Po konci války se netají s tím, že v rámci výzkumů pro nacistické Německo v uplynulých letech prováděl na lidech mnohdy nejrůznější experimenty, které mnohdy končí smrtí.
Před vězením ho ale zachrání operace Paperclip, díky které může pod ochranou CIA dál páchat nejrůznější zvěrstva.
Koncentrační tábor Dachau zvráceným nacistickým vědcům slouží jako neomezený zdroj lidských pokusných králíků.
To platí také pro doktora Friedricha „Fritze“ Hoffmanna (1866–1956), který na nich jakožto zapálený chemik testuje účinky nejrůznějších látek. Na konci války ochotně vypovídá proti svým kolegům, kteří vězně z tábora využívají k podobným účelům.
Rovněž se přiznává k podílu na vraždě 324 československých katolických kněží, kteří byli úmyslně nakaženi malárií, aby lékaři mohli dále zkoumat její účinky.
Navzdory všem svým proviněním však nekončí ve vězení, nýbrž pod ochranou americké tajné služby, která jej vidí jako vhodnou odbornou kapacitu pro centrum výzkumu biologických a chemických zbraní.
Zde se Hoffmann zaměřuje na vývoj nervových látek, jako je sarin, a psychoaktivních látek, například LSD. A také zde mu americká strana poskytuje dostatek testovacích subjektů.
Různé škodlivé a nezřídka smrtící látky tak může testovat například na trestancích z federálních věznic či dokonce na vojenském personálu! Jak je něco takového ve světě, který podobné experimenty z válečných let rezolutně odmítá, vůbec možné?
ZKÁZA DO VIETNAMU
Zdá se, že svět není černobílý a také vítězné mocnosti, které navenek stojí na straně dobra, skrytě sledují především vlastní zájmy. A ty jsou důležitější než pravda a etika.
Dokonce i Velká Británie vede vlastní program se stejným posláním jako operace Paperclip, díky níž je mnoho nacistických vědců převezeno do USA. Nazývá se Matchbox a Hoffmann je původně součástí právě tohoto programu.
Pro neshody s britskými kolegy je ovšem předán do USA, kde je najat na výzkum toxických látek pro vojenská využití. Studuje vše od pouličních drog po mongolské halucinogenní houby.
Od roku 1952 pro CIA provádí experimenty s deprivací kyslíku, které se podobají experimentům prováděným nacisty na vězních koncentračních táborů.
Nejvýznamnější část jeho práce ovšem spočívá ve vývoji řady chemických látek pro vládu USA. Jednou z nich je například Agent Orange, jehož rozšířené používání během vietnamské války mělo těžký dopad na zdraví vojáků i civilistů z obou stran konfliktu.
Vinou použití Agentu Orange se ve Vietnamu dodnes rodí postižené děti. Liší se vůbec v něčem experimenty, které Hoffmann provádí během války, a výzkumy prováděné po válce v rámci tajných programů?