Největší rukopisná kniha světa byla sepsána zřejmě ve 13. století mnichem z podlažického kláštera a současným vědcům docela mate hlavu. Její tvorba musela zabrat asi 25 let, písmo však naznačuje, že vznikla v poměrně krátké době. Že by v jejím vzniku měl skutečně prsty ďábel, jak tvrdí legenda?
Codex gigas, což v překladu znamená „Obrovská kniha“, dostává svému jménu. S délkou 92 centimetrů, šířkou 50,5 centimetrů a tloušťkou 22 centimetrů je největší rukopisnou knihou na světě.
Na původně 320 pergamenových listech jsou zaznamenány nejrůznější encyklopedické texty, kalendář, Starý a Nový zákon, odborné texty s lékařskou tematikou i zaklínadla na vyhánění démonů, jako by se autor snažil do obří knihy vtěsnat veškeré vědění světa.
V knize se také nachází obří podobizna ďábla, který se měl na vzniku kodexu podílet.
JE LEGENDA PRAVDIVÁ?
Podle pověsti vše začíná obviněním jistého mnicha z podlažického kláštera na Chrudimsku z praktikování černé magie a uctívání satana. Aby se vyhnul hrozivému trestu zazdění zaživa, slibuje, že přes noc vytvoří největší knihu světa.
Velmi rychle si ale uvědomí, že něco takového není v jeho silách, a tak si na pomoc přivolá ďábla, s jehož pomocí knihu skutečně do rána dokončí.
Skutečné okolnosti stvoření kodexu jsou nejasné, novodobý výzkum ovšem potvrzuje, že se před stovkami let muselo odehrát něco mimořádného. Že by přeci jen došlo k zapojení nadpřirozených sil?
PŘÍLIŠ MNOHO PRÁCE
Příběh o ďáblovi je pochopitelně považován za pouhý mýtus, jenže detailní rozbor rukopisu potvrzuje, že kodex musel vzniknout za podmínek, které by žádný obyčejný smrtelník nemohl splnit.
Vědci se na základě jednotného úhledného rukopisu shodují, že Ďáblovu bibli napsal a ilustroval jediný autor, a to během velmi krátké doby. Právě v tom spočívá háček. Pokud by člověk na knize pracoval sám, potřeboval by na její dokončení dlouhou řádku let. Jde tedy skutečně o dílo pekelného původu?
Odborníci vypočítávají, že tvorba veškerého písemného obsahu kodexu by vyžadovala pět let nepřetržitého psaní dnem i nocí bez přestávek na spánek či jídlo.
V uskutečnitelných podmínkách by pak zpracování zvířecí kůže na obal knihy a listy a jejich následné zaplnění sbírkou textů a ilustrací mělo zabrat kolem 25 let.
To se vzájemně vylučuje s jednotným rukopisem, v němž se neodrážejí ani nejmenší změny způsobené například stárnutím, nemocí či rozpoložením pisatele. Jako by skutečně Ďáblova bible vznikla přes noc.