Juscelino Kubitschek je v letech 1956–1961 brazilským prezidentem, poté žije v exilu. Když se navrátí do vlasti, čeká ho smrt. Osudnou se mu stane dopravní nehoda. Podle oficiální verze šlo o náhodu.
Objevují se však spekulace, že byl odstraněn na pokyn z vyšších míst. Z oficiálních míst.
Je 22. srpna 1976. Prominentní vůz bývalého brazilského prezidenta Juscelina Kubitschka de Oliviera (1902–1976) uhání po rychlostní silnici mezi Sao Paulem a Rio de Janeirem. Ve voze panuje obvyklý pracovní ruch.
Kubitschek si urovnává dokumenty a jeho osobní řidič se plně věnuje řízení. Náhle, jako blesk z čistého nebe, však dojde k tragédii.
Exprezidentův vůz ve vysoké rychlosti napálí do projíždějícího autobusu a je smeten pod kola kamionu. Oba muži jsou okamžitě mrtví. Co se v kabině před osudovou srážkou asi odehrálo?
Vražda, nebo náhoda?
Juscelino Kubitschek nikdy netajil své české kořeny. Z Česka pocházel jeho praděda z matčiny strany, Jan Nepomuk Kubíček. Záhy po nehodě začnou mezi lidmi kolovat zprávyo tom, že smrt bývalého prezidenta nebyla náhodná.
„Kubitschka zavraždili!“ informuje dokonce místní tisk. Podle mnohých za jeho smrtí stojí brazilská armáda. Kubitschek byl totiž i ve svých 73 letech stále vlivným mužem a aktivně vystupoval proti vojenskému režimu v zemi.
Jenže vyšetřující orgány vydávají jednoznačný verdikt: „Jedná se o náhodnou automobilovou nehodu. Nikdo nenese vinu na smrti bývalého prezidenta!“ Tak oficiálně informují státní média pár týdnů po havárii. Jak to tedy s Kubitschkovou smrtí bylo?
Jak se to jen mohlo stát…
Brazílie je tragickou smrtí exprezidenta otřesena. Jen málokdo chce věřit tomu, že by 21. prezident země Kubitschek zemřel při takto podivné autonehodě. „Řidiče omámili nějakou injekcí před jízdou, ten později ztratil vědomí.
V rychlosti narazil do toho autobusu,“ šeptají si mezi sebou exprezidentovi přívrženci. Jiní se prý zase ze zaručených míst doslechli, že řidiči autobusu i nákladního auta byli podplaceni, aby Kubitschkův vůz ze silnice takřka sestřelili.
„S exprezidentovým autem před jízdou někdo manipuloval, prý nebrzdilo!“ tvrdí další. Diskuze o podivné smrti bývalého prezidenta se dostanou daleko za hranice země.
Komise proti komisi
Aby se s konečnou platností uzavřely otazníky kolem podivné smrti Kubitscheka, rozhodne se brazilská vláda po letech vytvořit komisi, která by prošetřila všechny okolnosti události. Stejný nápad má i město Sao Paulo. Členové jeho komise dojdou k tomuto názoru:
„Kubitschka zavraždila brazilská armáda.“ Po tomto odvážném tvrzení vydává v roce 2012 brazilská národní vyšetřovací komise svoji verzi – závazné prohlášení, že za Kubitschkovou smrtí nestojí nikdo třetí. Exprezident prý zemřel při náhodné autonehodě.
Neexistuje údajně jediný důkaz, že by byl on či jeho řidič před srážkou zastřelen, omámen, či že by byl někdo podplacen. Přesto lidé této oficiální zprávě i nadále nevěří.