11. dubna 1995: Za nevyjasněných okolností mizí básník Karel Šebek (*1941).
Domů     Dávný podzemní svět. Propojují tunely Skotsko s Tureckem?
Dávný podzemní svět. Propojují tunely Skotsko s Tureckem?
od 6.1.2023
3.3tis
352
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Německý archeolog Heinrich Kusch tvrdí, že pod Evropou vede obří síť tunelů, stará 12 tisíc let. Po celém kontinentu vědci pravidelně objevují jejich ústí.

Jsou prohlašovány za úkryty dávných lidí před predátory, prastaré cesty propojující různá evropská města nebo za portály do jiných dimenzí. Jaký byl ale jejich hlavní účel? A souvisí spolu?

Údajný vchod Erdstall. Solní jeskyně Tuz Terapi Merkezi v Turecku. Tunely mají nejrůznější podobu, přesto se v některých věcech shodují. Mohly být kdysi propojené? Rozsáhle nástěnné malby v Kolumbii.

Nejrůznější podzemní struktury objevují archeologové poměrně pravidelně napříč celým kontinentem. Tým vědců v čele s rakouským archeologem Heinrichem Kuschem (*1948) se nyní rozhodl jednotlivé objevy spojit a prozkoumat je jako celek.

Závěry jejich výzkumů jsou šokující – Evropu propojovala nebo ještě stále částečně propojuje obrovská síť tunelů, jež má mít celkem až dva miliony kilometrů!

„Jen v Bavorsku v Německu jsme našli 700 metrů takových tunelů, například v Rakousku ve Štýrsku pak dalších 350 metrů. Napříč Evropou je takových objevů tisíce, od severního Skotska po Středozemní moře,“ říká Kusch.

Největší úseky tunelů mají být ve Španělsku, v Maďarsku, Turecku, Anglii a Bosně. Podobné tunely a spojení mají ale existovat i pod všemi ostatními kontinenty!

Údajný vchod Erdstall.
Údajný vchod Erdstall.

Co dokázali naši předkové

Jedním ze základních kamenů Kuschovy teorie je stáří jednotlivých struktur.

Všechny totiž pocházejíí z doby před 12 tisíci lety, tedy z období pravěku, kdy většina tehdejších lidí stále žila jako lovci a sběrači a ve světě se velmi pomalu objevovalo zemědělství. Dokázali v té době lidé vybudovat tak rozsáhlé podzemní struktury?

Proč by to vůbec dělali? Samostatné objevy byly nejčastěji interpretovány jako místa pro úkryt před predátory a nepřáteli nebo jako prostor k ukládání potravin či hrobky.

Kusch ale věří, že je pravěcí lidé využívali k bezpečnému cestování, tunelům tak přezdívá „dávné superdálnice“.

V knize Tajemné podzemní brány do dávného světa detailně popisuje, jak mohli tunely procházet a míjet tak bitvy, nepřátele, přírodní překážky či se vyhýbat velmi špatnému počasí. Může mít pravdu?

Spojení míst a podobná stavba

Tunely navíc často vedou mezi důležitými místy, například mezi svatyněmi, hřbitovy a zaniklými sídlišti pravěkých lidí, což Kuschově teorii také nahrává. „Dnes sice nejsou všechny propojené, ale dohromady tvoří ohromnou podzemní strukturu.

Jsou v nich také strategicky umístěné komory, které mohly sloužit k odpočinku či k uložení zásob,“ vysvětluje Kusch. Vzhledem k tomu, že se tunely dochovaly do dnešní doby, museli být jejich stavitelé nesmírně zruční.

Údajně se všechny vyznačují typickou zakřivenou stavbou, umožňující lépe snášet tlak. Měli lidé v pravěku na budování něčeho takového čas a prostředky?

Zatímco mnoho archeologů Kuschovu teorii odmítá, další se domnívají, že se jedná o důkaz existence vyspělé evropské civilizace či o příklad podceňování schopností našich předků.

Kusch trvá na tom, že tunely budovali lidé kvůli své ochraně a že skrze ně cestovali po celém kontinentu.

Solní jeskyně Tuz Terapi Merkezi v Turecku.
Solní jeskyně Tuz Terapi Merkezi v Turecku.

Další teorie

Zatímco existence tunelů je již vědeckou společností přijímána, o jejich propojení a funkci se stále debatuje.

Někteří archeologové zpochybňují datování a tvrdí, že tunely vznikly až o mnoho let později, v době, kdy je lidé v souladu s dosavadními historickými znalostmi už neměli problém vybudovat.

