Obří pavouci jsou odedávna oblíbeným tématem spisovatelů či režisérů. Zkazky z některých zemí však naznačují, že za vším je víc než jen populární téma.
Asi nejslavnějším zástupcem obřích pavouků ve světě kryptozoologie je děsivý africký Jba Fofi. Po jeho stopách se v minulých desetiletích vydává především britský kryptozoolog William Gibbons (*1958).
Ten v africké divočině původně pátrá po úplně jiném kryptidovi. Během expedice si však vyslechne svědectví domorodců o pavoukovi větším než je průměrné štěně. Nakonec si Gibbons uvědomí, že se jednotlivé výpovědi vzácně shodují.
„Popisují pavouka, který je obvykle hnědý s fialovou značkou na břiše,“ uvádí Gibbons s tím, že jde o tvory extrémně jedovaté a nebezpečné, i když se většinou živí drobnými pralesními zvířaty.
Opravdu v Africe tito pavouci zabili už obrovské množství lidí, jak Gibbonsovi tvrdili mnohé kmeny z nejrůznějších míst po celé střední a jižní Africe?
PO CELÉM SVĚTĚ
Příběhy o obřích a velmi nebezpečných pavoucích najdeme i na řadě dalších míst. Svědectví o takových tvorech přichází kupříkladu z území ostrovní Papui Nové Guineji. S jedním takovým monstrem se tu měl potkat americký voják během druhé světové války.
„Byla to skutečná hrůza. Pavouk byl zbarvený černě, nohy silné a chlupaté. Netřeba říkat, že odtamtud velmi opatrně vycouval,“ popisují zážitek onoho muže australští kryptozoologové Peter a Debbie Hynesovi.
Velmi časté jsou historky o těchto obřích monstrech také v jihoamerických zemích. Především domorodci žijící na území Venezuely a Kolumbie tvrdí, že dříve obří pavouci velmi často zabíjeli a mnozí dokonce přísahají, že nějaké na vlastní oči spatřili.
A podobně je tomu i v dalších zemích: Třeba v Japonsku, kde mají svou vlastní verzi mýtického obřího pavouka nebo ve Vietnamu, kde měli tito tvorové vyděsit v 60. letech minulého století jednotku amerických vojáků.
Navzdory všem těmto svědectvím však ani dnes nemáme přesvědčivé důkazy, které by existenci obřích pavouků potvrdily. Nemůže v tomto případě hrát nakonec roli hlavně lidská fantazie a přirozený strach z tohoto živočišného druhu?