V islandské metropoli Reykjavíku najdete dům, který vešel do dějin.
Vila Hofdi se totiž v roce 1986 stala místem konání velmocenského summitu, který přeci jen o něco prohřál temné vody studené války a přispěl ke snížení napětí mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Je však možné, že kromě protagonistů summitu tam tehdy pobýval i tajemný duch!
Vila Hofdi byla postavena v roce 1909. Zadavatelem stavby byl francouzský konzul Jean-Paul Brillouin. Později ve vile žil i známý islandský básník Einar Benediktsson. Ve čtyřicátých letech zde byly prostory britského velvyslanectví.
Summit studené války
Od roku 1958 je vila ve vlastnictví samosprávy Reykjavíku. Používá se pro formální recepce i přijetí významných hostů. Stejný účel vila plnila i v památném roce 1986, když se k ní sjížděly sovětské a americké limuzíny.
Není jasné, zda tehdy tajné služby znaly i druhou, „paranormální“ stránku vily a zda o ní informovaly prezidenta Reagana a generálního tajemníka Gorbačova během přípravy summitu. O co se jednalo?
K objektu patří duchové
Vila Hofdi je spojována s působením ducha mladé ženy, která zde kdysi zahynula. O příčině její smrti nepanuje shoda. Někdy se hovoří o náhodném utonutí, jindy o sebevraždě.
Záhadné noční zvuky a další projevy paranormální aktivity byly ve vile velmi intenzivní. Situace došla až tak daleko, že britská vláda se rozhodla přestěhovat úřadovny velvyslanectví jinam.
Mimochodem, na konci třicátých let dvacátého století navštívil vilu i britský politik Winston Churchill. Ten se jen tak něčeho nezalekl.
Přesto právě on nazval vilu prokletou… Občas se objevovaly i teorie, že podivné jevy souvisejí i s údajným vikinským pohřebištěm na okolních pozemcích.
Epilog
Do jaké míry mohla paranormální stránka vily ovlivnit průběh summitu v roce 1986, o tom lze jen spekulovat. Vzhledem k tomu, že za několik let po setkání v Reykjavíku studená válka opravdu skončila, mohly tyto jevy působit na smrtelníky i pozitivně.
I teď by se taková vila k nějakému mezinárodnímu summitu také hodila, co říkáte?!