Záhadologové a milovníci konspiračních teorií ovšem tvrdí, že je vůbec nevybudovali lidé, nýbrž jakási rasa trpaslíků!

Mají tomu napovídat malé rozměry některých tunelů, do nichž by se průměrný člověk rozhodně nevešel, či jejich názvy, například Skřetí díra nebo Jeskyně mandragory. Najdou se ale i tací, kteří tunely považují za vstupy do podsvětí nebo portály do jiných dimenzí.

Takové funkce se údajně obávala i církev, neboť ve středověku u mnohých z nich budovala kaple a kostely. Je nějaká z těchto teorií správná?

Tunely mají nejrůznější podobu, přesto se v některých věcech shodují. Mohly být kdysi propojené?
Tunely mají nejrůznější podobu, přesto se v některých věcech shodují. Mohly být kdysi propojené?

Nejnovější záhadné objevy archeologie

Slavné Britské muzeum oznámilo, že na kamenné destičce pocházející z Babylonu objevilo ducha! 3500 let starý obrázek má představovat vůbec nejstarší zobrazení ducha a důkaz o tom, že lidé věří v nadpřirozeno již tisíce let.

V Goughově jeskyni u města Cheddar v Anglii byly objeveny tři vrchní části lidských lebek. Analýza prokázala, že byly používány jako misky na jídlo a pití! Nálezy dalších kostí v oblasti pak naznačují, že zde před téměř 15 tisíci lety žili kanibalové.

Rozsáhle nástěnné malby v Kolumbii.
Rozsáhle nástěnné malby v Kolumbii.

Pláně Nazca odhalily další obří geoglyf, tentokrát se jedná o obrázek zvířete, které připomíná kočku.

V Kolumbii zachytili vědci pomocí satelitů rozsáhlé nástěnné malby, jejich počty mají jít do desítek tisíc. Mnoho z nich se nachází vysoko na skalách, není proto jasné, jak vlastně mohly vzniknout.

Foto: shutterstock.com, youtube.com
Související články
od 29.3.2025 3.4tis
Na výrobu Jantarové komnaty prý v 18. století padly až čtyři a půl tuny vzácného jantaru, a proto není divu, že se jí přezdívalo osmý div světa. Krátce po 2. světové válce je však odvezena z ruského Kaliningradu a slehne se po ní zem. Podle zatím poslední verze může být ukryta v podzemí německého města Wuppertal. ENIGMA představuje i další varianty, kde se možná nachází. Která je ta správná? [g
od 9.3.2025 2.9tis
Před dvěma lety proběhl v ledovcovém údolí pod horou Zugspitze zvláštní smuteční obřad. Představitelé křesťanských církví zde uspořádali zádušní mši za tající ledovec. Vědci se však snaží, aby případné requiem nezaznělo i pro oběti katastrofy, která zde začíná hrozit. Jaká tajemná síla zde představuje smrtící nebezpečí? Zugspitze je nejvyšší horou
od 15.1.2025 3.1tis
Většina českých měst pamatuje různorodou minulost. A to včetně strašlivých masakrů a požárů. Stojí tyto tragédie i za množstvím záhad, které jsou spjaty se středočeským Berounem? Dodnes mají městem bloudit tajemné přízraky!   Rozsáhlý klášter pohlcují plameny. Zatímco se bortí krovy střechy, je slyšet křik umírajících dominikánů. Mnichům z Berou
od 3.1.2025 3.1tis
Andělská Hora podle řady senzibilů sedí vysoko na žebříčku nejpozitivnějších míst Česka. Lidskému organismu prý účinně „dobíjí baterky“ a dokonce má mít léčivé vlastnosti. ENIGMA se proto se vydává okusit blahodárnou energii Andělské Hory na vlastní kůži. Je zdejší návštěva skutečně tak prospěšná, jak se tvrdí?   Esoterici a senzibilové o těchto místech hovoří jen v superlativech. Mají
od 8.12.2024 3.6tis
Jde o jednu z nejrozlehlejších zřícenin u nás. Hrad Lukov nedaleko Zlína zaujme nejen svou rozlohou, ale i množstvím tajemných příběhů, které se o něm i o jeho okolí tradují. Skutečně pod ním dodnes leží tajná chodba? A podaří se někdy najít poklad, který tam zřejmě nechal ukrýt jeden z bývalých vlastníků? Na pobořené zdi kdysi majestátního hradu dopadá m
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Na 100 jarních kilometrů správné boty
panidomu.cz
Na 100 jarních kilometrů správné boty
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím,
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz