Specializace se týká nejen lidí ve smyslu profesí, které mistrovsky ovládají. Na určitou konkrétní činnost se vždy specializovaly i celé regiony.
Tady umí vařit pivo, jinde jsou mistry v pěstování zeleniny, další oblast je proslulá například vinařstvím… A pak je v Evropě jeden ostrov, kde se specializovali na eliminaci upírů. Kde ho najdeme?
Santorini nebo Théra je souostroví na rozhraní Egejského a Krétského moře v Řecku. Současné souostroví je pozůstatkem velkého ostrova, který byl v minulosti zničen katastrofálním sopečným výbuchem.
Ten, kdo se pak usídlil na Santorini, musel mít pro strach uděláno. Nelze se pak divit, že se místní nebáli ani upírů!
Děsivý vrykolakas
Santorini mělo v minulosti pověst místa, kde se jednak upírům velmi dařilo, ale kde si s nimi uměli i poradit. Zejména šlo o obávaný upírský subtyp zvaný vrykolakas.
Ten se od klasických upírů lišili tím, že nesál krev, ale rovnou pojídal lidské maso včetně vnitřních orgánů. V oblibě měl například játra. Řekové spojovali výskyt těchto tvorů s pohřby v neposvěcené půdě nebo konzumací ovcí, které byly zraněny vlkem. Rizikový faktorem byla i exkomunikace z církve.
Víra v bytosti označované jako vrykolakas byla v Řecku velmi živá ještě v době druhé světové války, zejména v době hladomoru v letech 1941-1942.
Upírské „know-how“
Cestovatelé, kteří v minulosti Santorini navštívili, zprávy o specializaci ostrovanů na upíry šířili v celé Evropě. Není tak divu, že se brzy začal rozvíjet i dovoz upírů na Santorini. Co je tam čekalo?
To lze odvozovat od obvyklých postupů, které zahrnují vymítání, stětí či zpopelnění podezřelé mrtvoly, aby se vymanila z osidel „živé smrti“. Nabízí se i použití takzvaných antropaik – předmětů či praktik bránících nebožtíkovi v nežádoucí proměně.
Často se jednalo například o pohřbívání kos nebo srpů v blízkosti hrobu. Všechno jmenované mohlo patřit pod santorinské „know-how“ boje proti upírům. Jisté však je, že v současnosti vyplouvá legendárnímu ostrovu vstříc mnohem více lodí s turisty než s upíry.