Prokletý let. Několikrát odkládaný, takže už kvůli tomu byla NASA (americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku) terčem posměchu. Když to ale konečně vyšlo, byla výsledkem jedna z nejhorších tragédií novodobých dějin USA…
Dvakrát se nevzlétne kvůli technickým problémům s počítačem, jednou kvůli rekordně nízké teplotě, která v tu dobu na Floridě, odkud raketoplán z Kennedyho vesmírného střediska vzlétá, panuje. V jindy tropickém ráji zažívají roku 1986 tuhou zimu.
Noc před dnem D, 28. ledna 1986, teplota klesá na -8 °C. Speciální tým se snaží průběžně odstraňovat všechen led z rakety i startovací plošiny.
Těsně pod nulou se teploty drží také za dne, přičemž předchozí „nejchladnější“ start raketoplánu do vesmíru probíhal, když bylo venku 12°C, což je obrovský rozdíl!
Množství ledu vzbuzuje obavy, přesto velící můstek dostává pokyn, že tentokrát už žádný odklad nebude.
Podle některých konspirací přichází přímo z Bílého domu, tedy kanceláře prezidenta Ronalda Reagana (1911–2004), aby tím v očích veřejnosti ještě víc podpořil dojem ze svého vládnutí coby éry úspěchů. Toto poměrně divoké nařčení se ale nikdy nikde nepotvrdí.
Nic to nemění na tom, že raketoplán skutečně odstartuje a vyšle tak k záhubě všech sedm členů posádky… Nebo ne?
Podivní dvojníci
Let Challengeru je vysílán pouze prostřednictvím satelitu, záběry se tak živě dostávají jen k nemnoha jeho tehdejším majitelům. A také ke studentům ve školách, do nichž NASA nainstalovala satelitní přijímače. Proč?
Protože se na palubě nachází Christa McAuliffe (1948–1986), která se má stát první učitelkou ve vesmíru. Drtivá většina americké veřejnosti tak nevidí přímý přenos, ale záznam. Měla tak NASA výsledné video více pod kontrolou?
Údajně má dojít k úpravám, např. k odstranění zvláštního červeného záblesku těsně před výbuchem, o němž se píše pouze první den po havárii a pak už vůbec.
Podle některých dohadů takto cíleně sabotuje start sama NASA. Cílem má být zastavení všech vesmírných misích, protože by mohly vést k objevení mimozemského života, na nějž lidstvo údajně ještě není připraveno. Obětovala by ale takto sedm životů nevinných lidí?
Nebo snad byl raketoplán prázdný? Roku 2015 vyvolává pozdvižení zpráva, že se podařilo vypátrat většinu astronautů Challengeru, živých a zdravých!
Při porovnání fotek skutečně můžeme najít nezpochybnitelnou podobu, ale v některých případech, jako u učitelky McAuliffe, tomu musíme hodně pomoci vlastní fantazií.
Nejsou tak všechny konspirace o Challengeru popíráním reality, snahou o nalezení vysvětlení za každou cenu?