4. května 2021: V australském národním parku Springbrook jsou termální kamerou pořízeny fotografie yowieho.
Domů     Posvátný meč Kusanagi: Je korunovační klenot jen legendou?
Posvátný meč Kusanagi: Je korunovační klenot jen legendou?
od 18.3.2023
3.3tis
Porážka osmihlavé bestie, foto Toyohara Chikanobu / Creative Commons / volné dílo
344
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Japonsko má celkem tři posvátné korunovační klenoty: svatý drahokam Yasakani no Magatama, svaté zrcadlo Yata no Kagami a svatý meč Kusanagi. Právě ten je přitom opředen řadou mýtů, ale také spekulací. Proč vzácný meč Kusanagi nesmí spatřit žádný smrtelník? Je možné, že ve skutečnosti vůbec neexistuje?

Porážka osmihlavé bestie, foto Toyohara Chikanobu / Creative Commons / volné dílo Svatyně Atsuta. Leží zde meč dodnes? Foto Bariston / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Meč prý nosí smrt tomu, kdo na něj pohlédne, foto Utagawa Kunisada / Creative Commons / volné dílo

Hrůzná příšera, osmihlavý had Yamato-no-Orochi, byl poražen. Bůh Susano-ó se u toho sice pěkně zapotil, ale lidé mu budou vděčni za to, že je zbavil krutého uzurpátora. Obludný had naposledy vydechne a jeho tělo zůstává bezvládně ležet na zemi.

Co se to ale zablesklo v dýmu vycházejícím z jeho útrob? Je to meč! Bájný meč Ame no murakumo no tsurugi, tedy Meč nebeského mračna. Dnes je ale známější pod názvem Kusanagi no tsurugi – Meč hada.

Stává se součástí japonské mytologie a mnozí věří, že je skutečný. Vždyť má být i součástí japonských korunovačních klenotů! Jenomže proč jej tedy nikdy nikdo neviděl a proč ti, kteří jej prý spatřili, záhy nato zemřeli?

Vymyšlená zbraň vymyšleného hrdiny?

Meč nebeského mračna má později získat Yamato Takeru, syn japonského císaře Keika (měl vládnout na přelomu 1. a 2. století). Daruje mu jej jeho teta Yamato Hime, která je velekněžkou ve Velké svatyni v Ise, kde je zbraň uložena.

Během jedné ze svých loveckých výprav se Yamato Takeru dostane do léčky. Jeho nepřátelé jej v provincii Sagami vlákají do otevřených pastvin, kde okolo něj pomocí hořících šípů zapálí suchou trávu. Chtějí, aby princ uhořel.

Ten má však zázračný meč, kterým hořící trávu poseče, přičemž zjistí, že zbraň má sílu ovládat vítr. Obrátí tak směr požáru a plameny nasměruje proti těm, kteří ho chtěli zabít. Byl ale vůbec Yamato Takeru skutečný?

O jeho životě se mluví jen v legendách a neexistuje žádný důkaz toho, že by někdy opravdu žil. Nemůže jít jen o smyšleného hrdinu? A nemůže pak být vymyšlený i meč Kusanagi?

Svatyně Atsuta. Leží zde meč dodnes? Foto Bariston / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Svatyně Atsuta. Leží zde meč dodnes? Foto Bariston / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Kde je mu konec?

Za důkaz toho, že jde o skutečný předmět, lze považovat zmínku v Nihon Shoki, jedné z nejstarších knih japonské historie. Podle této kroniky měl být meč Kusanagi roku 688 umístěn ve Velké svatyni v Ise.

Když ale umírá císař Temmu (631–686), vina za jeho smrt padá právě na posvátný meč. Měl prý na císaře přivolat nemoc! Proto je meč převezen do svatyně Atsuta ve městě Nagoya (prefektura Aichi). Tady pak putování legendární zbraně končí. Znamená to, že meč Kusanagi je zde uložen dodnes?

Meč prý nosí smrt tomu, kdo na něj pohlédne, foto Utagawa Kunisada / Creative Commons / volné dílo
Meč prý nosí smrt tomu, kdo na něj pohlédne, foto Utagawa Kunisada / Creative Commons / volné dílo

Za pohled se platí životem!

