26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Neobjasněné události
Konspirace Černobyl: Šlo ve skutečnosti o tajný test jaderných zbraní?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 9.11.2022
3.6tis
Konspirační teorie nabízejí několik alternativních vysvětlení černobylské havárie, foto Pixabay
361
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Fatální selhání při provádění experimentu v jaderné elektrárně vyústilo v jednu z největších jaderných nehod v historii. Později se však objevují tvrzení, že tak úplně o nehodu nešlo. Byla snad závada, která způsobila explozi v Černobylu součástí nějakého tajného plánu?

Konspirační teorie nabízejí několik alternativních vysvětlení černobylské havárie, foto Pixabay Sarkofág vybudovaný kolem reaktoru číslo 4, foto IAEA Imagebank / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Co skutečně způsobilo zkázu v Pripjati? Foto Omar David Sandoval Sida / Creative Commons / OCC BY-SA 4.0 Radiace způsobila extrémní deformace plodů zvířat i lidí, foto Vincent de Groot / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

První blok sovětské jaderné elektrárny nedaleko města Pripjať na Ukrajině je uveden do provozu v roce 1977. Už během konstrukce jsou prý zaznamenány náznaky, že dodržení naplánovaného termínu jejího spuštění je pro mnohé přednější před bezpečím obyvatel přilehlého města.

Tlak na včasné dokončení je tak silný, že nejsou ani provedeny všechny bezpečnostní testy. Mnoho úsilí není věnováno ani školení personálu, který v Černobylu pracuje. Časem jsou spuštěny ještě další reaktory a vše zdánlivě funguje, jak má.

Pak ale přichází noc z 25. na 26. dubna 1986 a s ní plánovaná odstávka čtvrtého reaktoru. Ta má být využita k provedení experimentu, jehož úkolem je zjistit, zda bude turbínový generátor reaktoru schopný vyrábět množství elektřiny dostatečné k napájení bezpečnostních systémů reaktoru v případě, že by byl odpojen od zdrojů elektrické energie.

Dojde však k fatálnímu selhání. Nebo snad následný výbuch způsobil kdosi zvenčí?

Nikomu ani slovo

Během experimentu dojde v reaktoru k přetlaku a reaktor exploduje. Záhy dochází ještě k dalšímu výbuchu, jehož příčina není stále známá. Téměř okamžitě uniká do atmosféry radioaktivní mrak, kontaminace dosahuje přirovnání 400 bomb z Hirošimy.

O tom se však nikdo nesmí dozvědět, dokonce ani záchranné jednotky. Požár přijíždějí likvidovat běžné hasičské jednotky bez jakékoliv ochrany či informací o charakteru nehody. Přestože údaje z některých dozimetrů (přístroje na měření radiace – pozn.

red.) ukazují silnou radiaci v okolí, jsou přístroje jednoduše označeny za vadné a v potaz jsou brány jen ty dozimetry, které žádné nebezpečí nenaměřily. Hašení vodou pak vede k dalším menším výbuchům a dalším únikům radiace.

Když následujícího rána na místo dorazí vládní komisař, jsou už dva lidé mrtví a 52 lidí hospitalizováno kvůli silnému ozáření. Pravdu o tom, že před několika hodinami došlo k jaderné havárii, však stále zná jen několik málo vyvolených a tak by to i mělo zůstat. Proč?

Sarkofág vybudovaný kolem reaktoru číslo 4, foto IAEA Imagebank / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Podivné manévry Sovětů

Zdá se, že o právě probíhající katastrofě se nikdo nesmí dozvědět, a to i za cenu životů obyvatel přilehlého města, kteří ještě dlouho nemají tušení, že do jejich organismu právě pronikají nebezpečné dávky radiace.

Evakuace je nařízena až po 36 hodinách, lidé z okruhu nad 30 km jsou dokonce evakuováni až po měsíci! Výbuch je držen pod pokličkou a ještě 1. května se v blízké metropoli Kyjev konají velké prvomájové průvody.

Kdyby nebylo švédských vědců, kteří asi 1100 km od Černobylu zaznamenali radioaktivní spad a začali se pídit po jeho původu, nejspíš by Sověti nehodu jen tak nepřiznali. I po tomto odhalení usilují o utajení jejího rozsahu než o důkladné prošetření.

A dokonce i mnoho let poté jsou důsledky exploze nadlehčovány. Zatímco první nezávislé odhady tvrdí, že si radiace vyžádá celkem 30 tisíc až 40 tisíc obětí, ruské úřady se dopočítají pouze k číslu maximálně 5100 mrtvých.

