Oceány před několika staletími představovaly pusté a zcela neprobádané končiny, zahalené tajemstvím. Mořeplavci tak ze svých cest přinášejí leckdy neuvěřitelná svědectví o tom, co na moři viděli.
Vyprávějí například o záhadném zeleném blesku, pro který dodnes neexistuje vysvětlení.
Stovky let si námořníci předávají příběhy o podivném jevu, kterému říkají zelený blesk. Když jsou horizont i obloha zcela jasné, objevuje se v dáli náhlé vzplanutí smaragdově zeleného světla, které trvá asi vteřinu nebo dvě a pak zmizí. Na obloze často poblikává při západu a východu Slunce.
První zprávy o zeleném blesku se objevují na počátku 17. století a přinášejí ji z velké části piráti, kteří se obyčejně jen tak něčeho nezaleknou. Právě oni vyrážejí na nejdelší cesty a tráví na moři většinu svých životů.
O zeleném blesku si piráti vyprávějí tak často, že se dokonce objeví i v několika dílech filmové franšízy Piráti z Karibiku.
Zatímco podle filmových pirátů je zelená záře znamením, že se duše ze záhrobí vrací do tohoto světa, ti skuteční ji překvapivě přičítají ještě romantičtější vlastnosti. Věří totiž, že kdokoliv zelený blesk spatří, získává moc vidět do duše druhých.
Za vše může atmosféra
Podle odborníků jde o poměrně vzácný optický jev vyskytující se výhradně těsně po západu nebo před východem Slunce, kdy je nad horním okrajem slunečního disku vidět zelená skvrna a zřídka může zelený záblesk připomínat spíše paprsek, který ze Slunce vystřeluje.
Někdy se ale objevuje také kolem jasných hvězd a Měsíce. Z toho vědci vyvozují, že vznik zelených záblesků nějak souvisí se světelnými zdroji.
Jejich vysvětlení však není zcela jasné. Údajně jich zelený blesk má několik. Někdy je považován za fata morganu, tvrdí se také, že zelené záblesky způsobuje zemská atmosféra, v níž se paprsek světla za určitých podmínek rozkládala na různé barvy spektra.
Zároveň ale vědci přiznávají, že ne všechny druhy zelených blesků dokážou objasnit. Zejména ty, které se objevují v mlze či oblacích, zatím vysvětlit nelze. Odehrávají se na moři přírodní děje, na které je ještě věda krátká?