Modrá planeta. Právě tak se přezdívá Zemi. Kromě přítomnosti tektonických desek a atmosféry chránící nás před škodlivým zářením se liší od všech ostatních planet ještě jednou zásadní skutečností – má vodu v kapalném stadiu.
Země má vodu i přímo na povrchu, v množství umožňujícím rozvoj života. „Výskyt a perfektně „vyladěné“ množství vody patří k nejúžasnějším vlastnostem Země.
Není jí tu tolik, aby zatopila hory, a naopak jí není ani tak málo, aby všude byla suchá poušť, tak jako na našich sesterských planetách Marsu a Venuši,“ říká astronom Geoffrey Marcy z Kalifornské univerzity v Berkeley.
Roli v tomto hraje i naše v podstatě perfektní vzdálenost od Slunce. „Kdybychom k němu byli blíž, celý povrch by sežehlo, kdybychom byli dál, vše by zmrzlo,“ podotýká Diana Valencia z katedry Země a planetárních věd Harvardovy univerzity.
Další pomocníci
Zdá se, že Země má také ideální rozměry pro život. Kdyby byla menší, nedokázala by si udržet naši jedinečnou atmosféru. Kdyby byla větší, mohla by se stát plynným obrem, příliš horkým pro život.
Velkou pomocí je pro nás pozice Jupiteru, největší planety sluneční soustavy. Především v dávné minulosti fungoval jako štít bránící Zemi před zásahy většiny meteoritů, přičemž ty rozměrnější by ji mohli celou zničit! Za hodně vděčíme i Měsíci.
Ten naši planetu stabilizuje, neumožňuje drastické pohyby pólů, takže nedochází k masivním změnám podnebí, které by zničily šance na život už v zárodku. Jak se tak zdá, skutečně jsme se ocitli ve správný čas na správném místě. Jako jediní v historii vesmíru?