V období Edo (1603–1867) má prý meč spatřit jistý šintoistický mnich. Podle něj má tvar jako puškvorec, je bílé kovové barvy a měří asi 84 centimetrů. Krátce nato má ale mnich za nejasných okolností zemřít. Stal se snad další obětí kletby meče?

Zatímco podle tohoto nepodloženého svědectví mnicha se má meč stále nacházet ve svatyni ve městě Nagoya, další legendy mluví o jeho osudech jinak.

Epos Heike Monogatari například líčí, jak císař Antoku z rodu Tairů prohraje roku 1185 bitvu s rodem Minamoto a je donucen spáchat sebevraždu – skočí i s mečem do hlubin moře.

Jiný příběh zase vypráví, že meč měl být ukraden a dochovala se prý jen jeho kopie, kterou nechává v 6. století vyrobit císař Sudžin. Historikové jsou ale zajedno, že Sudžin je jen bájnou postavou.

Jak je to tedy doopravdy s mečem, který má být – coby symbol ctnosti a odvahy – oficiální součástí japonských korunovačních klenotů?

Zná císař pravdu?

Záhadu Meče nebeského mračna chce rozluštit i štáb japonské televizní stanice NHK. Koncem minulého století se proto dokumentaristé vydávají do svatyně Atsuta ve městě Nagoya, kde se má klenot podle četných legend nacházet doposavad.

Kněží svatyně ale odmítají meč komukoliv ukázat. Jeho existenci přitom sami nikdy nepotvrdí, ale ani nevyvrátí. Jediné, co mohou filmaři spatřit, je pouhá maketa.

Pravdu o legendární zbrani tak zřejmě znají jen mniši – strážci posvátného tajemství, a sám císař Japonska, při jehož korunovaci by se meč měl používat.

Spatřil někdy současný japonský císař Akihito (*1933) legendární meč Kusanagi, anebo se jeho korunovace musela obejít bez meče?

Foto: Creative Commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 23.4.2024 3.3tis
Vědci a skeptici z celého světa vysvětlují podivuhodné prožitky racionálně. Předpokládají, že jsou za nimi mozkové nebo duševní poruchy. Jak je ale možné, že si zážitky z minulých životů odnášejí i zcela psychicky i fyzicky zdraví lidé? „Prostě si je vymýšlejí,“ tvrdí skeptici. To však nemohou dokázat.   O tom, že minulé životy jsou spíše proj
od 21.4.2024 3.2tis
Pod pojmem bilokace se skrývá fantastická schopnost ocitnout se na dvou či více místech současně. Je vůbec něco takového možné? Svědectví o podobných tajemných událostech je celá řada. Dá se taková schopnost získat? Italský biskup a pozdější světec Alfons z Liguori (1696–1787) oznamuje užaslým věřícím, že dnes 22. září 1774 naposledy vydechl p
od 18.4.2024 2.7tis
Nahrávka ze září roku 2012 údajně zachycuje zásah nadpřirozené bytosti, která jistému šťastlivci v poslední vteřině zachránila život. Na Tchaj-wanu žijící spisovatel a ufolog Scott C. Waring odmítá rozšířené tvrzení, že jde o zásah strážného anděla. Průmyslová kamera podle něj zachytila teleportaci a bytost na záznamu je mimozemského původu. Jak se k tomuto názoru badatel dobral?  
od 3.4.2024 2.5tis
V mexickém státě Queretaro se nachází městečko Tlacote, které bylo v jednu dobu prakticky každý den v obležení poutníků. Všichni tam stáli frontu na vodu z místního pramene, která prý dokázala hotové zázraky. Jaké bylo pozadí příběhu slavného pramene z Tlacote? A jak to tam vypadá dnes?     Nad malou farmou u městečka Tlacote el Bajo, kter
od 2.4.2024 2.6tis
Jméno nejslavnějšího poutního místa na jihovýchodě Rakouska je odvozeno od rakouského slova „zelle”, tedy cela. Legenda pamatuje skromnou celu, kterou si zde postavil mnich jménem Magnus. Ten je v polovině 12. století vyslán do horského kraje v dnešním rakouském Štýrsku, aby duchovně sloužil tamním lidem. Na cestu si odnáší sošku Panny Marie s Ježíškem, kterou sám vyřezal z lipového dřeva. A na zá
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
epochaplus.cz
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud. Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla