28. dubna 1998: Dochází k záhadnému zmizení Arlene Fraser (1965–1998) ze skotského Elginu.
Domů     Objevili vědci ztracenou zázračnou rostlinu z antických dob?
Objevili vědci ztracenou zázračnou rostlinu z antických dob?
od 8.2.2023
3.3tis
323
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Starověká rostlina kdysi známá jako silfión se objevuje v mnoha textech ze starého Říma, Řecka a Egypta a pro své mimořádné účinky je označována za zázračnou.

Vědci měli donedávna za to, že rostlina je již nenávratně ztracena, měla totiž vyhynout před 2000 lety. Nyní ale vychází najevo, že silfión možná stále existuje!

Ze silfiónu se připravovaly léky na nejrůznější choroby. Mohla by medicína z jeho účinků těžit dodnes? Poslední zásoby zázračného silfiónu údajně vyčerpal římský císař Nero. Rostlina byla vyobrazena na městských mincích. Magická mandragora - nejdůležitější rostlina čarodějných herbářů.

V dávných textech kdysi mocných říší se opakovaně objevuje vysoce ceněná, žlutě kvetoucí rostlina silfión. Je to prý všelék, který pomáhá nejen v boji proti nejrůznějším neduhům, ale slouží také jako afrodiziakum, či dokonce jako antikoncepční prostředek.

Využívá se také jako koření do jídla či k přípravě parfémů. Kdysi rostla především ve starověkém městě Kyréna na území dnešní Libye a rychle se stala nejžádanějším obchodním artiklem města. Konzumovala ji většina starověkých středomořských kultur.

Mezi nimi byla považována za natolik cennou, že se její vyobrazení objevovala i na kyrénských městských mincích.

Nakonec však rostlina, stejně jako všechno, co se z přírody odebírá v nadměrném množství, vymizela, přičemž poslední zásoby údajně spotřeboval sám římský císař Nero (37–68) před asi 2000 lety. Skutečně tento starověký přírodní zázrak zmizel v nenávratnu?

Vědci nyní přicházejí s tvrzením, že se jim vyhynulou rostlinu podařilo znovu najít!

Ze silfiónu se připravovaly léky na nejrůznější choroby. Mohla by medicína z jeho účinků těžit dodnes?
Ze silfiónu se připravovaly léky na nejrůznější choroby. Mohla by medicína z jeho účinků těžit dodnes?

Roste silfión v Turecku?

Pokud jsou takřka oslavné texty ze starého Říma, Řecka a Egypta alespoň z poloviny pravdivé, pak má silfión modernímu zdravotnictví stále co nabídnout. Není proto divu, že historikové i botanici po rostlině pátrají již stovky let.

Veškeré jejich snahy ale selhávají a vědci se nakonec musejí smířit s myšlenkou, že veškeré zásoby silfiónu byly již skutečně vyčerpány.

Nedávno se však ozval výzkumný pracovník Istanbulské univerzity s tvrzením, že se mu podařil při pátrání po rostlině nečekaný průlom.

Silfión prý znovu objevil vysoko v tureckých horách, tedy stovky kilometrů od jejího přirozeného výskytu ve starověku, kde ji badatelé měli celou dobu přímo před nosem. Jde skutečně o tutéž rostlinu?

Poslední zásoby zázračného silfiónu údajně vyčerpal římský císař Nero.
Poslední zásoby zázračného silfiónu údajně vyčerpal římský císař Nero.

Šance jsou silné

Osmašedesátiletý profesor Mahmut Miski, který se specializuje na farmakognozii, tedy studium léků vyráběných z přírodních zdrojů, zkoumá tuto rostlinu již desítky let.

Teprve po důkladném prozkoumání rostliny s latinským názvem Ferula drudeana, kvetoucí na hoře Hasan v Anatolii, si vědec uvědomí, kolik toho má tento poměrně dobře známý rostlinný druh s legendárním silfiónem podobného.

Při analýze vzorků rostliny Miski například zjistil, že obsahuje protirakovinné sloučeniny, má také protizánětlivé vlastnosti a další vlastnosti připisované starověké zázračné rostlině.

Rostlina byla vyobrazena na městských mincích.
Rostlina byla vyobrazena na městských mincích.

„Stejné chemické látky najdete v rozmarýnu, puškvorci obecném, artyčoku, šalvěji a galbanu – další rostlině rodu Ferula. Je to, jako byste spojili půl tuctu důležitých léčivých rostlin v jeden druh,“ líčí svůj objev profesor Miski.

Ferula drudeana je druh ločidla, který je nyní stejně vzácný, jako byl kdysi silfión. Roste totiž pouze na třech známých místech v Turecku, z nichž každé má dlouhou historii.

Důkazy navíc naznačují, že tyto lokace odpovídají místům, kde se kdysi usadili staří Řekové. Byla zázračná rostlina starověku opět nalezena?

Magická mandragora - nejdůležitější rostlina čarodějných herbářů.
Magická mandragora – nejdůležitější rostlina čarodějných herbářů.

Magická mandragora

Mandragora lékařská je bezesporu nejznámější a také nejdůležitější rostlinou čarodějných herbářů. Roste především v jihovýchodní Evropě a na Blízkém východě a podle pověstí je neobyčejně mocná.