Za zmínku ovšem stojí fakt, že muž, který tento odhad vypracoval, je později nalezen oběšený. Zjistil snad skutečný možný dopad tragédie, což ho stálo život?

Rozhodně nešlo o náhodu!

Zpráva Akademie věd v New Yorku z roku 2009 tvrdí, že na následky havárie zemřelo již 985 tisíc lidí, což je jistě číslo, které v dané době rozhodně nesmělo zaznít. Avšak podle některých teorií mají snahy havárii co nejdéle utajit svůj temný účel.

Vysoký počet obětí je údajně žádoucí! Výbuch prý nebyl náhodný, naopak měla být celá akce pečlivě zosnována a s oběťmi mezi civilisty se od začátku počítá. Proč? Za vším prý stojí studená válka probíhající mezi západem a východním blokem.

Černobylská havárie slouží jako příprava Sovětského svazu na budoucí jadernou válku a zároveň jako test vyvíjených nukleárních zbraní a následné ochrany proti nim. Úkolem exploze je také zjistit, jaké dopady bude použití jaderných zbraní mít na obyvatelstvo a životní prostředí.

Jde o pouhou konspirační teorii až příliš přitaženou za vlasy, nebo na tomto obvinění může být něco pravdy?

Co skutečně způsobilo zkázu v Pripjati? Foto Omar David Sandoval Sida / Creative Commons / OCC BY-SA 4.0

Víc než jen špatný den

Během oné noci, kdy k nepovedenému experimentu došlo, jako by nic nešlo podle plánu. Jedna hloupá chyba střídá druhou a vše vyústí ve zničující katastrofu. Nezávislý jaderný fyzik sovětského původu Nikolaj Kravčuk je ovšem přesvědčen, že nešlo o chyby ale zcela záměrnou sabotáž z vyšších kruhů.

„Nevím, jak se to mohlo stát. Vše jsem udělal, jak jsem měl,“ zoufá těsně před smrtí na následky ozáření velitel směny v Černobylu Alexander Akimov. „Bez předem promyšleného zásahu zvenčí by personál elektrárny nikdy nedokázal způsobit katastrofu takového rozsahu,“ dává mu za pravdu Kravčuk.

„Oficiální verze (…) uváděla, že prvotní příčinou havárie byla série pokynů, které přímo odporovaly provoznímu řádu, což je ale velmi nepravděpodobné,“ dodává. Šlo tedy o úmyslné odpálení elektrárny Sověty?

Radiace způsobila extrémní deformace plodů zvířat i lidí, foto Vincent de Groot / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Šlo o útok zvenčí?

Jiného názoru je bývalý zástupce štábu náčelníků pro Operace ve zvláštních zónách v oblasti černobylské elektrárny, jistý V. Baranov. Ten sice souhlasí s tím, že za havárií elektrárny stojí víc než pouhá chyba personálu, ovšem viníka vidí spíše mimo sovětské impérium.

„Černobylská elektrárna byla odpálena zahraničním agentem,“ tvrdí. Mohla být skutečně černobylská exploze útokem na Sovětský svaz? Jako jeden z důkazů pak Branov předhazuje podezřelé okolnosti: „Obrázek odpáleného reaktoru byl vyfocen americkým satelitem, který byl náhodně ve stejnou dobu na správném místě nad čtvrtým blokem.“ Že by měl satelit zdokumentovat dílo zkázy a ujistit se, že bylo dokonáno?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.11.2022 1.1tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.2tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Mirek Brát 24.11.2022 3.0tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název Tatry […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.5tis
Vědci si již několik let lámou hlavu nad bizarním chováním některých mořských savců. Jejich početná hejna se záměrně vrhají na mělčinu a pokud se někomu podaří dostat je zpět do vody, nezřídka se mermomocí snaží dostat znovu na pláž. Pokoušejí se o sebevraždu?     Na západním pobřeží Austrálie asi 300 kilometrů od Perthu v […]
od Dalibor Vrána 23.11.2022 2.8tis
31. říjen, Halloween, je dnem, kdy za neobvyklých okolností umírá několik slavných osobností. Patří mezi ně legendární mistr úniků Harry Houdini (1874–1926), ale není zdaleka jediný… Tento původem maďarský iluzionista a eskamotér je ve své době obdivovanou celebritou. Ve 20. letech mu umírá matka a to v něm probouzí zájem o nadpřirozeno. Se svou manželkou […]