Téměř rok se radaroví technici, meteorologové a další experti potýkají se záhadnými objekty, které svým chováním a vzhledem neodpovídají ničemu, co tito vědci dosud viděli.
Za nějaký čas úkazy zmizí a po nich zůstane jen mnoho zmatených odborníků a nezodpovězených otázek.
Dnes je tento incident téměř zapomenut a povědomí o něm má jen hrstka lidí, ještě před 60 lety to ale byla velká záhada, která zaměstnávala znalce z mnoha vědních oborů i média. Po nějaké době však fenomén zmizí a s ním také snahy o nalezení odpovědí.
První ze série zvláštních událostí je zaznamenána jednoho brzkého rána v polovině roku 1958 ve výzkumném středisku Marconi v britské obci Great Baddow.
Středisko se zaměřuje na výzkum vojenských a civilních technologií zahrnujících celou škálu produktů, například rádiové techniku, radary, telekomunikaci, mechatroniku a mikroelektroniku.
Toho rána si několik vědců ze střediska všimne, že se na obrazovkách radarů objevil podivný světelný bod, který se následně roztáhne do tvaru obrovského prstence a nakonec pozvolna zmizí. Pak se objeví nový bod a opět se rozroste do obřího kruhu.
To celé se několikrát zopakuje. V tu chvíli žádný z přítomných vědců netuší, na co se vlastně dívají. Zachytil radar nějaký záhadný objekt v atmosféře, nebo snad došlo k chybě zařízení?
Je jich mnohem víc
Jednotlivé úkazy od chvíle, kdy se bod objeví, až do okamžiku, kdy jím vytvořený kruh opět zmizí, trvají od 2,5 do 6 minut a nejvíce připomínají kruhy šířící se po hladině rybníku poté, co do něj někdo hodí kámen.
Totožná situace se opakuje o několik dní později, tentokrát se ale kruhy vytvářejí na jiném místě. Zmatení vědci se tím, co označují za „kruhové andělíčky“, neboť pro daný jev nemají žádné známé pojmenování ani vysvětlení, začnou zabývat.
Vzápětí vychází najevo, že se stejný fenomén objevuje i na dalších místech jižní a východní Anglie. Za necelý rok vědci zaznamenali přes 70 lokací, kde došlo k výskytu těchto andělíčků. Po celý rok se ovšem nedaří objevit jakékoliv rozumné vysvětlení.
A ani při jedné příležitosti nedošlo k vizuálnímu kontaktu. Kruhy vždy zachycuje pouze radar, je tedy třeba hledat příčinu, která není viditelná pouhým okem. Co fenomén kruhů na radaru může způsobovat?
Podivné vlastnosti
Jedno z prvních navrhovaných vysvětlení úkazy na radaru spojuje s možnými atmosférickými jevy a změnami ve vzorcích pohybu vzduchu. Jenže kruhy se objevují zdánlivě náhodně a nezávisle na počasí.
Někdy k nim dojde za jasného dne, jindy je daní oblast zahalená hustou mlhou. Tehdejší ředitel výzkumu v Great Baddow Dr. Eric Eastwood však není velkým příznivcem této teorie.
„Je to velmi atraktivní teorie, až na to, že nikdo uspokojivě nevysvětlil, proč by vzduch měl vytvářet radarovou ozvěnu,“ tvrdí.
Později je mnohými odborníky jako možné vysvětlení přijímáno tvrzení, že kruhy způsobují hejna špačků, která jsou tak hustá, že je radar považuje za pevné těleso.
„Ve své rané historii byly radary prošpikovány technickými problémy, které často vedly k ohromně nesprávným výkladů andělíčků jako nepřátelských letadel a létajících talířů,“ vysvětluje současný britský novinář a ufolog Dr. David Clarke.
„Je to populární mylná představa, že radar – stejně jako kamera – nemůže lhát a že UFO potvrzené radarem musí být podle definice pevné, mechanické objekty, možná z vesmíru,“ dodává. Ani tato teorie se ovšem neobejde bez Eastwoodovy kritiky.
Šéf výzkumu upozorňuje, že rychlost „andělů“ je mnohem vyšší, než jakou lze u ptáků očekávat. Co tedy vědci na radaru pozorovali?