Přináší úlevu při celé řadě potíží a údajně dokáže ochránit i před samotnou smrtí! O jejích blahodárných účincích se přesvědčil také antický lékař Hippokrates (460–370 př. n. l.), který odvar z mandragory podával nemocným.

Získat magický kořen mandragory však není vůbec snadné. Podle legendy jej totiž střeží sám ďábel, proto je rostlina také známá jako ďáblova panenka či Satanovo jablíčko. Po vytažení kořenu mandragory ze země má rostlina spustit nelidský křik.

Vědci pro tuto pověst mají překvapivě jednoduché vysvětlení. Rostlina prý obsahuje látky, které mohou vyvolat halucinace. Onen křik tedy mohl znít pouze v hlavě toho, kdo mandragoru ze země vytahoval.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, flickr.com
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 28.4.2024 377
Největší rozmach starověké Nabatejské říše nastal v prvním století našeho letopočtu. Na severu sahala po Damašek, na západě její hranice končily u Rudého moře. Nabatejci se nezdráhali přilepšit si námořním pirátstvím a přepadáním obchodních karavan. Začalo se šeptat o ukrytých pokladech. Kde ale jsou? V oblasti populární kultury se myšlenky pokladů
od 27.4.2024 1.3tis
Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického "svatého grálu", byl to právě on. Co o něm víme? Jeho původní jméno není zcela jisté. Některé zdroje jej označují jako Sigmunda, jiné jako Samuela Ric
od 27.4.2024 1.4tis
Proutkaření má být jedním z nejstarších způsobů, jak vyhledávat vodu, kov či dávno ztracené poklady. Díky tomuto tajuplnému umění lze prý rovněž vystopovat zločince nebo dokonce vyléčit různé nemoci. Opravdu to funguje? ENIGMA představuje osobnosti, kteří o tom nepochybují! Proutkaře většinou
od 26.4.2024 2.1tis
Krasové Červené jezero u chorvatského města Imotski je patrně jedno z nejhlubších jezer v celé Evropě. Jeho hloubka by mohla dosahovat až tři sta padesát metrů. Existuje legenda, že v dávné minulosti se do jezerních vod zřítila neznámá stavba? Může mít toto tvrzení nějaké opodstatnění? Jezer v takzvaných závrtech v krasových horninách je v o
od 26.4.2024 2.4tis
Devět malých svitků na koženém řemínku bylo v roce 2014 nalezeno v depozitářích Úřadu pro starožitnosti v Izraeli. Mohou ukrývat dosud neznámé informace o životě Židů před 2000 lety, nebo dokonce o životě Ježíše. Tajemstvím však není jen jejich obsah. Jak je možné, že ležely desetiletí bez povšimnutí?     Pozůstatky více než 900 náboženský
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Chtěla mi odloudit manžela
skutecnepribehy.cz
Chtěla mi odloudit manžela
Moje sestra byla taková už odmalička. Dostala, čeho se jí zachtělo. Rodiče jí vždycky nadržovali a já jí vše odpouštěla. A z ní vyrostl sobec. Přestože byla moje sestra jen o pět let mladší, vypadala spíš jako moje dcera, kterou jsem nikdy neměla. Štíhlá a drobná, plavovlasá. Já byla vysoká a statná. Žáky jsem vždy milovala Pracovala jsem coby učitelka na
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
epochaplus.cz
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit! I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost.
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
historyplus.cz
5 největších tlouštíků na trůnu: Jindřich VIII. vážil až 160 kilo!
Jindřich VIII. odloží mastnou kýtu a otře si rukou koutky úst. K jídlu zasedl v sedm večer, a byť už je dávno po půlnoci, stoly se stále prohýbají pod vybranými pokrmy. „S večeří se přece nesmí pospíchat,“ usměje se na své hosty král a pokyne sluhům, aby donesli další pochoutky. Pro anglického krále je jídlo skutečným koníčkem.
To na nose nenosíme
nejsemsama.cz
To na nose nenosíme
Černé tečky v obličeji, zejména na nose, představují častý kosmetický problém. Jejich tvorbu ovlivňuje kosmetická péče a používání kosmetiky, která ucpává póry. Nač si dát pozor? Zbavit se jich není jednoduché, ale při správné péči a používání správné kosmetiky se vám může podařit je alespoň minimalizovat. Co pomůže? Základem je pravidelné a důkladné čištění pomocí micelárních vod, pěny a gelů.
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
21stoleti.cz
Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii
Astronomové objevili dosud nejhmotnější hvězdnou černou díru v Mléčné dráze. Prozradila ji obíhající hvězda, která se kvůli ní při svém pohybu podivně "kymácí". Neunikla tak pozornosti mise Gaia Evrop
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Má Gottová v zahraničí milence?
nasehvezdy.cz
Má Gottová v zahraničí milence?
Vdova Ivana Gottová (48) před časem zainvestovala a momentálně se jí staví v pražské lokalitě Císařka luxusní vila. Původně se psalo, že by to měl být nový domov pro ni a její dcery Charlotte Ellu (
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své