V teoriích o možném geografickém umístění bájného kontinentu Atlantidy figuruje i oblast, kde dnes naleznete Irský ostrov. Mohla se skutečně Atlantida nalézat tak daleko na severu? Jaké argumenty ztotožňují tento ostrov s mýtem o Atlantidě?
O Atlantidě se jako první zmiňuje řecký filozof Platón (427– 347 př. n. l.). Byl to prý mocný stát, který byl však již v hluboké minulosti zničen přírodní katastrofou.
Jako pravděpodobné se jeví, že inspirací pro tento příběh byl katastrofální výbuch sopky na ostrově Théra ve Středozemním moři (v roce 1560 př. n. l.). Ten zásadním způsobem zasáhl do dějin starověké mínojské civilizace, zejména pak na ostrovní Krétě.
Irská Atlantida
Zastánci teorie, že Irsko je pozůstatkem Atlantidy, argumentují zejména archeologickým výzkumem tamních neolitických památek.
Jedná se například o lokalitu Boyne Valley, údolí s množstvím prastarých památek zapsaných i do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Právě zde se nachází tajemná hrobka Newgrance.
Je prokazatelně starší než Stohenge či egyptské pyramidy. Byla snad tato stavba původně chrámem Atlantidy? Současně se hledají i příčiny pohromy, která „irskou Atlantidu“ postihla.
Mělo se jednat o vlnu tsunami, kterou iniciovala srážka blíže nespecifikovaného vesmírného tělesa s naší planetou.
Čekání na důkazy
Teorii ztotožnění Atlantidy s Irskem podporuje i švédský akademik Ulf Erlingsson, který se zaměřil na porovnání údajů obsažených v platónských dialozích se současnou geografií Irska.
Nicméně, vlivným oponentem této teorie stále zůstávají odborníci z Národního muzea Irska. Ti tvrdí, že zatím nebyly nalezeny žádné relevantní archeologické či geologické důkazy, které by tyto spekulace obhájily.