita starobylé pevnosti Samaipata.
Od roku 1998 figuruje tento skalní komplex v nadmořské výšce téměř dva tisíce metrů i na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. To ale není všechno… Prý se jednalo i o základnu mimozemské civilizace!
Samaipata znamená v kečuánštině, jazyce Inků, „místo (vrchol) odpočinku“. Oficiální účel celé stavby je stále předmětem různých hypotéz.
Jedni jej považují za náboženské ceremoniální místo vytesané do červeného pískovce, druzí předpokládají existenci astronomické observatoře pod širým nebem. Pragmatičtí badatelé upřednostňují verzi o sýpkách na obilí a zázemí pro skladování zlata.
Hangáry pro UFO?
Kdo pevnost Samaipata vybudoval? Vědci předpokládají, že to byli původní obyvatelé Amazonské nížiny. Práce zde měly začít již v roce 300 našeho letopočtu. V časech dobyvatelských výprav patřila Samaipata Incké říši.
Strategickou polohu pevnosti Samaipata poznali i Španělé, když začali v oblasti těžit stříbro.
V šedesátých letech minulého století se objevují spekulace, že v Samaipatě byli velmi aktivní návštěvníci z vesmíru. Celá oblast jim prý sloužila jako přistávací polygon. Tyto teorie se opíraly i o záhadné petroglyfy (obrazce vytesané ve skále).
Teorie paleoastronautiky
O popularizaci Samaipaty v tomto úhlu pohledu se velmi zasloužil známý badatel Erich Anton Paul von Däniken. Ten vycházel i z ústně předávaných legend předkolumbovské éry jihoamerického kontinentu.
Podle této interpretace byla Samaipata místem, kde komunikovali lidé nejen v duchovní rovině s bohy, ale i se skutečnými bytostmi z jiných světů. Později ovšem byly tyto teorie zpochybňovány, samozřejmě s výjimkou zastánců paleoastronautiky.