Ruská Sibiř je stále poměrně málo probádanou oblastí, v níž čas od času vědci učiní zajímavé objevy. V poslední době se často hovoří o záhadných tvorech, kteří prý v této části světa žijí.
Podle tvrzení místních obyvatel přebývají prý v některých sibiřských jezerech neznámé vodní příšery, které se tu ukrývají již tisíce let!
Jednou ze sibiřských tajemných vodních ploch je vulkanické jezero Chajyr v Jakutsku. Jeho rozloha činí 29 hektarů (asi 7 Václavských náměstí v Praze). Místní Jakutové z něj mají strach a při loveckých výpravách se mu obloukem vyhýbají.
Ostatně, není tu prý ani co lovit. V jezeře nejsou žádné ryby, a dokonce i zvěř se k němu raději nepřibližuje. Jakutové proto věří, že se v jeho vodách ukrývá příšera, která požírá vše živé.
Nečekané setkání
Místní monstrum měla roku 1964 údajně spatřit i výprava moskevských vědců. Když skupina nocovala na březích jezera, setkal se prý jeden z členů výpravy Nikolaj Gladkich s tajemným tvorem, kterého nikdy předtím neviděl.
Stalo se tak brzo ráno, když šel Gladkich do jezera pro vodu. Přímo před jeho očima se prý z vody vynořil obrovský tvor, který vylezl na břeh a začal prohledávat trávu v okolí.
Měl malou hlavu, posazenou na dlouhém krku, obrovské tělo s modravě černou kůží a dlouhý mohutný ocas. Gladkich se rychle rozeběhl zpátky k táboru, aby přivedl své kolegy. Než se však vrátili k jezeru, záhadný tvor stačil zmizet zpět v jezeře.
Pilotovo svědectví
Pozorování tajemných zvířat v jezeře Chajyr je ale mnohem více. Během 2. světové války přelétali nad oblastí sovětští polární piloti. Při jednom z letů si pilot Ivan Čerevičný v jezeře povšiml dvou podivných černých předmětů.
Když sestoupil níže, aby situaci zhodnotil, uvědomil si, že se nejedná o žádné předměty, ale o živé tvory o velikosti malého autobusu. Nachází se snad v jezeře skutečně neznámý živočich? Nebo jde o pouhé výmysly a chybná pozorování?
Příšera není doma
V roce 2015 putovala k jezeru nová expedice s cílem potvrdit nebo vyvrátit zmínky o existenci neznámého tvora. Potápěči jezero důkladně prozkoumali, avšak žádného zvláštního živočicha nenašli. V jezeře bylo ale skutečně velmi málo ryb oproti okolním jezerům.
Tento jev se vědcům nepodařilo vysvětlit. Výzkumníci změřili i hloubku jezera, která činila pouhých 7,5 metru. V takto mělké nádrži by žádný větší tvor nedokázal dlouhodobě přežít.
Jakutové jsou však přesvědčeni, že se monstrum pohybuje z jednoho jezera do druhého. Buď pomocí podvodních tunelů nebo na krátké vzdálenosti i po souši. A právě jezero Chajyr má být pro svou nevelkou hloubku místem, kam chodí tito tvorové nejraději lovit ryby.