V roce 1907 objevuje britský archeolog Edward R. Ayrton (1882–1914) v Údolí králů v Egyptě tajemný hrob, jenž je dnes znám pod označením KV55. Zřejmě je jasné, že název v tomto případě není jménem žádného egyptského vládce nebo člena královské elity.
Jde o archeologické označení, které vědci používají jednoduše kvůli tomu, že není jasné, komu nalezená hrobka patří. Panují totiž vleklé spory kolem identity bezejmenné mumie uložené v předmětné hrobce.
V pátrání po její totožnosti se uvažovalo o jménech, jako je Achnaton (vládl asi 1359–1342 př. n. l.), jeho pověstně krásná manželka Nefertiti, jeho další choť Kija, jeho matka Teje nebo syn Smenchkare.
V každém případě by mělo jít o člena nejvyšší královské rodiny, na což odkazuje i typická posmrtná poloha rukou mumie.
Jak je tedy možné, že v hrobce není uvedeno žádné jméno? Ztráta totožnosti ve staroegyptských hrobkách významných osobností není ničím obvyklým, krypty totiž obvykle ukrývají pečetě se jménem zesnulého.
Jenže v tomto případě zřejmě mrtvý doplatil na to, že byl velmi blízký Achnatonovi, kacířskému faraonovi, který chtěl za své vlády změnit egyptské náboženství a zavést monoteismus (víru v jediného boha Atona), a za to měl být po své smrti vymazán z dějin Egypta.
Zmatek a zkáza
Hrobka KV55 je po svém objevení plná nepořádku a uvnitř panuje patrný chaos. Chybí i obvyklá výzdoba. Mumie je navíc nalezena poškozená, neboť tělo nebylo uloženo v sarkofágu, ale jen v obyčejné rakvi.
Ta byla v hrobce zanechána na dřevěném podstavci, který se však v průběhu věků rozpadl, a truhla se zřítila na zem. Nešťastný náraz sesunul víko rakve, a mumie tak byla vystavena působení vlhkého prostředí hrobu, což zapříčinilo její rozklad.
Po ohledání hrobu archeologové zjišťují, že z kanop někdo velmi důsledně seškrábal jméno nebožtíka a z rakve byla po pohřbu stržena zlatá maska s podobou mrtvého.
Lze předpokládat, že k tomuto zhanobení došlo vinou blízkého vztahu zemřelého s faraonem Achnatonem, a to až po několika letech od původního pohřbu. Tehdejší lidé zkrátka chtěli, aby kacířský faraon a jeho blízcí zmizeli v propadlišti dějin.
Uvažuje se dokonce i o tom, že mumie byla do hrobky KV55 přesunuta z jiné hrobky. Ale odkud?
Muž, nebo žena?
Ani lékařská ohledání značně zdevastované mumie archeologům v identifikaci těla nepomohou. Výzkumníci se totiž nemohou shodnout ani na tom, zda je mumie z hrobky KV55 žena, nebo muž. Stejně tak v otázce věku mrtvého v okamžiku úmrtí se odborníci rozcházejí.
Také ostatní nálezy z hrobky nepřinášejí příliš jednotné svědectví.
Zachované artefakty jednou jasně odkazují k Achnatonovi, podruhé k Teje, potřetí zase k faraonově druhé manželce Kije… Podaří se někdy odhalit totožnost tajemné mumie z hrobky KV55, nebo kdosi v dávném Egyptě vykonal svoji práci opravdu dobře, a ten, který měl být zapomenut, nikdy nedosáhne posmrtné slávy?